کد خبر: ۶۹۶۶۱۴۵
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
در مسجد اعظم قم برگزار می شود؛

آیین بزرگداشت عالم فقیه افغانستانی مرحوم آیت الله محقق کابلی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در قم برگزار خواهد شد.

آیین بزرگداشت مرحوم محقق کابلی از سوی رهبر معظم انقلاب در قم برگزار می شودبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛مجلس بزرگداشت مرحوم آیت الله محقق کابلی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی امشب بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم برگزار خواهد شد.

آیت الله قربانعلی محقق کابلی از علمای افغانستانی مقیم قم دوشنبه شب در  شهر مقدس قم دارفانی را وداع گفت. این عالم ربانی از شاگردان آیت‌الله العظمی خویی (ره) در نجف اشرف بود که پس از رسیدن به درجه اجتهاد، سالیان طولانی در حوزه‌های علوم دینی کابل و قم به تدریس و تربیت شاگردان و ترویج معارف اسلامی مشغول بود و در دوران جهاد مردم افغانستان در سطوح رهبری مبارزات مردم مسلمان افغانستان قرار داشت.

وی در تابستان سال ۱۳۰۷ خورشیدی در استان پروان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفت و دوره عالی را در کابل ادامه داد.

آیت الله کابلی برای ادامۀ تحصیل در سال ۱۳۲۲ هجری شمسی روانه نجفِ اشرف شد و دورۀ عالی علمی را نزد استادانی، چون سیدعبدالعلی سبزواری، شیخ کاظم تبریزی و امام خمینی فرا گرفت.

وی در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی پس از ۲۰ سال تحصیل و کسب درجه اجتهاد به افغانستان و کابل بازگشت و به تبلیغ دین پرداخت.

آیت الله کابلی در سال ۱۳۵۷ به شهر قم مهاجرت و به تدریس پرداخت.

وی پیشینه جهادی نیز داشته است و پس از پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۷۱ دوباره به افغانستان بازگشت و یک سال در کابل ماند و سپس به ایران رفت و با پذیرش مرجعیت، تدریس خارج فقه را در حوزه علمیه قم پی‌گرفت.

انتهای پیام/ش

بزرگداشت مرحوم محقق کابلی در مسجد اعظم قم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر