کد خبر: ۶۹۴۶۶۶۷
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

برخورد قاطع با واحد‌های مسکونی غیرمجاز / زمین خواری پدیده جدید شهر‌ها شده استزمین خواری، دشت خواری و ساخت و ساز‌های غیرمجاز معضل جدیدی است که گریبانگیر بسیاری از مناطق خوش آب و هوای کشور شده است.

به گزارش خبرنگار  راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عرصه منابع طبیعی و بعبارتی محیط زیست مدت هاست به جولانگاهی برای افراد سودجو بدل شده است، افراد و گروه‌هایی که برای به دست آوردن پول و ثروت، از هیچ اقدام مخربی دریغ نمی‌کنند، کوه خواری، جنگل خواری، دریا خواری، زمین خواری و... این‌ها خوراک‌هایی است که در طول سالیان اخیر به طعمه‌ای جذاب و لذیذ برای صیادان زیستگاه های طبیعی مبدل شده است.

غارت و چپاول ناجوانمردانه زیستگاه‌های طبیعی از مخاطراتی است که به شدت حوزه زیست محیطی و منابع طبیعی را تهدید می‌کند امری که به لحاظ اخلاقی، شرعی و قانونی غیر مجاز شمرده می‌شود.

میزان تعرض به اراضی و منابع طبیعی به جایی رسیده است که در اسفند سال ۹۳، مقام معظم رهبری با انتقاد از وضعیت موجود، فرمودند:"حالا بحث زمین خواری، یواش یواش شده کوه خواری، بنده گاهی که می‌روم ارتفاعات شمال تهران را نگاه می‌کنم، انسان واقعا خیلی متاسف می‌شود، بار‌ها من در دیدار با مسئولان شهری و مسئولان دولتی و مانند این‌ها مسائل را در میان گذاشته ام، خب تلاش هم کرده اند، لیکن قاطع باید برخورد کنند، مسئولان باید در مقابل این سوءاستفاده کننده ها، قاطعیت به خرج دهند، عُرضه به خرج دهند".

شیوه‌های نوین در زمین خواری!

علی رغم هشدار‌های جدی مقام معظم رهبری، اما ظاهرا عرصه آنچنان که باید بر چپاول گران منابع طبیعی تنگ نشده است، چراکه اگر اینچنین بود با هزاران راه و روش سعی نمی‌کردند همچنان سایه تعرض خود را بر سر منابع و اراضی طبیعی بگسترانند.

کاشت چند اصله درخت در اراضی طبیعی، احداث تاسیسات، دستاویز قرار دادن"سنق"با هدف اثبات کردن مالکیت خود بر آن و سپس تقسیم و تکه تکه کردن آن در قالب واحد‌های کوچکتر به متقاضیان، تنها بخش اندکی از راهکار‌های سودجویان و تعرض کنندگان به منابع و زیستگاه‌های طبیعی به شمار می‌رود.

ساخت چندین آلاچیق و حصار کشی غیر مجاز در محدوده پیرامونی رودخانه‌ها برای تصاحب آن از دیگر روش‌هایی محسوب می‌شود که افراد با تمسک به آن تلاش می‌کنند بستر و زمینه  زمین خواری را فراهم کنند.

اساسا بسیاری از معضلات و مخاطرات طبیعی به فعالیت‌های انسان در دنیای پیشرفته، صنعتی و تکنولوژیک امروزی مرتبط است که با عجین شدن سوء استفاده‌های برخی بر عمق این مخاطرات افزوده می‌شود. در چنین اوصاف و شرایطی نقش آموزش و اطلاع رسانی بسیار تعیین کننده است که به نوعی از آن می‌توان تحت عنوان فرهنگ سازی نیز یاد کرد.

تبدیل برخی از زمین‌های طبیعی به اراضی کشاورزی و زراعتی توسط برخی فعالان زراعی و یا عدم لحاظ کردن اولویت‌های زیست محیطی در طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی از سوی برخی مدیران از نمونه مواردی به شمار می‌رود که با آموزش و فرهنگ سازی صحیح و اصولی می‌توان از بروز بسیاری از آن‌ها پیشگیری کرد.

یکی از این مناطق خوش آب و هوای کشور که این روز‌ها درگیر معضل زمین خواری و ساخت وساز‌های غیر مجاز شده شهرستان دماوند است به طوری که این شهرستان علاوه بر معضل ساخت وساز‌های غیر مجاز با مشکل حفر چاه‌های زیر زمینی هم روبرو شده است.


بیشتر بخوانید:صیانت از اراضی و مقابله با زمین خواری شبانه روزی انجام می شود


منطقه لواسانات و منطقه کن از دیگر مناطقی است که طی چند سال گذشته با بحران جدید زمین‌خواری و ساخت و ساز‌های غیرمجاز  مواجه شده است به طوری که در برخی از مواقع شاهد تخریب عمیق این مناطق هستیم با این حال سایه سیاه سازندگان همچنان بر سر این مناطق سنگینی می کند.

در همین رابطه به سراغ یکی از مشاوران املاک که خود صاحب چندین واحد مسکونی در منطقه کن و لواسان است رفتیم، وی درباره ساخت وساز‌های غیر مجاز در حریم رودخانه‌ها به خبرنگار  راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: سال‌ها پیش دهدار این منطقه با اخذ مبلغی به صورت رشوه مجوز ساخت واحد‌های مسکونی در هرمحله‌ای را می‌داد به طوری که این روش را چندین دهدار دنبال کردند و همین باعث رشد واحد‌های مسکونی طی مدت زمان بسیار کوتاه شد. اما بسیاری از این واحد‌ها مجوز ساخت را ندارند و برخی دیگر هم حتی پایان کار دریافت نکرده‌اند.

این مشاور املاک افزود: در یک سال گذشته دهدار جدید به فکر ارائه سند برای آپارتمان‌ها و واحد‌هایی افتاده که در این منطقه ساخته شده است، اما کمتر سازنده‌ای به دنبال دریافت سند است.

وی گفت: در این منطقه تمامی واحد‌ها به شکل مبایعه نامه‌ای و قولنامه‌ای خرید و فروش می‌شود و اکثر سازندگان تمایلی ندارند که برای سند اقدام کنند، زیرا که اکثر آن‌ها به صورت غیرمجاز ساخته شده است.

 آغاز عملیات شناسایی واحدهای غیر مجاز در منطقه لواسانات و کن

حسین معصوم مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار  راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه کارگروهی در وزارت راه و شهرسازی زیر نظر مستقیم دادستانی کل کشور تشکیل داده‌ایم گفت: در این کارگروه تمامی دستگاه‌های مسئول عضو هستند و ما به صورت مستمر شکایات مردم را در رابطه با زمین‌خواری رصد می‌کنیم. اولویت ما آن است که پیش از ساخت واحد‌های مسکونی در مناطق بکر مانع آن شویم، زیرا که تخریب بعد از ساخت بسیار هزینه‌بر است.

مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باید تمامی دستگاه‌ها وظایف خود را به صورت دقیق و قاطعانه در این حوزه انجام دهند، گفت: در صورتی که فرد مسئول وظیفه خود را در این حوزه انجام ندهد طبق دستور دادستانی کل کشور با آن برخورد می‌شود.

معصوم با اشاره به اینکه در کارگروه تشکیل شده در این حوزه از تمامی افرادی که اقدامات خود را در این حوزه به خوبی انجام داده‌اند حمایت می‌کنیم افزود: یکی از وظایف ما حمایت از افرادی است که در راستای اجرای وظایف قانونی و احکامی خود اقدامات لازم را انجام داده‌اند و در این حوزه ما به صورت قضایی از آن‌ها پشتیبانی خواهیم کرد.

مشاور حقوقی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حوزه مفاسد و زمین‌خواری اقدامات بسیار زیادی را انجام داده‌ایم گفت:  زمین‌خواری و یا دشت خواری‌ها تخیلی نیست واین چپاول گری ها  آسیب‌های بسیار زیادی بر منابع طبیعی وارد کرده است، اگر اقدامی در این بخش صورت نگیرد شاهد مشکلات بسیار بیشتر و فاجعه بارتر خواهیم بود.

وی به مثالی در رابطه با زمین‌خواری اشاره کرد و گفت: ما برای پرونده زمین‌خواری ورود کردیم که طرف مقابل ابتدا قصد داشت از طریق رفیق‌بازی و یا پرداخت پول مشکل را حل کند، اما زمانی که متوجه شد که نمی‌تواند از طریق پول و یا پرداخت رشوه ما را متقاعد کند به مقامات قضائی به صورت دروغ اعلام کرد که این افراد قصد دریافت رشوه را داشتند همین موارد کوچک باعث ایجاد مشکلاتی برای مقابله سریع با زمین‌خواری می شود.

معصوم اظهار کرد: آمار دقیقی در رابطه با زمین‌خواری در منطقه لواسان و کن وجود ندارد، اما ما تا به امروز اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌ایم و شاهد پیشگیری از زمین‌خواری و یا ساخت واحد‌های مسکونی در حرائم رودخانه‌ها شده‌ایم.

واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه ها زیر ذره بین وزارت  راه و شهرسازی می رود

علی نبییان معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه وقوع سیل در روز‌های پایانی سال ۹۷ باعث مشکلات بسیار زیادی شده است، گفت: با وقوع سیل و تخریب بسیاری از واحد‌های مسکونی که در حرائم رودخانه‌ها قرار داشته‌اند دیگر اجازه ساخت و ساز در این حرائم داده نمی‌شود و برخورد بسیار شدیدی هم با سازندگان این واحد‌ها خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت و ساز واحد‌ها در حریم و بستر رودخانه‌ها یک اقدام غیرقابل پسند است و تمامی مسئولان و مدیران شهری هم بعد از این اتفاق در صدور مجوز نکات بسیار دقیق‌تری را رعایت خواهند کرد.

وی اظهار کرد: استانداری‌ها بعد از این در ساخت و ساز‌های واحد‌های شهری ورود خواهند کرد و تمامی واحد‌های مسکونی غیر مجاز ساخته شده  در حاشیه رودخانه‌ها تخریب خواهند کرد.

پیشگیری بهتر از درمان است

تخریب  ساخت‌وساز‌های غیرمجاز نه تنها دردی را دوا نمی‌کند، بلکه زخمی نیز بر پیکر طبیعت می‌افزاید و درمانش دشوارتر خواهد بود؛ این در حالی است که همه می‌دانیم «پیشگیری بهتر از درمان است». در این زمینه نمی‌توان زحمات و تلاش‌های نهاد‌ها و دستگاه‌های متولی را  نادیده انگاشت، اما مسلماً عدم اجرای درست قانون در زمینه ساخت‌وساز ما را با حجم وسیعی از بنا‌های غیرمجاز و تبعاتی ناشی از آن روبرو می‌کند.

قطع به یقین نظارت دقیق‌تر برخی از مسوولان در خصوص حفظ اراضی بسیار حائز اهمیت است و هرگونه قصور در این زمینه تخلف محسوب می‌شود که نتیجه آن تشکیل پرونده و رسیدگی توسط مقامات قضایی است.

این موضوع که چه میزان از بنا‌ها و دیوارکشی‌های غیرمجاز در شهرستان دماوند تخریب شده حائز اهمیت است، اما مهم‌تر آن است که ببینیم مسوولان این شهرستان تا چه میزان هوشیار بوده و از انجام ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در ابتدای کار جلوگیری کرده اند؛ چرا که مسئولان چشم و گوش و امین مردم هستند.

گزارش از محبوبه کباری

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
برخورد قاطع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
البته که پیشگیری بهتر از درمان است اما این نکته اشتباه است:
تخریب ساخت‌وساز‌های غیرمجاز نه تنها دردی را دوا نمی‌کند، بلکه زخمی نیز بر پیکر طبیعت می‌افزاید و درمانش دشوارتر خواهد بود
اتفاقا اگر قرار باشد کسی که ساخت و ساز غیر مجاز در عرصه های طبیعی داشته باشد و خراب نشود و آخرش با یک جریمه حل و فصل شود جرات تکرار را به نفرات بعدی با شدت بیشتر می دهد.
بقول همین خبر از یک دهدار متخلف آغاز و در دوران های بعدی تکرار شده با اعلام رسمی یک فرد در تخلف یک دهدار آیا شما و سایرین به دنبال برخورد با این فرد رفته اید؟
حتی ممکن است افرادی با اجیر اشخاص نیازمند اقدام به ساخت و ساز کنند و در آخر مطمئن باشند که تخریب نخواهد شد
اما اگر به شیوه درستی تخریب انجام شود و علاوه بر جرایم سنگین و سخت و قرار دادن نام افراد در لیسن سیاه منابع طبیعی و تخلفات ملی مصالح تخریبی نیز مصادره به نفع منابع ملی شد آنوقت کشور از چند سمت سود برده است
اول برخورد قاطع با افراد و قرار گرفتن در لیست سیاه که در صورت تکرار برخود شدیدتر و سنگین تر خواهد شد.
دوم مقادیر فراوانی مصالح برای بسترها و محل هایی که دولت نیازمند صرف هزینه های کلان است در حوزه اجتماعی و باقی موارد در سطح کشور
سوم شیوه درست جابجایی تخریب مصالح به یک منطقه امن دولتی برای روش دوم در لحظه انجام به روش کاملا علمی می تواند خاک منطقه را حفظ و باعث بازیابی گردد.
این موارد باید به شکل یک قانون که حتی قوانین قبل را در بربگیرد و احکام صادره قبلی را تحت پوشش و بازبینی قرار دهد.
متاسفانه یک قانون فوق العاده بعدی در دهان مسئولان دولتی و شبه دولتی وجود دارد که اگر یک مجوزی عمدا هم غلط و غیر قانونی صادر شده است امکان نفی یا عدم اجرا یا برخورد با آنان را قابل پیگیری نمی دانند حالا این قانون کجای کتب قوانین کشور است ما نفهمیدیم کافیست به شهرداری ها در این زمینه مراجعه کنید خودتان می فهمید
در پناه حق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
قانون جامع حدنگار یا کاداستر که مدتی هم از موعد اجرای آن گذشته است سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را مکلف نموده که همه عرصه های کشور را اعم از دولتی و خصوصی در مدت 5 سال سنددار کند اما متاسفانه دولت بودجه لازم را در اختیار سازمان ثبت قرار نمی دهد و شاهد نابودی منابع طبیعی کشور هستیم . با اجرای این قانون زمین خواری تقریبا به صفر خواهد رسید .
احمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
زمین خوار اصلی خود شهرداری ها هستند
200 هکتار از 312 هکتار از باغات قصرالدشت شیراز رو به اسم حفاظت از باغات خریدند و تبدیلش کردم به آپارتمان...!!!!
و باقی مانده هم به واسه زور خردیداری کردند و منتظر سبز شدن آپارتمان ها هستیم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
اولا زمینهای کشاورزی را سند دار کنند
دوم اینکه محدوده زمینهای موات و کوهها و دریاها رو معین کنند
سوم حدود اراضی ملی را با gps مشخص کنند تا کسی جرات تجاوز به حریم آنها رو نداشته باشه
چهارم به ساخت و سازهای غیر مجاز هیچ گونه خدمات آب و برق و گاز و تلفن داده نشود
پنجم فرهنگ سازی کنند که هر ایرانی فقط یک خانه ویک ماشین داشته باشه بیشتر از ان مالیات سنگین باید بدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
شما برید جلوی شرکتهای برق..و گاز ...تلفن ...آب ...
باشید که به خاطر یک قرون پول اذیت می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
باید همه ساختمانها را خراب کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
( مامور تخلفات ساخت ساز هنگام رسیدن و بررسی املاک غیر مجاز ساخته شده ): بله این خونه غیر مجاز ساخته شده ماله کیه ؟
این یکی هم غیر قانونی ساخته شده ماله کیه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
فکر میکنید کاری میشه کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
امکان ندارد
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
البته که میشه ، من تو یه شرکت مشغول فعالیتم که یکی از کارای اصلیش همینه.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
خوب است از منطقه دماوند بخصوص در محور فیروزکوه که دوسالی است افتادن به جان باغات و با چشم پوشی مقامات محلی نسبت به خرد کردن زمینها و فروش بدون سند و ساخت و سازهای غیر مجاز روی اورده اند ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
تمام شیوه ها منتهی به اینها میشود و تا این حلقه ها نباشد اتفاقی رخ نمی دهد :
1- رشوه و خیانت مسئول . 2- زمین خواری دسته جمعی مسئول و بستگان و اعضاء باند .3 - ترسو بودن و تاوان ندادن مسئول
حمیدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
با سلام و خسته نباشید
پیشنهاده بنده به خبرنگار شما؟؟

چرا طرح کاداستر که جهت تعیین تکلیف اراضی فاقد سند است در حال حاضر فقط برای ارگانهای دولتی در حال انجام است و برای صاحبان زمینهای بایر شهری اجرایی نمی شود(سوال از نمایندگان مجلس).

آیا میدانید با اجرای این طرح خیلی از پرونده ها و مراجعه مردم به دادگاهها جهت رفع مشکلات در این زمینه در جامعه از بین خواهد رفت؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۷
امان از طمع
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر