کد خبر: ۶۹۶۷۵۹۸
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
معاون برنامه‌ریزی شرکت آب و فاضلاب استان قم عنوان کرد؛

فراهانی گفت:استفاده از این پساب در صنعت و فضای سبز می‌تواند کمک شایانی به مدیریت تأمین آب شرب شهر داشته باشد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛محمود نوربخش معاون برنامه‌ریزی شرکت آب و فاضلاب استان قم  در بازدید از مراکز پایش و راهبری تأسیسات و کنترل کیفیت و بهداشت، بر ضرورت مدیریت هزینه‌ها، تأمین مالی طرح‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین حمایت از طرح‌هایی که به رفع چالش‌های موجود استان کمک می‌کند، تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در این نشست ضمن ارائه گزارشی از اقدامات این شرکت، به تشریح برخی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی آب و فاضلاب پرداخت و با بیان اینکه تلاش کردیم در این طرح‌ها ظرفیت‌های مغفول را مورد استفاده قرار دهیم، احداث نیروگاه‌های خورشیدی و برق‌آبی را از جمله این پروژه‌ها برشمرد.

دکتر علی جان صادق پور حمایت از تولید اسکروپمپ با استفاده از توان متخصصان داخلی را از جمله پروژه‌های اقتصاد مقاومتی ذکر کرد و گفت: با توجه به اینکه این دستگاه تا پیش از این از خارج کشور وارد می‌شود با حمایت از تولید آن، سالانه از خروج میلیون‌ها دلار ارز جلوگیری می‌شود.

محمود سربندی فراهانی، معاون برنامه‌ریزی شرکت آب و فاضلاب استان نیز در این نشست با اشاره به برخی از چالش‌های تأمین آب شرب قم گفت: سهم تخصیصی به شرب قم از سد کوچری، کمتر از ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال است در حالی که مصرف در سال ۹۷ بالغ بر ۱۱۶ میلیون مترمکعب بوده است.

وی با بیان اینکه آب تخصیصی به شرب قم کمتر از مصرف حال حاضر شهر است، یادآور شد: با توجه به اینکه رشد جمعیت قم به دلیل مهاجرت از متوسط کشور بیشتر است، باید تأمین آب شرب شهر قم جزو اولویت‌های اصلی مسئولین ارشد استان و کشور قرار گیرد.

مهندس محمود سربندی فراهانی افزایش سهم شرب از صنعت و جایگزینی پساب به جای آن و همچنین برداشت از چاه‌های علی‌آباد را راهکار‌های رفع برخی از چالش‌های تأمین آب شرب قم برشمرد و گفت: در حال حاضر سالیانه ۲۹ میلیون مترمکعب پساب فاضلاب در تصفیه‌خانه‌های استان تولید می‌شود که با توجه به زیرساخت‌های موجود قابل افزایش به ۴۲ میلیون مترمکعب است و می‌تواند جایگزین سهم صنعت از آب شرب شود.

وی با اشاره به حدود ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال از سر شاخه‌های دز به قم، حوادثی احتمالی در مسیر را مورد توجه قرار داد و افزود: در همین راستا از تنها منبع آبی نسبتاً با کیفیت استان یعنی چاه‌های علی‌آباد به هیچ‌وجه نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

معاون برنامه‌ریزی شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه کل تخصیص آب برای قم از سر شاخه‌های دز، طبق مستندات موجود ۱۴۴ میلیون مترمکعب است،بیان کرد: در صورتی که تنها منبع تأمین آب استان، سر شاخه‌های دز باشد حدود ۲ سال دیگر شهر وارد محدوده کمبود خواهد شد لذا می‌بایست از آب چاه‌های علی‌آباد استفاده کرد.

مهندس فراهانی با اشاره به تولید سالانه حدود ۳۰ میلیون مترمکعب پساب در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب قم تصریح کرد: استفاده از این پساب در صنعت و فضای سبز می‌تواند کمک شایانی به مدیریت تأمین آب شرب شهر داشته باشد.

وی با بیان اینکه سه تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت ۶۱۰ هزار نفر در شهر قم فعال است،گفت: این تصفیه‌خانه‌ها با توجه به شبکه‌های فاضلاب اجرا شده، تقریباً ۵۰ درصد جمعیت شهر را می‌توانند تحت پوشش قرار دهند.

وی احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در پردیسان به منظور رفع مشکلات این منطقه را نیز ضروری دانست و خواستار تأمین اعتبارات این طرح شد.

انتهای پیام/ح

آب تخصیصی به شرب قم کمتر از مصرف شهر است

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر