کد خبر: ۶۹۶۴۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲

به همت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی نسل جدید محصولات ضدعفونی‌کننده و شوینده‌های اختصاصی واحد CSSD بیمارستانی تولید شد.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی شاهمرادی مقدم نایب رئیس هیئت مدیره  یک شرکت دارویی و عضو هیئت مدیره و خزانه دار انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان تجهیزات پزشکی ایران در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث اظهار کرد: این شرکت از جمله شرکت‌های دانش بنیان است که در حال حاضر بیش از ۲۰۰ محصول در حوزه‌های مواد ضد عفونی کننده، آنتی سپتیک و شوینده‌های صنعتی و پزشکی در کشور تولید می‌کند و خوشبختانه توانسته است نیاز کشور را در زمینه مواد مورد نیاز در بخش کنترل عفونت برطرف کند.

وی بیان کرد: با توجه به تحریم‌های کشور بسیاری از شرکت‌های تولید کننده تجهیزات پزشکی که مواد مصرفی تجهیزات خود را در گذشته از کشور‌های خارجی تامین یا وارد کننده‌های دیگر این مواد را به کشور وارد می‌کردند، متاسفانه امکان تحقق این موضوع برای این شرکت‌ها ممکن نشد، در نتیجه دستگاه‌های مستقر این شرکت‌ها در واحد‌های کنترل عفونت بیمارستان‌ها به علت نبود خوراکشان متوقف شدند، بنابراین این شرکت دارویی با شرکت دانش بنیان توسن تجهیز، گروه تحقیق و توسعه‌ای مشترک تشکیل دادند تا بتوانند نیاز کشور را به واردات این مواد مرتفع کنند.

محصولات ضدعفونی‌کننده بیمارستانی که پیش از این از کشور‌های آلمان، سوئیس و فرانسه وارد می‌شده، در حال حاضر به همت محققان داخلی در کشور ساخته و موجب خودکفایی کشور در این حوزه شده است.

عرضه محصول ضدعفونی‌کننده با یک سوم قیمت مشابه خارجی 

این محصول برای شست‌و‌شوی دستگاه‌های ست‌شوی پزشکی در حوزه کنترل عفونت است و اکنون با یک سوم قیمت مشابه خارجی آن در بازار عرضه می‌شود.

مهدی شاهمرادی‌مقدم، درباره این محصول ضدعفونی‌کننده اظهار کرد: محصولات ضدعفونی‌کننده و شوینده‌های اختصاصی واحد CSSD بیمارستانی قبلاً با قیمت‌های بسیار گزاف وارد می‌شد؛ به عنوان مثال یک گالن ۵ لیتری حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسید، اما محصول تولید داخل با یک‌سوم قیمت و حتی با کیفیت بهتر در بازار وجود دارد.

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه کنترل عفونت افزود: کشور‌های مختلف به دلیل وجود تحریم‌ها، همکاری خود را با شرکت‌های ایرانی قطع کردند، بنابراین، چون مواد ضدعفونی‌کننده کاهش یافته بود، شرکت‌هایی که دستگاه‌های ست‌شوی پزشکی نیز تولید می‌کردند دچار مشکل شده بودند.

شاهمرادی‌مقدم بیان کرد: طبق آمار موجود تا سال گذشته حدود یک هزار و ۸۰۰ تن مواد ضدعفونی‌کننده وارد کشور شده است که طبیعتاً این واردات به شرکت‌های تولیدکننده آسیب وارد می‌کند. همچنین بسیاری از شرکت‌ها نیز به اسم تولیدکننده، کالا‌های مشابه کالا‌های داخلی را از آمریکا وارد می‌کنند و متأسفانه هنوز از واردات این نوع کالا‌ها جلو‌گیری نشده است.

وی تصریح کرد: این شرکت دارویی دانش بنیان محصولات خود را به کشور‌هایی مانند مالزی، عراق، یمن، سوریه و افغانستان صادر می‌کند و اکنون به ثبت محصولات خود در کشور‌های جنوب شرقی آسیا و قاره‌های اروپا و آفریقا مشغول است، ما امیدواریم با تعدیل تحریم‌ها و پس از ثبت محصولاتمان بتوانیم صادراتی پایدار و گسترده داشته باشیم.

انواع مواد ضدعفونی کننده

همچنین در ادامه علی کرمانجانی مدیر تحقیق و توسعه این شرکت دارویی دانش بنیان درباره انواع مواد ضد عفونی کننده اظهار کرد: دسته نخست مواد ضد عفونی کننده آن‌هایی هستند که برای ضد عفونی کردن سطوح و ابزار آلات مختلف در بیمارستان ها، کلینیک‌ها و صنایع غذایی، دارویی و لبنی به کار می‌روند، دسته دوم محصولات آنتی سپتیک بوده که جایگزین بتادین هستند و برای ضدعفونی کردن پوست دست و بدن کاربرد دارند، این محصولات باید علاوه بر داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی، غیر سمی هم باشند.

وی با اشاره به دسته سوم مواد ضد عفونی کننده بیان کرد: در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی، ضد عفونی کننده‌ها از فاز شیمیایی به فیزیکی رفته اند، بنابر

این امروزه دستگاه‌هایی اتوماتیک مانند Washing Machine، استریلایزر پلاسما و ضدعفونی کننده‌های هوا و سطوح در بازار موجود هستند که با تزریق خوراک به داخل آن‌ها همه فضا ضد عفونی می‌شود.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر