کد خبر: ۶۹۶۴۵۷۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان به مناسبت ارتحال آیت الله محقق کابلی (ره) پیام تسلیت صادر کرد.

خلیلی درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان به مناسبت ارتحال آیت الله محقق کابلی (ره) پیام تسلیت صادر کرد.

متن کامل پیام رئیس شورای عالی صلح افغانستان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
وَسَلَامٌ عَلَيهِ يوْمَ وُلِدَ وَيوْمَ يمُوتُ وَيوْمَ يبْعَثُ حَيا (قرآن کریم، ۱۵/۱۹)
ارتحال ملکوتی عالم ربانی، فقیه متبحر، مرجع تقلید شیعیان جهان، حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (ره) سبب تأثر و تأسف عمیق اینجانب و مقلدان معظم له در سراسر جهان گردید. این ضایعه المناک را به مراجع عظام تقلید، حوزه‌های علمیه، مسلمانان جهان و مردم متدین افغانستان، به ویژه بیت شریف ایشان، تسلیت می‌گویم.

حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (ره) از مفاخر علمی جهان اسلام بود. ایشان در فقاهت و اسلام‌شناسی، شخصیت وزین و کم‌نظیر عصرش به شمار می‌رفت. آثار وی در سلسله تاریخ اندیشه اسلامی، از جایگاه بلند و تاثیرگذار، برخوردار بوده و مورد توجه و رجوعِ دانشمندان اسلام‌شناس و مراکز علمی و تحقیقاتی، است.

ایشان از متفکران و محققان برجسته در معارف اسلامی، به ویژه در حوزه فقه، اصول و تفسیر، به شمار رفته و مهابت علمی، طهارت نفس، تقوا و پرهیزگاری وی، زبان‌زد همه بود.

حضرت آیت الله، در طول حیات علمی و مجاهدت فکری‌شان، هیچگاه از دردها و نیازهای معنوی و اجتماعی مردم، فاصله نگرفت. در دوره جهاد پشتوانه فکری و عقیدتی مجاهدین بود و در دوره عدالتخواهی به عنوان رئیس شورای عالی نظارت حزب وحدت اسلامی افغانستان، به ارشاد و راهنمایی پرداخت. او با تأسیس و اعمار مراکز علمی و دینی در بسیاری از کشورها، مصدر خیر و خدمت برای مسلمانان شد.

در میان این مسؤولیتهای مهم، اهتمام جدّی و اصلی وی به جهد علمی بود و به دعوت آیه مبارکه «وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِينْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيتَفَقَّهُوا فِي الدِّين (۱۲۲/۹)» تفقه و تفحص در معارف و احکام دین را پیشه شان ساخت. در این راه او به اوج درجات نائل گشت و با اعلام مرجعیت، امید و اطمینان در وجود مردمِ خداجو و متدین افغانستان، خلق کرد. توجه عالمانه ایشان به مسایل جدید و بیان احکام فقهی آنها، جایگاه خاصی را برای وی در فکر و ضمیر مقلدان، باز و ترسیم نمود. بنا بر این، تاریخ اندیشه اسلامی، مجاهدت فکری و آثار پر درخششِ این عالم متقی را فراموش نخواهد کرد.

گرچه او به ملکوت اعلی پیوسته و مصاحب پیشوایان دین گشت؛ اما فقدان ایشان در میان جامعه اسلامی، ضایعه جبران‌ناپذیر شمرده می‌شود. از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم که جایگاه رفیع علمی این عالم توانا را با وجود انسانهای وارسته‌ای چون او، زنده نگهدارد. سلام و درود همه مؤمنان بر او؛ آن روزی که چشم به جهان گشود و روزی که چشم از جهان فروبست و روزی که به پیشگاه خالق هستی، برانگیخته می‌شود.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر