کد خبر: ۶۹۶۳۸۹۸
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
حجت الاسلام مختاری:

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی، امام خمینی (ره) را منادی وحدت امت اسلامی در روزگار معاصر عنوان کرد و گفت: ایشان از همان ابتدای نهضت بحث وحدت میان مسلمانان را مطرح کردند.

امام خمینی (ره) منادی وحدت امت اسلامی استبه گزارش حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،کنفرانس بین المللی امام خمینی (ره) با حضور هیئت دانشگاه مذاهب اسلامی متشکل از حجت الاسلام مختاری ریاست دانشگاه، زرهانی و رئیسیان اعضای هئیت امنای دانشگاه و جهانگیری مدیرکل بین الملل دانشگاه مذاهب اسلامی در کشمیر هند برگزار شد.

مختاری در این کنفرانس بین المللی به عنوان سخنران اصلی با اشاره به اینکه ما حضرت امام (ره) را به دو معنا احیاگر دین می‌دانیم، بیان داشت: یکی اینکه ایشان دین را به صورتی بیان کردند که پاسخگوی نیازهای زمان هست، ثانیاً زنده کننده احساس هویت دینی در افراد و مسلمین هست و افراد از دینداری خود با این تفسیر و تعریفی که امام از دین دارند، احساس غرور می‌کنند.

وی افزود: امام به هر دو معنا احیاگر فکر دینی است چون بقا و ماندگاری دین به این است که به هر سوالی که متعلق به آن زمان بتواند پاسخ دهد و امام بزرگترین احیاگر دین در میان مسلمانان معاصر است.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره)، اولاً اسلام و دین خدا را مبنای بزرگترین حرکت سیاسی و اجتماعی زمان قرار دادند و این را همه می‌دانند که انقلاب اسلامی بزرگترین حرکت سیاسی و اجتماعی روزگار ماست. ثانیاً بینش دینی امام درباره اسلام عمیق‌ترین، اصیل‌ترین و عالمانه ترین برداشت اسلامی است لذا امام عالمی بزرگ، فقیهی برجسته و فیلسوفی بزرگوار و عارفی بی مانندی و در عین حال یکی از آگاه‌ترین رجال سیاسی بودند که شخصاً در به روزترین مسائل سیاسی و اجتماعی حضور و دخالت داشته است.

مختاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امام (ره) در همه آموزش‌هایش سلطه فرهنگی و فکری غرب را نفی می‌کردند و در عین حال مردم را دعوت به ارتجاع و بازگشت به عقب دعوت نمی‌کردند، گفت: ایشان در عین حال پذیرش وجوه و جنبه‌های مثبت تمدن بشری مثل علم و تخصص و تکنولوژی را به عنوان شرط پیشرفت و استقلال مورد تاکید قرار می‌دادند.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) از طرف دیگر بر اسلام به عنوان دینی که پاسخگوی نیازهای زمان است تاکید می‌کردند و زمان و مکان را دو عنصر تعیین کننده در اجتهاد می‌دانستند و خود ایشان هم در مسائل فقهی و استنباطی زمان و مکان را در استنباط حکم شرعی و صدور فتوا دخالت می‌دادند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه امام را منادی وحدت امت اسلامی در روزگار معاصر عنوان کرد وبیان داشت: ایشان از همان ابتدای نهضت بحث وحدت میان مسلمانان را مطرح کردند و این انسجام و یکپارچگی را شرط نصرت و پیروزی مسلمانان عنوان کردند و به آن اعتقاد و ایمان داشتند.

مختاری اظهار داشت: امام همواره بر این مطلب تاکید داشتند که مسلمانان از همه مذاهب باید در برابر مستکبران قیام کنند و بر وجوه مشترک میان مسلمانان تاکید کنند. امام راحل بر توکل به خدا و اعتماد به مردم در همه امور سفارش می‌کردند و همین باعث جاذبه امام در میان ملت ایران و همه مسلمانان شد چرا که خدا و مردم می‌تواند پشتوانه محکمی برای بقای انقلاب و نظام باشد.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر