کد خبر: ۶۹۶۹۴۲۳
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۸

دفتر رییس شورای اسلامی شهر تهران نسبت به تقطیع صحبت‌های وی درباره طرح «زیست شبانه» توضیحاتی ارائه کرد.

توضیح رییس شورای شهر تهران پیرامون حواشی اخیر برای خانواده هاشمیبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران در پی انتشار تقطیع شده اظهارتش درباره زیست شبانه، پیرامون موضوع توضیحات را به شرح ذیل داشته است: در ابتدا لازم می‌دانم نکته‌ای را در مورد مصاحبه‌های عبوری و شتابزده با اصحاب رسانه در حاشیه جلسه علنی شورا عرض کنم که بصورت حرفه‌ای اینگونه پرسش و پاسخ‌ها که با اصرار خبرنگاران عزیز و بدون داشتن فرصت کافی صورت می‌گیرد، نمی‌تواند محتوای لازم و در خور سوالات را به افکارعمومی منتقل کند وبعضا موجب سوتفاهم‌هایی می‌شود، از این رو خواهش بنده از اصحاب رسانه آن است که سوالات تخصصی و نیازمند فرصت بیشتر را به مصاحبه‌های تفصیلی و براساس تعیین فرصت وزمان مناسب موکول کنند وبر طرح سوالات با شتابزدگی اصرار نکنند که ما نیز در محذوریت اخلاقی ناگزیر به ارائه پاسخ نگردیم موردی هم که در انتشار نظرات اینجانب در موضوع حیات شبانه رخ داد.

یکی از محور‌هایی که طی سال‌های اخیر در مورد تحول در مدیریت شهری مطرح شده است، موضوع زیست شبانه است.

برای نگاه تخصصی به این موضوع ما باید ابتدا منظر و انتظار خود را مشخص کنیم و ببنیم آیا مقصود ما از زیست شبانه همان مفهومی است که در کلانشهر‌های توسعه یافته وجود دارد؟ آیا این مفهوم با فرهنگ وقوانین ما سازگاری دارد؟ یا اینکه منظور ما از زیست شبانه فروش اجناس و مواد غذایی است در کنار معابر در ساعات انتهایی شب است؟

اگر مقصود ما این است که باید توجه داشتیم در شهر‌های توسعه یافته، اینگونه مسایل را حل نمی‌کنند که به ایجاد اختلال در کسب وکار شهری و فعالیت واحد‌های دارای مجوز قانونی است مالیات خود را پرداخت می‌کنند، منجر شود. در شهر تهران نیز اگر ما می‌خواهیم فضایی برای فعالیت اقتصادی اقشار فرودست و تامین معیشت آن‌ها فراهم کنیم، بهتر است که با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و رعایت کرامت انسانی ومنزلت اجتماعی آن‌ها این امکان را فراهم کنیم؛ و اگر برای زیست شبانه طرحی متفاوت و بومی را در نظر داریم بهتر است که ابتدا جزییات این طرح کارشناسی شود، اگر می‌خواهیم که بستر مناسب برای برنامه‌های فرهنگی، تفریحات سالم و فعالیت‌های اجتماعی در قالب زیست شبانه فراهم شود باید ابتدا این برنامه‌ها را طراحی و تدوین کنیم و پس از تایید کارشناسی به مرحله اجرا دراوریم.

تقلیل دادن زیست شبانه به وضعیت فعلی موجب می‌شود تا این کسب وکار نیز به سرنوشت کسب وکار‌های روزانه تبدیل شده وبرای فروشندگان، مانع تامین سرقفلی و حق کسب وپیشه غیررسمی ایجاد شود وبتدریج موجب رانت و افزایش هزینه فروش محصولات به مردم می‌گردد؛ بنابراین ما باید ابتدا چارچوب وابعاد بحث زیست شبانه را مشخص کنیم و تجربه سایر کلانشهر‌های مشابه در جهان را با در نظر گرفتن شرایط بومی فرهنگی واجتماعی خود تطبیق دهیم به نحوی که با یک طرح شتابزده موجب اختلال در سایر فعالیت‌های شهر ویا بروز مشکلات جدید نشویم.

سیاسی کردن موضوع و در نظر نگرفتن تمامی ابعاد وجنبه‌های مختلف آن، بویژه تامین امنیت، بهداشت و جلوگیری از بروز ناهنجاری‌ها بخصوص اعتیاد در حاشیه زیست شبانه، از آسیب‌های آن به شمار می‌رود که از همه کارشناسان وصاحب نظران دعوت می‌کنیم فارغ از نگاه‌های سیاسی و هیجانی، در ایجاد فضایی کارشناسی جهت بررسی علمی موضوع و ارائه راهکار مشارکت کنند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
آفرین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
آفرین
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر