کد خبر: ۶۹۶۶۶۰۹
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
آیت الله مکارم شیرازی:

یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: عربستان سعودی مایل است مسائل حج از مسائل سیاسی جدا باشد و واقعاً هم باید جدا باشد تا مشکلی در امور حج پیدا نشود.

حج از مسائل سیاسی جدا باشد/ تأکید بر پرهیز از بازارگردی حجاج

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، و به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت با تبریک انتصاب وی ابراز داشت: انتخاب شما را که تجربه فراوانی در امور حج دارید بسیار مفید می‌دانم و امیدواریم در این مسئولیت موفق باشید.

وی با بیان توصیه‌هایی مهم خطاب به نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت، خاطرنشان کرد: عربستان سعودی مایل است مسائل حج از مسائل سیاسی جدا باشد و واقعاً هم باید جدا باشد تا مشکلی در امور حج پیدا نشود.

این مفسر قرآن کریم گفت: آن‌ها باید حجاج ما را کاملاً محترم بشمارند ما هم باید مقدسات آن‌ها را کاملاً محترم بشماریم؛ نکته دیگر اینکه روحانیون حج باید آموزش‌های لازم را دیده باشند؛ به اعضای کاروان گوشزد کنند که اهانتی به مقدسات دیگران نکنند و به گونه‌ای رفتار کنند که در شأن زائر ایرانی باشد؛ هنگامی که از منزل به مسجد یا به خیابان می‌آیند، لباس مناسب، تمیز و در شأن ایرانی داشته باشند.

وی افزود: مسائل حج را کاملاً برای حجاج تببین کنند تا مبادا با یک حرکت نابجا حج آن‌ها باطل شود و مجبور شوند سال آینده به حج بیایند که این امری است عملاً غیر ممکن و این مساله نیاز به آموزش‌های قبلی دارد.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه حج باید انسان را متحول کند، اظهار داشت: انسان وقتی از حج یا زیارت برمی‌گردد باید با قبل متفاوت باشد، اگر هیچ تغییری ایجاد نشود دلیل بر این است که مقبول نشده است.

وی ابراز داشت: نکته دیگری که حتماً باید رعایت شود و می‌شود این است که یک هماهنگی بین روحانیون کاروان‌ها باشد؛ اینکه با پاسخ‌های مختلف حجاج را سرگردان کنند درست نیست.

استاد سطوح عالی حوزه با تأکید بر اینکه در مسائل مربوط به حج حتماً باید موضوع آموزش حجاج را به صورت ویژه مدنظر داشت، گفت: برخی قبل از اینکه به مکه بروند هیچ گونه آشنایی با مسائل حج ندارند، باید به آن‌ها آموزش داده شود؛ آن‌هایی که مدینه قبل هستند فرصت خوبی دارند تا به صورت کامل آشنا بشوند، ولی مدینه بعدی‌ها فرصت کمتری دارند که آموزش‌های لازم را ببینند و‌ای بسا یک کار کوچک باعث شود حج را بهم بزند و حتی در بعضی جا‌ها مجبور شوند سال آینده به فتوای آقایان دوباره مکه بروند.

وی با تأکید بر لزوم پرهیز از بازار گردی حجاج ایرانی و بهره‌گیری حداکثری از فرصت معنوی حج، گفت: البته با توجه به بالا رفتن قیمت ارز کمتر کسی به فکر خرید و بازارگردی می‌افتد، اما باز هم باید توصیه کرد و مراقب بود؛ روحانیون کاروان در این زمینه نقش مهمی دارند که هم خودشان رعایت کنند و هم مردم را توصیه کنند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به نقش مهم روحانیان کاروان در سفر حج، ابراز داشت: روحانیون کاروان‌ها باید حال و شرایط حجاج که از وطن و خانواده دور شده‌اند را درک کنند و با سعه صدر و مدارا برخورد کنند و در این زمینه الگو باشند.

وی همچنین بر لزوم دقت و حساسیت در گزینش و انتخاب روحانیان کاروان‌های حج تأکید و تصریح کرد که این کار هم باید روی حساب و کتاب باشد.

مرجع تقلید شیعیان گفت: آموزش‌ها به کاروان‌ها چند قسم است، یک بعد آموزش عمومی است که کاروان‌ها را جمع می‌کنند و مسائل لازم درباره موضوعات مختلف از جمله دعای ندبه و کمیل را به آن‌ها گوشزد می‌کنند، یک جنبه دیگر آموزش خصوصی است که هر کاروان برای خودش دارد؛ یک بعد دیگر آموزش هم آموزش اخصی است که اگر روحانی کاروان احساس کند افرادی در کاروان ضعفی دارند آن‌ها را دعوت کند و راهنمایی لازم را انجام دهد.

وی در پایان با ضمن آرزوی توفیق برای حجت الاسلام نواب در مسئولیتی مهمی که عهده‌دار شده است، ابراز امیدواری کرد که حجاج جهان اسلام و بویژه حجاج ایرانی حج امسال را به خوبی پشت سر بگذارند.

انتهای پیام/پ

قش مهم روحانیان کاروان در سفر حج

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر