کد خبر: ۶۹۴۶۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
کد خبر : ۶۹۴۶۵۲۷
دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی خبر داد؛

بیت‌اللهی گفت: مقرر شده به‌زودی، محل‌هایی برای نصب ایستگاه‌های دایمی کاهش آثار فرونشست در فرودگاه‌ امام(ره) به کار گرفته شود.

نصب ایستگاه‌های دایمی کاهش آثار فرونشست در فرودگاه امام در آینده نزدیکبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی؛ علی بیت‌اللهی، دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی  با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۶۰ فرودگاه در کشور فعال هستند که به دلیل رخداد پدیده فرونشست در کشور، انجام مطالعات آثار فرونشست در آنها ضروری است، گفت: فرودگاه‌ها به دلیل نوع کاربری که دارند الزاما در دشت‌ها و مناطق هموار و مسطح احداث می‌شوند، همچنین از آنجاییکه در دشت‌های کشور، موضوع فرونشست زمین به دلیل مصرف بی‌رویه آب‌های زیرزمینی بالاست بنابراین می‌توان انتظار داشت که لاجرم فرودگاه‌های کشور تحت‌تاثیر فرونشست زمین قرار بگیرند.

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی با اعلام این مطلب که فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) جزو نخستین فرودگاه‌هایی است که مطالعات آثار فرونشست زمین در آن عملیاتی و اجرایی می‌شود، از همکاری مناسب شرکت فرودگاه‌ها و شرکت شهرک فرودگاهی امام خمینی برای انجام مطالعات مشترک خبر داد و افزود: با شرکت فرودگاه‌ها و شرکت شهرک فرودگاهی امام خمینی(ره) هماهنگی و مذاکرات خوبی داشتیم که قرار شده تا فرودگاه‌های کشور به ترتیب اولویت مورد مطالعاتی در خصوص آثار فرونشست قرار بگیرند.


بیشتر بخوانید:صرف‌جویی سه میلیون یورویی با بومی سازی تجهیزات در ترمینال سلام


عضو هیات‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یادآور شد: فاز اول مطالعات آثار فرونشست بر فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) که شامل مطالعات شناسایی فرونشست در فرودگاه فوق بود انجام شد. نتایج حاکی از آن بودند که اگرچه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در زون فرونشست قرار دارد، اما اعداد و مقادیر آن اندک است و می‌توان تدابیری پیشگیرانه برای گسترش آن داشت. بر اساس اطلاعات به دست آمده فرودگاه فوق سالانه بین چهار تا شش سانتی متر فرونشست دارد.

بیت‌اللهی با یادآوری این مطلب که در قسمت‌های جنوبی شهر تهران، حدود ۲۵ سانتیمتر فرونشست زمین رخ می‌دهد و فرونشست فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در مقایسه با فرونشست‌های دیگر قابل کنترل است، اعلام کرد: فاز دوم مطالعات فرونشست با هدف ارزیابی‌های چشمی، بررسی اثر احتمالی فرونشست در ساختمان‌ها و غیره هم شروع شده است. مقرر شده است محل‌هایی برای نصب ایستگاه‌های دایمی برای کاهش فرونشست در فرودگاه‌ها به کار گرفته شود که در همین ایام و در روز‌های آغازین کار هستیم که نتایج به محض جمع بندی، اطلاع رسانی می‌شود.

وی همکاری و رویکرد مسئولان فنی فرودگاه، شرکت فرودگاه‌ها و شرکت شهرک‌های بین‌المللی امام‌خمینی را رویکرد مناسبی ارزیابی کرد و توضیح داد: به رغم محدودیت‌هایی که وجود دارد، همکاران این بخش، همکاری مناسبی با ما داشته‌اند، به نظر می‌آید بشود کار‌های مهمی را در سایه همکاری‌های مشترک به سرانجام رساند.

بیت‌اللهی با اعلام اینکه آثار فرونشست برعکس زلزله چندان پیچیده نیست و می‌توان از گسترش آن جلوگیری بعمل آورد، گفت: در خصوص فرونشست زمین کار‌های مهندسی مناسبی می‌توان انجام داد تا خسارت‌ها ناشی از آن به حداقل و حتی به صفر برسد.

وی انجام مطالعات و راهکار‌های عملیاتی را در خصوص کاهش آثار فرونشست اقدامی فراوزارتخانه‌ای خواند و پیشنهاد کرد تا وزارتخانه‌های نفت، نیرو و سایر وزارتخانه‌ها در این خصوص، به مطالعه بپردازند.

انتهای پیام/

آغاز فاز دوم مطالعات آثار فرونشست در فرودگاه بین المللی امام‌(ره)

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر