کد خبر: ۶۹۶۵۴۱۳
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها:

معاون آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری، گفت: یازده میلیون هکتار از دشت‌های کشور نیازمند اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، شهبازی معاون آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور که همراه با اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به فارس سفر کرده بود، در بازدید از پروژه کنترل سیلاب و آبخوانداری مشکان شهرستان نی ریز، گفت: طی ده سال گذشته به طور متوسط در کشور ۱۱ میلیمتر کاهش بارندگی و ۵۴ میلیمتر افزایش تبخیز و تعریق را شاهد بودیم.

وی افزود: این موضوع موجب بیلان منفی سفره‌های آب زیر زمینی شد؛ یکی از راهکار‌های علمی برای جبران این کسری، اجرای پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری، است.

شهبازی ادامه داد: خوشبختانه سال گذشته با عنایت ویژه مقام معظم رهبری ٢٠٠ میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری اختصاص یافت که ٦ هزار نقطه در کشور از برکات این پروژه‌ها بهره‌مند شدند.

شهبازی افزود: با توجه به اثرگذاری پروژه‌های اجرا شده، امسال نیز رقمی معادل ١٥٠ میلیون یورو برای انجام پروژه‌های آبخیزداری در ١٠ هزار نقطه از کشور پیش بینی شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این بازدید به انجام ٣٥ پروژه آبخیزداری و آبخوانداری در سال گذشته اشاره و اضافه کرد: خوشبختانه فارس از استان‌های بهره‌مند و پیشتاز در زمینه جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی بوده و در سال گذشته بیش از ٢٨ میلیارد تومان تنها به انجام پروژه‌های سازه‌ای آبخیزداری اختصاص یافته است.

منتصری ضمن اشاره به ظرفیت بالای استان برای جذب اعتبار و انجام پروژه‌های آبخیزداری افزود: با توجه به مطالعات انجام شده، در صورت تخصیص اعتبارات حتی تا میزان ٨٠٠ میلیارد تومان، آمادگی اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری را داریم.

او ابراز امیدواری کرد که این مهم با حمایت اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، محقق شود.

گفتنی است بازدید از باغات پسته شهرستان سروستان، کارخانه فرآوری انجیر و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان استهبان، بازدید از نهالستان نمونه بهرام مشکان نیریز و ایستگاه نمونه پرورش دام شهرستان خرامه از دیگر بخش‌های سفر یکروزه معاون سازمان جنگل‌ها و اعضای کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به استان فارس بود.
انتهای پیام/م

بازدید معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها از پروژه كنترل سيلاب و آبخوانداری مشكان نيريز

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر