کد خبر: ۶۹۶۱۹۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

این نکته که عناصر داعش محبوس در زندان چرا در بخش شیعیان نگهداری می‌شدند و چگونه توانسته‌اند به سلاح سرد دست پیدا کنند و روحانیون شیعه را به گروگان بگیرند، از جمله ابهامات این اقدام است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سید قیام الدین غازی معروف به «ایشان قیام الدین» رهبر و موسس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در اقدامی عجیب در شب ۲۹ اردیبهشت در آشوب مبهم صورت گرفته در زندان شهرستان وحدت، توسط تروریست‌های داعش با زبان روزه به شهادت رسید.

ایجاد آشوب در زندان امنیتی تاجیکستان که زیر نظر دولت این کشور اداره می‌شود، و شهادت تعدادی از عناصر مخالف دولت لائیک این کشور از جمله یک روحانی شیعه و دو تن از اعضای حزب اسلام گرای آن از ابهامات موجود در این درگیری‌ها است.

بریدن سر آیت الله غازی در زندان به وسیله داعش + تصاویر

سید قیام الدین غازی

علاوه بر این‌ها سکوت رسانه‌های خبری جهان در مورد این واقعه مهم را نیز می‌توان از ابهامات موجود در این حادثه دانست. حادثه‌ای که از نظر اهمیت خبری، سطحی کمتر از ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی ندارد، اما حتی در رسانه‌های منطقه‌ای و خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز کاملاً مغفول نگه داشته شد.


بیشتر بخوانید: روایتی وحشتناک از قطعه‌قطعه‌ شدن خانواده‌ای ایرانی به دست داعش/ خواهر شهید: زن و بچه برادرم را در حرم محاصره کردند + عکس


زندان «راحتی» در منطقه وحدت واقع در ۱۰ کلیومتری «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان قرار دارد. شامگاه ۲۹ اردیبهشت گذشته بود که تعدادی از اعضای وابسته به جریان تروریستی و تکفیری داعش به سرکردگی «بهروز گلمراد اف» پسر «گلمراد حلیم اف» سرهنگ فراری ارتش تاجیکستان و یکی از اعضاء ارشد داعش در سوریه، برهان الدین مراد اف، عبد الجبار حلیم اف و محمود عصایف، سه افسر و کارمند زندان را به طرز فجیعی با چاقو کشته و ۸ تن از دیگر اعضای داعش را آزاد کردند و سپس پنج زندانی دیگر از جمله حجت الاسلام «سید قیام الدین غازی»، «کریم اف ستار صمداویچ» معروف به (مخدوم ستار) و «ستار اف سید مهدی خان» معروف به (شیخ تیمور) را جلوی چشم سایر زندانیان با چاقو ذبح کرده و تعداد دیگری از زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

بریدن سر آیت الله غازی در زندان به وسیله داعش + تصاویر

بریدن سر آیت الله غازی رهبر نهضت اسلامی تاجیکستان و سکوت کامل وزارت خارجه

در ادامه درگیری، بخش بهداری زندان به آتش کشیده شد و شورشیان با هدف فرار از زندان، تعدادی از زندانیان را به گروگان گرفتند و با نیرو‌های امنیتی درگیر شدند که در پی آن ۲۴ تن از شورشیان و اعضاء داعش کشته و ۳۵ تن دیگر بازداشت و در نهایت گروگان‌ها نیز آزاد شدند.

وزارت دادگستری تاجیکستان در پی این حادثه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که زندانیان عضو گروه داعش این ۳ نفر را برای ترساندن مأموران زندان به گروگان گرفتند و با کارد به‌طور فجیعی به قتل رساندند.

این اطلاعیه می‌افزاید: ریاست سازمان زندان وابسته به وزارت عدلیه تاجیکستان از بهروز گلمراد فرزند سرهنگ گلمراد حلیم اف فرمانده سابق نیروی وزارت کشور تاجیکستان که در سال ۲۰۱۵ به گروه داعش پیوسته است و فخر الدین گل اف، محمد الله شریف اف و روح‌الله حسن اف به عنوان سرکردگان این آشوب و اعضای گروه تروریستی داعش یاد کرده است.

وزارت دادگستری تاجیکستان اعلام کرد که در این آشوب ۲۴ زندانی کشته شده و ۳۵ نفر دیگر بازداشت شده‌اند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در بیانیه‌ای خواستار روشن شدن جزئیات حادثه زندان وحدت این کشور شد. در این بیانیه آمده است: حزب نهضت اسلامی، حکومت تاجیکستان را مسئول فاجعه زندان شهر وحدت دانسته و از امنیت و سلامتی زندانیان در این کشور اظهار نگرانی می‌کند.

«ایشان قیام‌الدین» ۶۶ ساله توسط دولت تاجیکستان رسماً به برانگیختن کینه و عداوت مذهبی، عضویت در سازمان‌ها و تشکیلات افراط‌گرا و همکاری در اقدامات تروریستی متهم شد.

بریدن سر آیت الله غازی در زندان به وسیله داعش + تصاویر

تصویری از شهادت سید قیام الدین غازی

** ابهامات روایت دولتی از درگیری‌های زندان امنیتی تاجیکستان

این نکته که عناصر داعش محبوس در این زندان چرا در بخش مربوط به شیعیان نگهداری می‌شدند و چگونه توانسته‌اند به سلاح سرد دست پیدا کنند و به وسیله آن، روحانیون شیعه را برای تهدید مسئولان زندان به گروگان بگیرند، از جمله ابهامات این اقدام عجیب است.

نکته عجیب دیگر اینکه چرا پیکر شهید سید قیام الدین غازی مخفیانه دفن شده است. دولت تاجیکستان بعد از واقعه شهادت فجیع وی در زندان وحدت، اجازه دیدن جنازه او به هیچکدام از اعضای خانواده‌اش را نداد و تنها پس از آنکه بدن سید قیام الدین به وسیله عناصر حکومت دفن گردید، به مادر سالخورده وی اجازه داده شد که بر سر قبر او حاضر گردد.

سوالی که مطرح است، اینکه اگر دولت تاجیکستان از ادعای خود در خصوص درگیری‌های به وقوع پیوسته در زندان اطمینان دارد و دلایل کافی برای اثبات بی‌گناهی و تبرئه مقامات امنیتی خود دارد، چرا پیکر این روحانی شیعه را به خانواده و هوادارانش تحویل نداده است؟

سید قیام الدین غازی

بریدن سر آیت الله غازی در زندان به وسیله داعش + تصاویر

سید قیام الدین غازی

بریدن سر آیت الله غازی در زندان به وسیله داعش + تصاویر

** قیام الدین غازی کیست؟

قیام الدین غازی در سال ۱۹۵۲ و در خانواده‌ای مشهور از «ایشان‌های» مقیم منطقة قاضی ملک در وادی وخش تاجیکستان به دنیا آمده است. نام وی نخستین بار در گردهمایی‌ها و تجمعات پاییز ۱۹۹۱ در مرکز شهر دوشنبه بر سر زبان‌ها افتاد. ایشان قیام‌الدین با سخنرانی‌های پر شورش، بلافاصله به یکی از نخستین رهبران تجمعات سال ۱۹۹۲ تبدیل شد.

طی تجمعات و دیدار‌های سال ۱۹۹۲ در کنار قاری محمدجان و رحیم نورالله بیک‌اف، مردم تاجیکستان به ایشان قیام‌الدین عنوان «ژنرال مردمی» را اعطا کرده بودند.

بریدن سر آیت الله غازی در زندان به وسیله داعش + تصاویر

شهید سید قیام الدین غازی در جامعه المصطفی قم در سال ۱۳۸۸ (نفر سمت چپ)

تاسیس نهضت اسلامی تاجیکستان در سال ۱۹۷۲ میلادی، برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات در سال ۱۹۸۶ میلادی علیه دولت ضد دین کمونیسم، عضویت در مجمع علمای اسلامی افغانستان در دهه ۹۰ میلادی، عضویت در کمیسیون آشتی ملی در سال ۱۹۹۷ برخی از فعالیت‌های سیاسی حجت الاسلام سید قیام الدین غازی است. فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و دینی وی موجب شد که بار‌ها دستگیر و حتی شکنجه شود که اولین دستگیری او به سال ۱۹۷۹ میلادی بر می‌گردد. در سال ۲۰۰۶ میلادی پس از ارتحال مرحوم استاد نوری و باتوجه به فشار سیاسی دولت به ظاهر از فعالیت‌های سیاسی کنار رفت، ولی به تربیت شاگردان، تبلیغ و نشر اسلام و تالیف مشغول بود.

پس از پیروزی جبهه تحت حمایت دولت تاجیکستان در جنگ داخلی، ایشان قیام‌الدین و برخی از پیروانش به افغانستان مهاجرت کردند. در اتحاد نیرو‌های مخالفین (مقابل نیرو‌های دولت) که جمعی از اسلام‌گرایان، ملی‌گرایان و لیبرال‌های تاجیک بودند، ایشان قیام‌الدین مسئول جمع‌آوری کمک برای پناهندگان را بر عهده داشت و از این رو، وی سفر‌های زیادی به ایران و کشور‌های عرب و مسلمان منطقه برای جمع‌آوری کمک، داشت.

بریدن سر آیت الله غازی در زندان به وسیله داعش + تصاویر

شهید سید قیام الدین غازی در مدرسه سلمان فارسی قم در سال ۱۳۸۰ (نفر سمت راست)

پس از توافق صلح میان اتحاد مخالفین و دولت، ایشان قیام‌الدین در سال ۲۰۰۰ برای مداوای فرزند خردسالش که به گفته وی دچار بیماری فلج پا شده بود، به ایران سفر می‌کند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان که مدتی است جذب دلار‌های نفتی سعودی‌ها شده و طی سال‌های اخیر برخی پرونده‌سازی‌ها ضد جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار خود قرار داده است، بعد از بازداشت قیام الدین مدعی شده بود که ایشان با جیب‌های پر از دلار کشور دوست ما، مذهب شیعه را قبول کرده و با سفارش ساختار اطلاعاتی این کشور، علیه ملت تاجیک اقدام کرده است! این در حالی بود که بعد از اعلام ممنوعیت فعالیت حزب نهضت اسلامی در تاجیکستان که این اقدام هم بر خلاف رویکرد‌های دموکراتیک و آزادی بیان بوده و بدون هیچ وجهه قانونی انجام شد، قیام الدین غازی هیچ فعالیت سیاسی نداشته و در روسیه مشغول به کار بوده است.

بریدن سر آیت الله غازی در زندان به وسیله داعش + تصاویر

مراسم گرامیداشت شهید «سید قیام الدین غازی» در قم


مراسم گرامیداشت شهید «سید قیام الدین غازی» در قم

**شهادت غازی و معیار‌های دوگانه محافل سیاسی و رسانه‌ای

شهید قیام الدین غازی در آذر سال ۱۳۹۶ در فرودگاه «پولکوا» سنت پترزبورگ روسیه بازداشت و به تاجیکستان منتقل شد. وی در خرداد ۱۳۹۷ در بازداشتگاه شماره یک شهر دوشنبه در دادگاهی بدون حضور خبرنگاران و پشت در‌های بسته، به اتهام خیانت به وطن، تلاش برای براندازی نظام سیاسی و برانگیختن اختلافات مذهبی، ملی و نژادی به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

شهادت مظلومانه این روحانی تاجیک علامت سوال بزرگی در معیار‌های دو گانه حاکم بر موسسات بین‌المللی و محافل رسانه‌ای جهان ایجاد کرده و ثابت می‌کند که تا چه اندازه موضع‌گیری‌های این محافل بر اساس منافع و تمایلات و جهت‌گیری‌های سیاسی آن‌ها انجام می‌شود و ادعا‌هایی مانند حقوق بشر و رعایت پروتکل‌های بین‌المللی تنها به عنوان حربه‌ای برای پیشبرد منافع سیاسی این کشور‌ها به کار گرفته می‌شود.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

شهادت مظلومانه روحانی تاجیکستانی در زندان به وسیله داعش/ چرا روحانیون شیعه با داعشی‌‎ها دریک بند بودند؟ +عکس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۳۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
شهادت شما مبارک روحانی آزاده.واما بعد ؛همه ی این فتنه ها زیر سر انگلیس خبیث روباه مکار می باشد که پشت پرده کارش را انجام می دهد.آمریکای جنایتکار ، رژیم اسراییل جنایتکار،آل سعود جنایتکار، وحشی های داعشی وهمه ی غرب وشرقی که خون مردم رامی ریزند از تفکر انگلیس بهره می برند.ولی انشاا... کمش مانده که وعده ی خدا حق است.البته تلاش همه ی انسان های آزادی خواه جهان را می طلبد.از خواب غفلت بیدار شویم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
آگاه باشید و هوشیار که شیطان بزرگ آمریکا و همپیاله هایش نقشه جدیدی برای انتقام و از بین بردن انسان های مخلص خدا کشیده اند
دور از انتظار نیست که رهبران و مجاهدین شیعه در زندانهای بحرین،نیجریه،آذربایجان و ... به دست داعشی های به اصطلاح زندانی سربریده شوند
احتمال شهادت شیخ زاکزاکی به دست بوکوحرام وجود داره
مرگ بر آمریکا
مرگ بر اسرائیل
لعنت بر یهود و آل سعود
شایان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
مرک بر آمریکا و آل سعود و اسرائیل که داعش رو تاسیس کردند
زینال بندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
داعش با این کارهای وحشیانه خود را در افکار عمومی کشورهای منطقه منفور خواهد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
لعنت ،لعنت ،لعنت لعنت لعنت خدا برداعش وخاندانش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
کشتار، خونریزی و قتل هر چه بی رحمانه تر باشد تنه و ساقه درخت نهضت اسلامی رو تنومندتر می کند.
در طول تاریخ و در سرزمین های مختلف شاهد این امر هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
خیلی کارش بده.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
مظلوم کشی بی پاسخ نخواهد ماند ودامن قاتلان و معاندین اسلام و مسلمین را به سختی خواهد گرفت دیگر نمی توان داد مظلوم را در نطفه خفه کرد سربازان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری فریادرس و حامی مظلوین در هر نقطه از جهانند و پاسخی در خور و جانانه به ظالمین خواهند داد.
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
فرزندان خمینی ره هر کجا باشند بر علیه ظلم قیام میکنند و به فریاد و داده مظلوم میرسند .شهادتت مبارکباد سید قیام الدین غازی .
ا میر
|
Germany
|
۰۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
مرگ بر داعش مرگ بر اسرایل مرگ بر آل سعود مرگ بر آمریگا
صدرا خلیلی از شهرستان مراغه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
سلام ودرودخدابرروح پرفتوح حکیم بزرگوارامام خمینی ونائب برحقشان حضرت امام خامنه ای روحی فداه .ارواح طیبه همه شهیدان ....خداوندبه احترام خون شهدای اسلام ناب ..ریشه فاسد آل سعود وهابی کافر وتخم نجسشان داعشیان تکفیری ..را ازروی کره زمین محوونابودشان سازد انشالله
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
خداونددرقران ظالمان رالعن نموده وبس
دهقان
|
United States
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
خدا رحمتش کند روحش شاد به امید نابودی ال سعود جنایت کار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
مرگ بر داعش
مرگ بر آمریکا
مرگ بر اسراییل
مرگ بر آل سعود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
اي داد بيداد
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
اللهم عجل لولیک الفرج..... اللهم صلی علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم...... انشاالله با ظهور اقا امام زمان همه چی درست میشه.... فرج نزدیکه
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
ما در چنین عصری زندگی می کنیم؛باید از نظر نظامی کاملا مقتدر و پیشرفته بود،برنامه هسته ای و موشکی باید تکمیل گردد
فدایی رهبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
لعنت برسگ امریکا ،ال سعود و داعش خونخوار.
علی طاهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خداوند روحش را با ارباب شهیدش آقا اباعبدالله الحسین علیه السلام مهشور‌ بفرماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خدا لعنت کنه آل سعود کثیف رو که دستش با اسراییل و آمریکا همکاسه است در قتل و کشتار مسلمانان. امیدوارم وزارت خارجه حداقل در مورد چنین فجایعی سکوت نکنه.
بالاترازفرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
لعنت خدا بر داعش و حامیان آنها و لعنت خدای منتقم بر قوم ظالمین در سراسر جهان
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
من حا ظرم با داعش وعربستان بجنگم ّبه خاطر کشورم
عبدالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
روحش شاد,منتظرنظرسلبریتیهاهستیم,جای خالی نظراتشان عجیب خالیست!!!!مرگ برآل سعود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خیلی ناراحت شدم خدا رحمتش کنه....
ابوالفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
بر داعش و افکار داعشی لعنت
سلام برشهدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
امثال شهید غازی فرزندان امام خمینی زمان هستند که دشمنان و منافقان و تکفیری های سعودی حضور آنها را نمی توانند تحمل کنند و با اجیرکردن آدمکش های کثیف به دنبال سرکوب کردن قیام آزادیخواهان شیعه در کل دنیا هستند.
مرگ بر آل سعود خبیث . مگربر اسراییل .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
لعنت بر حکومت وهابی که مفتخرانه پول آل سعود اسرائیلی را گرفته و کشورش را دراختیار آنها قرار داده ، فردا متوجه خواهند شد که چه اشتباه فاحش و وحشتناکی انجام داده که بسیار دیر خواهد بود و همین داعشیان دودمانشان را بر باد خواهند داد .ظلم پایدار نمانده ونخواهد ماند . این وعده الهی هست

تعجب از روسیه هست با آنکه در سوریه با داعشیان میجنگد تا هموطنان حال وسابقشان که با داعش همکاری میکنند بکشور برنگردند در بغل گوشش چنین اتفاقاتی رخ میدهد و عکس العملی نشان نمیدهد
سعید فروزان
|
Switzerland
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
نوبت تشکیل لشکری از برداران تاجیک است تا این قسمت از خاک ایران از دست امریکا و وهابیون آزاد شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
مرگ بر آل سعود
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
لعنت به وهابیت ورهروان آن خدابیامرزه وبه خانواده اش صبرعنایت فرماید.
داود ساعدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
لعنت خدا بر فرعونیان زمان یعنی آل سعود و اذناب جنایتکارشون یعنی داعش و حکمرانان خائن تاجیکستان و لعنت خدا بر همه ظالمان روزگار به سرکردگی آمریکای جنایتکار و اسرائیل و آل سعود که اینچنین مسلمانان و بویژه شیعیان را به شهادت میرسانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
مرگ بر آل سعود خونخوار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
خدا رو لعنت کنه داعش رو
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
مرگ بر داعش مرگ بر آل سعود
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
در دادگاه غیر علنی محکومش کردن // که هر کاری دلشان میخواد بکنن // و هیچکس هم خبر دار نشه // قبول دارید ؟؟
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر