کد خبر: ۶۹۶۸۳۷۳
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۴
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان:

پورمردان گفت:پیرو مشاهده لاشه تعداد زیادی از آبزیان از قبیل ماهی، میگو، سفره ماهی در ساحل ضلع شرقی خلیج چابهار کارشناسان اقدام به پایش و بررسی علل احتمالی مرگ و میر آبزیان این منطقه کردند.

مردم در خرید آبزیان دقت کنند /‍ شکوفایی پلانکتونی عاملی برای مرگ و میر آبزیانوحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان وبلوچستان در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، گفت: پیرو مشاهده لاشه تعداد زیادی از آبزیان از قبیل ماهی، میگو، سفره ماهی و سایر آبزیان در ساحل ضلع شرقی خلیج چابهار کارشناسان این اداره کل اقدام به پایش و بررسی علل احتمالی مرگ و میر آبزیان این منطقه  کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان افزود: با عنایت به بررسی‌های به عمل آمده از منطقه به نظر می‌رسد مرگ و میر آبزیان مذکور احتمالا به دلیل شکوفایی پلانکتون (کشند قرمز) بوده که کارشناسان محیط زیست در حال بررسی تراکم و نوع گونه‌های پلانکتونی منطقه هستند شایان ذکر است که آغاز فصل مانسون و جابجایی مواد مغذی در دریا، جابجایی مواد مغذی از کف و حرکت مواد غذایی از مناطق عمیق توسط جریان‌های آبی به محدوده ساحل سبب افزایش مواد مغذی در آب‌های ساحلی می‌گردد و در اثر افزایش مواد مغذی، فسفات و نیتروژن جلبک‌ها یا فیتوپلانکتون‌ها افزایش پیدا می‌کنند که در رقابت با هم سم توکسین را تولید می‌کنند.
توکسین تولید شده در سطح آب جمع میشود و معمولا آب در این منطقه رنگی میشود، این امر باعث میگردد که نور و اکسیژن به آبزیان منطقه نرسد و تلف شوند.

وی ادامه داد:آبزیان این منطقه با مصرف فیتوپلانکتون‌ها یا جلبک‌های حاوی سم، مسموم شده و همین مسئله باعث مرگشان شده است.

پورمردان خاطرنشان کرد:البته گاهی ورود فاضلاب‌ها نیز باعث مرگ و میر آبزیان میشود، اما با توجه به اینکه این اتفاق در یک محدوده نیمه بسته روی داده است احتمال مسمومیت با توکسین قوی‌تر است.

پورمردان با توجه به احتمال سو استفاده‌ی عده‌ای که پس از این رخداد طبیعی دریایی، بلافاصله اقدام به جمع آوری آبزیان تلف شده در ساحل و احتمالاً مصرف یا فروش ماهی‌ها و میگو‌های مسموم در بازار کرده اند، از مردم منطقه خواست تا در مصرف آبزیان دقت کنند و از خرید میگو‌های آلوده که رنگ آن‌ها نسبت رنگ طبیعی تغییر کرده همچنین ماهیان دارای آبشش‌های قرمز تیره مایل به قهوه ای، که به دلیل وجود سم باعث بروز مشکلاتی در سلامت شهروندان (به ویژه کودکان) میگردد، جداً خودداری نمایند.

انتهای پیام/ع

مردم در مصرف آبزیان دقت کنند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر