کد خبر: ۶۹۶۶۶۷۹
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
رئیس کل بانک مرکزی:

رئیس کل بانک مرکزی کشور گفت: ٤٠ میلیارد دلار ارز طی سال گذشته برای واردات تامین شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، عبدالناصر همتی بامداد امروز جمعه بعداز ورود به تبریز و دیدار با امام جمعه این شهر، در جلسه مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی شرکت کرد.

همتی در این جلسه با تاکید بر پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های آذربایجان شرقی گفت: این استان یکی مهمترین استان‌های کشور است که باید از این قابلیت‌ها در جهت توسعه آن استفاده کرد و ما نیز در بانک مرکزی آماده حمایت از فعالان اقتصادی و صنعتی این استان هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در ادامه به جلسه اش با فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و نشست کارگروه امور اقتصادی استان با حضور مسئولان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی استان شرکت می‌کنم و از نزدیک مسائل و مشکلات فعالان این حوزه را بررسی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه صادرکننده‌های غیرنفتی امسال همراهی خوبی با بانک مرکزی دارند، گفت: تا ۱۵ خرداد امسال ۹/۵ میلیارد دلار برای واردات ارز تأمین شد و با اینکه سال گذشته نیز تحریم‌های ظالمانه‌ای از سوی آمریکا علیه کشورمان اعمال شد، ولی ما بیش از ۴۰ میلیارد دلار ارز برای واردات تأمین کردیم که رقم خوبی بود.

همتی با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید برای ایجاد رونق تولید باید در اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان همراهی لازم را داشته باشند، افزود: تاکید ما به بانک‌ها حمایت از تولید است. در سال جاری که به نام رونق تولید نامگذاری شده است باید همه مسئولان و مدیران بانکی از تولید حمایت کنند.

وی با بیان اینکه تحریم‌های شدیدی علیه ایران در این چند سال اخیر اعمال شده است، گفت: سخت‌ترین نوع تحریم‌ها اعمال شده و باید رفتارمان منطبق بر تحریم‌ها شود.

ضرورت استفاده از پتانسیل‌های صنعتی و اقتصادی استان

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مجموعه‌های اقتصادی استان تعامل خوبی با مدیران دارند، گفت: آذربایجان شرقی قابلیت‌های بالای صنعتی، اقتصادی، تجاری و گردشگری دارد و باید از این پتانسیل‌ها استفاده کرد.

محمدرضا پورمحمدی ادامه داد: خوشبختانه تعامل خوبی بین مجموعه‌های صنعتی و اقتصادی در حوزه‌های مختلف استان برقرار است و در همین زمینه بانک مرکزی باید بیش از پیش به این موارد توجه کند.

شاهد ثبات ارزی در کشور هستیم/ برای تامین ارز دارو‌ها مشکلی نداریم

همتی با بیان اینکه برای تامین ارز دارو‌ها مشکلی نداریم، ادامه داد: وضعیت ذخایر استراتژیک کالا‌های اساسی کشور مناسب است و در تأمین ارز کالا‌های اساسی و به خصوص دارو مشکلی نداریم.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص احتمال افزایش نرخ ارز بعداز سفر نخست وزیر ژاپن به ایران نیز گفت: هیچیک از بنیان‌های اقتصادی که تعیین کننده نرخ ارز است تغییری نکرده است و به مردم اطمینان می‌دهم که مشکلی در تثبیت بازار ارز نداریم.

وی سپس با تاکید بر اینکه «آبه» نخست وزیر ژاپن مایل به گسترش همکاری اقتصادی در بخش‌های مختلف با ایران است، ادامه داد: با توجه به روابط دیرینه این کشور با ما و ظرفیت‌های سرمایه گذاری ژاپن در بخش‌هایی از اقتصاد کشورمان، بستر تقویت همکاری‌ها فراهم است.

وی با اشاره به اینکه وضع ذخایر استراتژیک کالا‌های اساسی کشور مناسب است، گفت: بانک مرکزی موضوع تامین مالی تولیدکنندگان را به طور جدی دنبال می‌کند و حامی تولیدکنندگان است. در سال جاری روند تامین ارز واردات بسیار مثبت شده و صادرکنندگان هم در این خصوص همراه هستند.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی سهم مهمی در تولید و صادرات کشور دارد، اظهار داشت: در سال رونق تولید داخلی و با توجه به تشدید تحریم‌ها تأمین نیاز تولید کننده‌ها اولویت بانک مرکزی است.

ضرورت ساماندهی بازار ارز

امام جمعه تبریز نیز در این جلسه خطاب به رئیس کل بانک مرکزی کشورمان گفت: حفظ ارزش پول ملی یکی از مطالبات اصلی مردم است و باید بر این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید.

حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم با بیان اینکه باید بازار ارز ساماندهی شود، گفت: استقلال بانک مرکزی و اعمال سیاست‌های مالی که باعث تقویت قدرت خرید قشر آسیب پذیر و ضعیف جامعه بشود نیز از دیگر درخواست‌های مردم از مسئولان بانک مرکزی است.

گفتنی است شرکت در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و نشست کارگروه امور اقتصادی استان با حضور مسئولان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی از دیگر برنامه‌های همتی در سفر به تبریز است.

انتهای پیام/پ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر