کد خبر: ۶۹۵۹۵۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴

لک لک‌های مهاجر در شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل شرایط مطلوب زندگی، یکجانشینی را انتخاب کرده اند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج  ، این لک لک‌ها بیش از ۳۰ سال است که بر روی یک دکل برق در کنار تصفیه خانه آب در منطقه خیرآباد از توابع گچساران سکونت دارند.

این پرندگان هر سال دو یا سه تخم می‌گذارند و جوجه‌های آن‌ها نیز در همین لانه بزرگ می‌شوند.

کارکنان تصفیه خانه فاضلاب خیرآباد که زندگی مسالمت‌آمیز لذت بخشی در کنار لک لک‌ها دارند می‌گویند: هر روز پیش از فعالیت و شروع به کار دقایق از مشاهده و شنیدن آواز این پرندگان زیبا لذت می‌برند.

آن‌ها معتقدند که اگر انسان‌ها مزاحم گونه‌های حیات وحش نشوند و شرایط محیطی فراهم باشد تعداد گونه‌های حیات وحش با زادآوری افزایش می‌یابد.

مسافرانی که از جاده ارتباطی گچساران به خیرآباد عبور می‌کنند نیز از زندگی این پرنده زیبا در لانه و حین تهیه آب و غذا فیلم تهیه می‌کنند.

منابع آبی شهرستان گرمسیری گچساران در فصول پاییز و زمستان میزبان گونه‌های مختلفی از پرندگان آبزی و کنارآبزی است که از یخبندان‌های سیبری به این منطقه مهاجرت و در اسفند به زادگاه خود برمی‌گردند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه لک لک پرنده‌ای است که هر ۶ ماه از منطقه‌ای به منطقه دیگر کوچ می‌کند، گفت: امنیت و تأمین غذای مورد نیاز لک لک‌ها از رودخانه خیرآباد، مهمترین دلایل یکجانشین شدن این پرندگان است.

محسن جعفری نژاد افزود: از سال ۱۳۶۷ تاکنون که این پرندگان در گچساران سکونت می‌کنند مردم و اهالی مزاحمتی برای لک لک‌ها ایجاد نکرده‌اند

وی اظهار داشت: پرنده‌نگری در محیط طبیعی و گوش دادن به آواز آن‌ها تفریحی سالم است؛ که در اروپا و آمریکا رواج دارد.

جعفری نژاد تصریح کرد: صنعت پرنده نگری در این کشور‌ها درآمد خوبی برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند.

پرنده لک لک به علت حرکت از مسیر مکه در کشور عربستان به نام حاجی لک لک معروف است و در بین عامه مردم جایگاه ارزشمندی دارد.

لک لک سفید یا حاجی لک لک ۱۰۲ سانتیمتر طول دارد و جز بزرگترین پرندگان کنار آبزی به شمار می‌رود و رنگ آمیزی پرو بال این پرنده به گونه‌ای است که از سایر پرندگان سفید متمایز می‌شود.

این پرنده به صورت گله‌های نامنظم مهاجرت می‌کند و پرنده‌ای انسان گراست و از ماهی، دوزیستان، حشرات، نرم تنان و گاهی نیز از جوندگان کوچک و خزندگان تغذیه می‌کند.

لک لک پرنده‌ای بزرگ با پا‌ها و گردن دراز، منقار بلند و راست که آهسته پرواز می‌کند و در حال پرواز پا‌ها و گردن را کشیده و اندکی رو به پایین نگه می‌دارند.

این پرندگان روی درخت‌ها، صخره‌ها یا ساختمان‌ها آشیانه می‌سازند.

سد مخزنی کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهر دوگنبدان (گچساران) در محل تنگ دوک و از نوع بتنی با ارتفاع از پی ۱۴۴ متر، طول تاج ۱۹۰ متر، و حجم مخزن ۵۸۰ میلیون متر مکعب بر روی رودخانه خیرآباد احداث شده است.

رودخانه خیرآباد به طول تقریبی ۱۰۰ کیلومتر از سرچشمه‌های شیرین رودخانه زهره است و از ارتفاعات زاگرس سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به زهره به خلیج فارس می‌ریزد.

شهرستان ۱۲۴ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

 انتهای پیام/غ

گچساران زیستگاه لک لک ها

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر