کد خبر: ۶۹۶۶۱۹۴
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین از رها سازی یک جغد پس از درمان در زیستگاه های نایین همزمان با هفته محیط زیست خبر داد.

 به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،علیرضا رضایی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین گفت: همزمان با هفته محیط زیست یک پرنده جغد کوچک که مدتی قبل به دلیل مصدومیت توسط دوستداران محیط زیست شهرستان نایین به این اداره تحویل گردیده بود مورد درمان و تیمار داری قرار گرفت.

وی افزود: این پرنده جغد کوچک پس از طی مراحل کامل درمان در طبیعت شهرستان نایین رهاسازی شد.

شایان ذکر است این پرنده از حشرات و جوندگان کوچک و گاهی از پرندگان کوچک تغذیه می‌کند و بر خلاف مرغ حق که مستقیم پرواز می‌کند، به شکل آشکاری به صورت موجی بالا و پایین می‌رود (به تناوب با بال زدن سریع و بسته نگه داشتن آن) تفاوت جغد کوچک با جغد خالدار کوچک، خال‌های قهوه‌ای شکم و زیر تنه است، که در جغد کوچک به صورت طولی دیده می‌شود، در صورتی که در جغد خالدار کوچک، خال‌های سینه و شکم عرضی است. که مشخصات ظاهری و زیستگاه آن به شرح ذیل می‌باشد.

مشخصات ظاهری: این پرنده، ۲۲ سانتیمتر طول دارد، سرگرد، تارک صاف و پاهایش بلند است. در طول روز غالبا روی ساختمان‌ها و پایه ها‌ی برق و در فضای باز می‌نشیند، تارک و پس سر، به صورت مشخصی، با خال‌های سفید و روتنه و بال‌ها با خال‌های سفید چرکی دیده می‌شود. همچنین، زیر تنه به شکل آشکاری با لکه‌های بزرگ تیره، به صورت راه راه طولی، مشاهده می‌شود. چشم‌ها زرد و حاشیه‌ی آن سفید است.

صدا: صدای این پرنده در هنگام قلمرو خواهی، شبیه «کوووا-» که در انتها «کیو» شنیده می‌شود و در هنگام احساس خطر، یک سری نت، شبیه «کیپ- کیپ- کیپ» را تکرار می‌کند.

زیستگاه این پرنده متغیر است و در خرابه ها، کشتزار‌های وسیع، زمین‌های بایر و سنگلاخی وشکاف درختان به سر برده و در سوراخ‌های ایجاد شده در زمین، دیوار‌ها با سوراخ درختان آشیانه می‌سازد.

انتهای پیام/م

 

رها سازی یک جغد پس از درمان در زیستگاه های نایین

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر