کد خبر: ۶۹۶۰۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴

استان کرمانشاه با وجود داشتن مکان‌های تاریخی زیبا و بسیاری از بناهای مذهبی می‌تواند یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی باشد که متأسفانه چندان مورد توجه نبوده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،گردشگری و جذب گردشگر امروز به یکی از محوری‌ترین مسائل استان کرمانشاه تبدیل شده و ایجاد زمینه‌های لازم جهت جذب گردشگر در این استان آینده روشنی در این حوزه را نوید می‌دهد.

گردشگری مذهبی از قرن‌ها پیش در سراسر دنیا وجود داشته و قدمت آن به قدمت فرهنگ دینی تمامی ادیان است. گردشگری مذهبی به سفر‌هایی اطلاق می‌شود که اصلی‌ترین هدف آن‌ها تجربه مذهبی باشد، ممکن است گردشگران مذهبی بار‌ها به مکانی مذهبی بروند و یک بار رفتن به آن مکان، آن‌ها را از سفر‌های مکرر باز نمی‌دارد.

گردشگری مذهبی به آن نوع گردشگری اطلاق می‌شود که مردم به صورت انفرادی یا جمعی و به منظور زیارت، تبلیغ مذهبی یا حتی گذران اوقات فراغت به اماکن و مناطق مذهبی سفر می‌کنند، تمامی ادیان و مذاهب در سراسر جهان، اماکن، آثار، سنت‌ها و مراسم مذهبی مختلفی دارند که به یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری آن‌ها تبدیل شده است.

در این میان، دین اسلام و مسلمانان نقش بسزایی در این شاخه از گردشگری دارند، مراسم حج، زیارت اماکن مقدس و وجود مراسم عزاداری یا جشن‌های مذهبی مسلمانان از بزرگترین رویداد‌های گردشگری مذهبی در جهان هستند.

وجود بقاع متبرکه و امامزادگان بسیار در کشور ما فرصت‌های زیادی برای ما ایجاده کرده، اما متاسفانه فرصت‌های بسیاری در عرصه گردشگری در استان کرمانشاه هدر می‌رود که گردشگری مذهبی و دینی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

تامین زیرساخت‌های رفاهی مانند اقامتگاه‌ها و هتل‌ها به واقع در صورت عدم تامین رضایت گردشگر در بخش مذکور، یکی از چرخه‌های اصلی و اساسی در جذب توریسم مذهبی دچار نقص می‌شود و به موازات آن تبلیغات و اطلاع رسانی دقیق و صحیح از دیگر الزاماتی است که با اتکای به آن می‌توان به موفقیت‌های چشمگیری در عرصه اقتصادی و فرهنگی و توسعه فرصت‌های شغلی دست پیدا کرد.

محرم یکی از بهترین فرصت‌های گردشگری در ایران است که تا بحال نگاه گردشگری مذهبی به آن نشده در صورتی که می‌تواند گردشگران زیادی را جذب کند.

گردشگری مذهبی کرمانشاه ظرفیتی که مغفول ماند/مرز خسروی فرصتی که اگر نبینیم می سوزد

در کرمانشاه بازدید از مناطق تاریخی و آثار به ثبت رسیده و وجود تعدادی امامزاده و بقاع متبرکه در این استان می‌تواند زمینه مناسبی جهت جذب گردشگر مذهبی نیز باشد که تلاش بیشتر مسئولان را می‌طلبد.

مرز خسروی در استان کرمانشاه نزدیکترین مکان به کربلا است و استان کرمانشاه از سالیان قدیم میزبان زائران اباعبد‌الله (ع) بوده است که در صورت بازگشایی دوباره این مرز رونق خوبی در گردشگری مذهبی استان شاهد خواهیم بود.

پایدارترین نوع گردشگری را می‌توان گردشگری مذهبی معرفی کرد به دلیل این که زیارت اماکن متبرکه و گردشگری مذهبی با تاریخ فرهنگ دینی ایرانیان ارتباط تنگاتنگی دارد.

استان کرمانشاه یکی از مناطقی است که با عنایت به شرایط ویژه امکان جذب گردشگر مذهبی داشته که باید این صنعت رونق یافته و زمینه‌های رونق آن را ایجاد کرد.

استان کرمانشاه صد‌ها کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق داشته و نزدیک‌ترین استان کشور به عراق و کربلای معلی و نجف و بغداد است.

معمولاً زوار ایرانی و حتی عراقی مرز خسروی در استان کرمانشاه را برای تردد برگزیده و از این مرز برای تردد خود استفاده می‌کنند. امنیت حاکم در مرز و مسیر تردد و نزدیکی به شهر‌های کربلا، نجف، کاظمین، مشترکات فرهنگی سبب این استقبال زوار دو کشور شده است.

با رایگان شدن روادید بین دو کشور ایران و عراق بدون تردید سبب افزایش گردشگران مذهبی شده و استان ما نیز به‌عنوان دروازه عتبات عالیات از این مزیت بهره‌مند خواهد شد.

گردشگری مذهبی کرمانشاه ظرفیتی که مغفول ماند/مرز خسروی فرصتی که اگر نبینیم می سوزد

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه ظرفیت‌های گردشگری مذهبی در کرمانشاه مغفول مانده است، اظهار داشت: در حالی که کرمانشاه به عنوان دروازه عتبات عالیات ظرفیتی مهم برای تبدیل این شهر به مقصد گردشگری مذهبی دارد که می‌توان با استفاده از فرصت رویداد کرمانشاه ۲۰۲۰ به آن جامه عمل پوشاند.

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا در گفت‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه گردشگری و جذب گردشگر امروز باید به یکی از محوری‌ترین مسائل این استان تبدیل شود گفت: ایجاد زمینه‌های لازم جهت جذب گردشگر در این استان آینده روشنی در این حوزه را نوید می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه کرمانشاه باید به قطب گردشگری غرب کشور تبدیل شود عنوان کرد: مشکل زیرساخت‌های گردشگری مهم‌ترین مانع تبدیل‌شدن این استان به یکی از قطب‌های اصلی گردشگری است.

حسینی‌کیا با تأکید بر ضرورت احداث کریدور گردشگری از بیستون تا طاقبستان و از طاقبستان تا غار قوری‌قلعه در کرمانشاه گفت: تاکنون برای رونق توریست مذهبی، درمانی و اصل مسئله گردشگری کار ویژه‌ای در کرمانشاه انجام نشده است و سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری می‌تواند سبب ایجاد اشتغال پایدار در استان شود.

وی با اشاره به اینکه اگر غار قوری‌قلعه متعلق به برخی از استان‌های دیگر بود به اندازه اعتبارات عمرانی استان فقط ارز گردشگری به داخل استان وارد می‌شد افزود: انقلاب در حوزه اشتغال کرمانشاه با نگاه ویژه به صنعت گردشگری امکان‌پذیر است و تولید صنایع دستی استان باید همسو با ذائقه جهانی در اولویت قرار بگیرد.

گردشگری مذهبی کرمانشاه ظرفیتی که مغفول ماند/مرز خسروی فرصتی که اگر نبینیم می سوزد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه کشور ما به عنوان کشوری که در نیمه دوم قرن بیستم درگیر جنگی نابرابر بوده است دارای فرصت مناسبی برای حضور گردشگران داخلی و خارجی و بازدید آن‌ها از مناطق جنگی و آثار مقاومت دلیرانه مردم ایران در برابر تهاجم صدام و حامیانش است، گفت: سفر به این مناطق با چند صد نفر آغاز و رفته رفته به چند هزار بازدید کننده و بعد تبدیل به جریان چند صد هزار نفری شد و این سال‌ها شاهد حضور میلیونی عاشقان فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت هستیم.

امید قادری با اشاره به اینکه امروز مناطق عملیاتی غرب کشور میعادگاه همه عاشقان فرهنگ مقاومت است، عنوان کرد: گردشگران در این سال‌ها و در این روز‌ها از اقصی نقاط جهان و با اعتقادات مختلف می‌آیند و ضمن ادای احترام به قهرمانان، حماسه سازان و حماسه آفرینان ۸ سال دفاع مقدس؛ درس ایستادگی می‌آموزند.

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه یک پتانسیل عظیم در حوزه گردشگری مذهبی و راهیان‌نور دارد که در هر این حوزه‌ها آنطور که باید به آن رسیدگی نشده است، بیان کرد: متولیان راهیان نور که بنیاد حفظ آثار و سپاه پاسداران است باید تلاش بیشتری برای رونق این حوزه انجام دهند و اگر راهیان نور رونق یابد در رونق گردشگری غرب کشور بسیار موثر است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه جاذبه‌های گردشگری راهیان نور غرب بسیار ناشناخته‌تر، بکرتر و آثار تاریخی کم نظیرتری دارد، گفت: دانش‌آموزان و دانشجویان بعد از بازدید مناطق عملیاتی غرب کشور می‌توانند به عنوان سفیران گردشگری این آثار را به خانواده‌های خود منتقل کنند.

وی با اشاره به اینکه سالانه دو میلیون گردشگر مذهبی از این استان عبور می‌کند و در صورتی که مرز خسروی هم باز شود به طور قطع این موضوع برای ما برکت فراوانی دارد، افزود: بسیاری از هتل‌ها و زیرساخت‌های گردشگری شهرستان قصرشیرین اکنون تعطیل شده و اگر مرز خسروی باز شود آثار آن به تأسیسات گردشگری نیز بر می‌گردد و تمایل سرمایه‌گذاران برای ایجاد زیرساخت‌ها فراهم می‌شود.

قادری با بیان اینکه بازگشایی مرز خسروی در ایام اربعین یک فرصت استثنایی برای استان ایجاد خواهد کرد که اگر از این فرصت به نحو احسن استفاده نکنیم این فرصت می‌سوزد، اظهار کرد: امسال در ستاد اربعین نقش فعالی را به عنوان ستاد میراث فرهنگی و گردشگری استان بازی خواهیم کرد تا بتوانیم از ظرفیت گردشگری اربعین استفاده کنیم و تحول مهمی را در استان ایجاد کنیم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ب

مرز خسروی فرصتی برای گردشگری مذهبی

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر