کد خبر: ۶۹۶۷۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
معاون بهداشت وزارت بهداشت مطرح کرد؛

رییسی گفت: برترین برند‌های سیگار می‌توانند مقابل وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیایی قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار داریم.

١٨۶ میلیون دلار ارز دولتی و نیمایی به واردات توتون و کاغذ سیگار/ ١۶ میلیون دلار ارز به کاغذ سیگار دادند/ ١٧٠ میلیون دلار ارز نیمایی به واردات توتون سیگار/ مافیای قدرتمندی در حوزه دخانیات داریمبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری هفته مبارزه با دخانیات با بیان اینکه اراده قوی برای مبارزه با دخانیات وجود ندارد و ما در حوزه دخانیات گله‌مند هستیم، گفت: مافیای قوی در حوزه دخانیات در کشور وجود دارد که جلوی هر برنامه‌ای را می‌گیرد، آمار مرگ و میر همواره ارائه می‌شود، همه می‌دانیم سیگار بد است و هیچ کس به فرزندش توصیه نمی‌کند سیگار بکشد.

وی ضمن قدردانی از اصحاب رسانه در بحث کنترل فشارخون بیان کرد: خوشبختانه بسیج ملی کنترل فشارخون خون با همدلی اصحاب رسانه فوق‌العاده خوب پیش می‌رود و متاسفانه یکی از عوارض دخانیات فشارخون بالاست.

رئیسی با بیان اینکه «اماکن بدون دخانیات حق شهروندی است» به‌عنوان شعار ملی هفته مبارزه با دخانیات انتخاب شده است، گفت: متاسفانه این حق را از ما می‌گیرند و تلاش می‌کنند اماکنی مانند قهوه خانه‌ها را از شمول اماکن عمومی خارج کنند.

وی افزود: جالب است بدانید اگر استفساریه خروج قهوه‌خانه از شمول اماکن عمومی از مجلس رای بیاورد، می‌توانند برای فرار از دست بازرسان بهداشت قلیان در محل عرضه کنند و در این صورت وزارت بهداشت برای نظارت باید حکم قضایی بگیرد و از طرفی دود دست دوم برای کسانی که حتی قلیان یا سیگار نکشند، مضر خواهد بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی شعار هفته مبارزه با دخانیات را «اجازه ندهید دخانیات نفس شما را بگیرد» انتخاب کرده و اگر بخواهیم برای تحقق این شعار موفق شویم موثرترین راه مطالبه گری مردم است.

رییسی گفت: مروری بر بحث مبارزه با دخانیات نشان می‌دهد سال ٩٣ موضوع ممنوعیت تبلیغات تنباکو‌های معسل ابلاغ شد و انجمن مبارزه با دخانیات این مصوبه را در دیوان عدالت ملغی کردند و وزارت بهداشت درمان شکایت کرد و در آبان ماه ٩۶ دیوان عدالت اداری رای داد که تنباکو‌های معسل مصادیق تبلیغ بوده و از آن زمان تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده و این نشان قدرت مافیای مواد مخدر است و با این شرایط انتظار داریم یک کارشناس بهداشت محیط برود قلیان بشکند و با دخانیات مبارزه کند.

١۶ میلیون دلار ارز به کاغذ سیگار دادند

معاون بهداشت وزارت بهداشت به رقم نجومی تخصیص ارز به سیگار اشاره کرد و گفت: علی رغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا بحث تخصیص ارز به دارو و تجهیزات پزشکی داریم و شاید باورتان نشود که ارز دولتی به سیگار می‌دهند و ١۶ میلیون دلار ارز دولتی ۴٢٠٠ تومانی به کاغذ سیگار دادند در حالی که ما برای از دولتی دارو باید چانه زنی کنیم.

وی افزود: متاسفانه به جای دارو و تجهیزات پزشکی ارز نیمایی به واردات توتون می‌دهند و ١٧٠ میلیون دلار برای واردات توتون ارز نیمایی تخصیص پیدا کرد و علی رغم تحریم، در سیگار تحریم نیستیم و برترین برند‌های سیگار می‌توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار دست دارند.

نخ فروشی سیگار سن و میزان مصرف را افزایش می‌دهد

رییسی با بیان اینکه بهترین راه برای مبارزه با دخانیات این است که نخ فروشی ممنوع شود، گفت: نخ فروشی سن و میزان مصرف را افزایش می‌دهد، بیشتر دکه‌ها جلوی دانشگاه‌ها و مدارس سیگار می‌فروشند، در حالی که فروش سیگار در دکه‌ها ممنوع است و در سوپرمارکت‌ها هم بر اساس قانون فروش سیگار به افراد زیر ١٨ سال ممنوع است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت به آمار مصرف دخانیات در کشور اشاره کرد و گفت: سالانه به ازای هر یک میلیون مرگ نخ سیگار یک مورد مرگ رخ می‌دهد و در کشور ما ۵۵ هزار نخ سیگار دود می‌شود.

آمار مصرف دخانیات در جهان

وی افزود: یک میلیارد نفر در جهان دخانیات مصرف می‌کنند که از این آمار ۸۴ درصد در کشورهای در حال توسعه هستند. منطقه‌ای که کشور ما در آن هست نیز یکی از مناطقی بوده که سازمان بهداشت جهانی نسبت به کاهش سن مصرف دخانیات در آن هشدار داده است.

رئیسی در ادامه آمارهایی از مصرف دخانیات ارائه داد که آنها را تاسف بار دانست و افزود: حدود ۱۱ درصد مصرف کننده روزانه سیگار که شامل ۲۰ درصد مردان و کنتر از یک درصد زنان است و ۱۳ درصد مصرف کننده کلی سیگار در کشور داریم. از سال ۸۸ تا سال ۹۸ مصرف روزانه قلیان در کشور ۴۰ درصد افزایش داشته است.

بالاترین میزان مصرف قلیان در کشور 

رئیسی ادامه داد: مصرف سیگار در استان های مرکزی، آذربایجان غربی، قزوین و البرز بیشترین میزان را دارد، همچنین بالاترین میزان مصرف قلیان در کشور به استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان بلوچستان و فارس اختصاص دارد که از این بین آمار مصرف قلیان در خانم ها از آقایان بیشتر است.

وی با بیان اینکه بالاتزین نیزان مصرف سیگار در سنین ۴۵ تا ۵۴ است، گفت: همایشی بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله در رابطه با بررسی استعمال دخانیات در نوجوانان انجام دادیم؛ این طرح در سال ۹۴ انجام شد که در این طرح ۲۷۴۶ نفر در دوره اول و دوم دبیرستان در ۵۴ مدرسه مورد ارزیابی قرار گرفتند، آمارهایی که از این طرح به دست آمد نشان می‌داد، ۱۰ درصد نوجوانان در زمان اجرای طرح در مصرف کننده دخانیات بودند که ۱۲/۹ درصد پسران و ۷/۷ درصد دختران بودند. مصرف سیگار ۳/۴ درصد است که ۴/۸ درصد پسران و ۱/۲ درصد دختران به مصرف سیگار روی آوردند. مصرف قلیان ۱۱/۲ درصد است که نشان‌گر کاهش سن مصرف بوده و در پسران ۱۴/۳ درصد و در دختران ۸/۵ درصد است‌.

وی با بیان این که مباحث فرهنگسازی موفق عمل کرده است، گفت: از میان این تعداد دانش‌آموز،۷۶ درصد نسبت به زیان آور بودن دخانیات آگاهی داشتند و ۷۸ درصد موافق ممنوعیت مصرف دخانیات بوده اند، همچنین دریافتیم ۶۵ درصد این نوجوانان سیگار خود را از دکه، سوپرمارکت و غیره تهیه کرده اند.

وی با ابراز نگرانی نسبت به کاهش سن مصرف دخانیات افزود: مصرف سیگار از سال ۸۶ تا سال ۹۵ بین دختران ۲ برابر شده در زمینه جلوگیری از مصرف دخانیات صدا و سیما هم اندکی مقصر است چراکه گاهی در سریال‌ها نیز ترویج فرهنک سیگار و دخانیات اتفاق می‌افتد.

رئیسی ادامه داد: نگرانی ما نسبت به اماکن عمومی سرو قلیان است.با تلاش فراوان موفق شدیم در حوزه تحت پوشش ۳۲ دانشگاه قهوه‌خانه‌هایی را که اقدام به سرو قلیان می‌کردند را جمع‌آوری کنیم اما پس از طرح موضوع استفساریه در حال حاضر تنها ۱۱ قهوه‌خانه همچنان بدون قلیان به فعالیت خود ادامه می‌دهند‌.

وی با تامید بر لزوم مالیات بستن بر مواد دخانی گفت: مشکلی که ما داریم با انجمن‌های حمایت از تولید دخانیات است که به بهانه قاچاق شدن دخانیات دست مارا بسته اند.اکر کالایی قاچاق می‌شود باید از قاچاق جلوگیری شود. از طرفی می‌گوییم باید سفره خانه های سنتی که اقدام به سرو قلیان می‌کنند، بسته شوند که بهانه ترویج زیر زمینی و غیر قانونی قلیان را می‌آورند. به این ترتیب از هر طرف می‌خواهیم برای جمع کردن این اوضاع نابسامان اقدام کنیم تحت فشار هستیم.

رئیسی نسبت به نمایندگانی که اقدام به امضا کردن استفساریه کردند انتقاد کرد و گفت: باید این ۵۴ نماینده مجلس که این استفساریه را امضا کردند تا حوزه نظارتی وزارت بهداشت نتپاند به قهوه‌خانه ها ورود کنند به مردم شناسانده شوند و اسامی آنها به حوزه های انتخاباتی گفته شود تا در دور بعدی انتخابات مردم به آنها رای ندهند. حمایت کنندگان حقوق تولید کنندگان و وارد کنندگان مواد دخانی می‌گویند ما باید کار خود را بکنیم و شما هم پیام های بهداشتی به مردن بدهید. این در حالی است که بیشتر مردم با آگاهی نسبت به عوارض دخانیات به مصرف آنها روی می‌آورند.

وی با تاکید بر این نکته که انکار واقعیت‌ها به حوزه سلامت آسیب جدی وارد می‌کند، گفت: در حال حاضر سالیانه مرگ‌ و میر ناشی از ایدز و مصرف الکل آمار بالایی را به خود اختصاص می‌دهد، اما ما در وزارت بهداشت تا اقدام به بیان مسائل آموزشی می‌کنیم به ترویج مسائل غیر اخلاقی محکوم می‌شویم.

وی با بیان این که در حال حاضر طبق برآورد‌های وزارت بهداشت سالیانه حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیارد نخ تولید سیگار در کشور داریم، گفت: اما کارخانه‌های تولیدی برای افزایش دادن میزان تولید خود این برآورد را ۸۰ میلیارد نخ سیگار برآورد کرده اند تا بتوانند تولید خود را افزایش دهند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر