کد خبر: ۶۹۶۸۶۵۷
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸

معاون امور صنایع وزارت صمت از هدفگذاری برای احیای مجدد ۵۴ واحد صنعتی در گیلان خبر داد.

هدفگذاری برای احیای مجدد ۵۴ واحد صنعتی در گیلانبه گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در کارگروه رفع موانع تولید استان گیلان در فرمانداری رودسر گفت: راه اندازی دستکم دو هزار واحد صنعتی راکد و دارای مشکل از سوی این وزارتخانه امسال برای کل کشور هدف گذاری شده است که از این تعداد احیای ۵۴ واحد صنعتی گیلان در دستور کار قرار دارد.

وی که برای بررسی مشکلات واحد‌های صنعتی متوقف استان گیلان به شهرستان رودسر سفر کرده بود، افزود: یک هزار و ۳۴۳ واحد از این تعداد داخل شهرک‌های صنعتی و بقیه نیز در بیرون از این شهرک‌ها قرار دارند که شناسایی این واحد‌ها توسط مدیران شهرک‌های صنعتی و سازمان‌های معدن، صنعت و تجارت استان‌ها انجام می‌شود.

معاون امور صنایع وزارت صمت اظهار داشت: حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در تبصره ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ برای راه اندازی دوباره واحد‌هایی که تولید آن‌ها متوقف شده، پیش بینی شده است که بر اساس آن واحد‌های استانی برآورد می‌کنند.
مقیمی با بیان اینکه هیچ محدودیتی هم در پرداخت تسهیلات پیش بینی نکرده‌ایم، گفت: با تأمین مالی بانک‌ها می‌توانیم تکلیفی که مقام معظم رهبری برای رونق تولید داخلی تعیین کرده‌اند را محقق کنیم.

وی افزود: به منظور حمایت از تولیدات داخلی و رونق تولید یک هزار و ۵۲۱ تعرفه وارداتی که از قبل در کشور وجود داشت هم اکنون ممنوع شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: یک هزار و۳۴۳ تعرفه هم داریم که ثبت سفارشی برای آن انجام نمی‌گیرد که در مجموع پنج هزار و۷۰۰ تعرفه در حوزه تولید است که ۵۰ درصد ثبت سفارش‌ها و تعرفه‌هایی که قبلا از خارج کشور تأمین می‌شدند هم اکنون عملا یا ممنوع هستند و یا ثبت سفارش نداریم مگر با شرایط و ادله خیلی خاص وارد شوند.

مقیمی اعلام کرد: واردات کل محصولاتی که می‌توانند در داخل تولید شوند و نیاز‌های داخل کشور را تأمین کنند، ممنوع شده است.

معاون وزیر صنعت با اشاره به تأثیر تحریم‌ها بر واحد‌های صنعتی داخلی گفت: ضریب همبستگی تحریم‌های کشور ضریبی منفی است و هرچه فشار تحریم‌ها را زیاد کنند، توانمندی داخلی بیشتر می‌تواند نمود پیدا کند و همچنان که برخی اتفاق‌های خوبی در تحریم‌های گذشته افتاد در این تحریم‌ها برنامه‌هایی در حال اجرایی شدن است که نتیجه آن‌ها در آینده دیده خواهد شد.

فرشاد مقیمی یادآور شد: دشمنان هدف گذاری کرده بودند که صنعت کشور را در بهمن ماه سال گذشته کاملا فلج کنند و حال می‌بینیم که این اتفاق نیفتاد و حتما با پیگیری‌ها و همکاری واحد‌های صنعتی، مشکل این واحد‌ها رفع خواهد شد و به برکت وجود و هدایت‌های رهبری انقلاب از این مراحل سخت نیز گذر خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: شناسایی و گزارش واحد‌های صنعتی متوقف شده به عهده سازمان صنعت استان‌ها سپرده شده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: کنترل و نظارت و پایش مصوبات کارگروه رفع موانع و رونق تولید عمده‌ترین مسئله کارگروه رونق تولید است و به اعتقاد بنده هر نهاد و فردی که در مقابل اجرای مصوبات کارگروه رفع موانع و رونق تولید بایستد در واقع با دستور مقام معظم رهبری در خصوص روند تولید مخالفت کرده است.

مقیمی با اشاره به اینکه در شرایط تحریمی قرار گرفته‌ایم و ارز گران شده است، خاطرنشان کرد: کشور با محدودیت‌های بین المللی مواجه است باید بتوانیم از توان داخلی واحد‌های داخلی برای اقتصادی شدن تولید استفاده شود.

وی ادامه داد: هیچ محدودیتی در ارتباط با واحد‌های کوچک و بزرگ وجود ندارد و به همه این واحد‌ها به عنوان مجموعه اقتصادی نیازمند توجه رسیدگی می‌شود و این از مأموریت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به شمار می‌رود.

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: ۵۴ واحد  راکد در استان گیلان است که باید برای رفع مشکل در قالب طرح تعریف شوند و مسئول داشته باشند و این واحد‌ها در زمان بندی‌های مشخص راه اندازی شود.

انتهای پیام/ع

بررسی مشکلات ۵۴ واحد صنعتی متوقف در استان گیلان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر