کد خبر: ۶۹۶۷۹۶۰
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸

نشست علمی دانشگاه شیراز و دانشگاه بوخوم آلمان در شیراز برگزار شد.

دانشگاه شیراز میزبان نشست علمی با دانشگاه بوخوم آلمانبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، حسین نجاری دبیر این همایش و نشست علمی با اشاره به چگونگی آغاز همکاری بین دانشگاه بوخوم آلمان و دانشگاه شیراز گفت: پیشنهاد برگزاری این نشست مشترک توسط یکی از استادان ایرانی دانشگاه بوخوم مطرح شد که در ادامه دانشگاه شیراز بنا بر استراتژی کلان خود در زمینه گسترش فعالیت‌های بین‌المللی از این پیشنهاد استقبال کرد.

وی بیان کرد: این پیشنهاد در ادامه به امضای تفاهم نامه‌ای مشترک منجر شد که مفاد آن برگزاری نشست‌های مشترک علمی، تبادل استاد و دانشجو، اجرای طرح‌های مشترک و نگارش مقالات مشترک بود.

نجاری با بیان اینکه دانشگاه بوخوم در میان دانشگاه‌های جهان در رتبه ۲۵۰ قرار دارد، افزود: این دانشگاه ازنظر اختصاص بودجه‌های پژوهشی نیز وضعیت مطلوبی دارد و از دانشگاه‌های مادر کشور آلمان محسوب می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز تصریح کرد: نشست تعاملات و تبادلات فرهنگی و دینی در فلات ایران توسط مرکز مطالعات ادیان وابسته به دانشگاه بوخوم اجرا می‌شود، که این موسسه در سطح یک دانشکده و با ۷۰ هیئت علمی در رشته‌های مختلف زبان، تاریخ، جامعه‌شناسی و ادیان فعالیت دارد.

نجاری ادامه داد: هیئت علمی دانشگاه بوخوم برای نخستین بار است که به ایران سفر می‌کنند که پیش از شیراز در شهر‌های تهران و اصفهان نیز حضور یافته‌اند، اما دست آورده های علمی آن‌ها به دانشگاه شیراز اختصاص یافت که نشان‌دهنده اهمیت این دانشگاه در عرصه فعالیت‌های علمی و پژوهشی بین‌المللی است.

دبیر این همایش همچنین به بیان موضوعات نو در عرصه ادیان در این کنفرانس دو روزه اشاره کرد و افزود: در حوزه زبان شناسی پیکره علمی بسیار به‌روز به شمار می‌رود و سخنرانان دانشگاه شیراز برای نخستین بار در جهان طرحی را در حوزه تحقیقات پیکره‌شناسی زبان فارسی باستان معرفی می‌کنند که از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر که اقتصاد و سیاست به صورت ناجوانمردانه‌ای با محدودیت‌هایی مواجه شده است باید پنجره تعاملات آکادمیک را باز کرد تا جایگاه ایران در جهان و حوزه فرهنگ و علم به‌صورت منصفانه و روشن تبیین شود.

نجاری اضافه کرد: در این نشست، نخستین سخنرانی به موضوع تماس، تقابل  و ارتباط فرهنگی ایران و بین النهرین  توسط استاد دانشگاه بوخوم راسل پینتکا-هینتس اختصاص یافت که هزاران سال تبادل فرهنگی پیوسته بین کوهستان غرب ایران و دشت‌های میان‌رودان را با بهره‌گیری از روش‌های مختلف مانند زبان‌شناسی تاریخی، متن‌شناسی، باستان‌شناسی، زمین‌شناسی، باستان گیاه‌شناسی، باستان جانورشناسی، و مردم شناسی را مورد تجریه و تحلیل قرار داد.

همچنین کامیار عبدی استاد مدعو در دانشگاه شیراز نیز در خصوص بین النهرین در لوای ایرانیان، شاهنشاهی‌های گوناگون و استراتژی‌های گوناگون مطالبی را بیان کرد.

علیرضا عسگری از دانشگاه شیراز نیز درباره دروازه ایشتار در شهر پارسه تخت‌جمشید در این سخنرانی با استناد به کاوش‌های باستان‌شناسی به مطالعه سبک ساخت، شیوه‌های معماری و مطالعات باستان‌سنجی چگونگی ساخت و شناخت مواد آجردار لعابی را تببین کرد.

جلسه دوم این نشست از ظهر امروز آغاز شده است که به ادبیات مانوی اختصاص دارد.

ادوارد آبریچینشی از دانشگاه بخوم درباره قالب‌های مانوی بیان هنری در ایران دوران ساسانی و محمد شکری فومشی از دانشگاه تهران آواز‌های کلیسایی مانوی را با رویکردی متن‌شناسانه به قطعه دستنویس‌های تورفان در مجموعه برلین بررسی می‌کند.

جلسه سوم این نشست به زبان شناسی پیکره‌ای و مطالعات زرتشتی اختصاص دارد که در آن، کیانوش رضانیا از دانشگاه بوخوم به بررسی ادبیات پهلوی از طریق زبان‌شناسی پیکره‌ای می‌پردازد و حسین نجاری استاد دانشگاه شیراز نیز طراحی و تولید نخستین پیکره برچسب خورده صرفی نحوی و معنایی فارسی باستان را دنبال کرده و در ادامه این موضوع را امیرسعید مولودی از دانشگاه شیراز در بخش دیگری پیگیری می‌کند.

جلسه چهارم و پایانی به آسیای میانه اختصاص دارد که کارمن ماینر استاد دانشگاه بوخوم فرایند‌های دگرگونی در امتداد جاده ابریشم  در آسیای میانه قرون وسطی از سده ششم تا چهاردهم را بررسی می‌کند.

در نشست دوم از این جلسه ابوالقاسم فروزانی از دانشگاه شیراز عوامل آشکار و پنهان ضعف و فروپاشی سامانیان را ارائه می‌دهد و عبدالرسول خیراندیش نیز به تشریح مفاهیم فرهنگی در عصر ایلخانان مغول با عنوان از ایلخانان تا ایلخانی می‌پردازد.

۲۶ خردادماه امسال نیز در دومین روز نشست از این سلسله برنامه، چشم انداز تاریخی از اوایل دوره میانه توسط یوکیو کاسای از دانشگاه بخوم با موضوع تعامل بین سنت‌های ایرانی و ترکی مستند در متن‌های قدیمی اویفور و در ادامه آن مصطفی نامداری مطلق پژوهشگر مستقل شیرازی نیز به تغییر معنایی مفهوم واژه اویفور در منابع تاریخی ایرانی می‌پردازد.

جلسه ششم این نشست به چشم انداز‌های تاریخی از اواخر دوره میانه و اوایل دوران ماد‌ها اختصاص دارد که یودیت فایفر از دانشگاه بن آلمان آن را در موضوع محقق عثمانی در شیراز دوره آق قویونلو ارائه می‌دهد.

قاسم کاکایی استاد دانشگاه شیراز نیز به مکتب شیراز و جلال الدین دوانی می‌پردازد و احمد فضلی‌نژاد از دانشگاه شیراز مساله طاعون و تجارت در ایران از سقوط ایلخانیان تا ظهور صفویان را واکاوی می‌کند.

جلسه هفتم این نشست هم به برخی تعاملات نظری در فلات ایران اختصاص دارد که در آن، ولکهارد کراج از دانشگاه بخوم به چگونگی تصویرسازی دین از طریق رویکرد تطبیقی از تشکیل سنت‌های مذهبی تا جهانی شدن در دنیای معاصر می‌پردازد و قاسم کاکایی نیز گفتگوی بین اسلام و مسیحیت را بر اساس اندیشه ابن عربی و مایستر اکهارت را ارائه می‌دهد.

جلسه پایانی این نشست نیز به صورت میزگردی بین استادان دانشگاه بوخوم و دانشگاه شیراز برگزار می‌شود که برنامه‌های تحقیقاتی بین موسسه‌ها و معرفی جایگاه آموزش و پژوهش در دانشگاه شیراز و مرکز مطالعات ادیان دانشگاه بوخوم بررسی می‌شود.

شهر بوخوم یکی از شهر‌های ایالت نوردراین-وستفالن در غرب آلمان است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ت

برگزاری نشست علمی دانشگاه شیراز با دانشگاه بوخوم آلمان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر