کد خبر: ۶۹۷۰۰۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه هر ایرانی به‌طور متوسط ۱۰.۳ بار در طول یک سال با نظام سلامت مواجهه دارد، گفت: ۸.۱۴ درصد درآمد ناخالص ملی ما صرف حوزه سلامت می‌شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان که صبح امروز در دانشکده پیراپزشکی برگزار شد، اظهار داشت: ما اقدامات خود را در حوزه سلامت در پنج سطح طبقه‌بندی می‌کنیم، اقدامات ارتقای سلامت در مورد افراد، جامعه، محیط‌زیست، با تغییر رفتار و تغییر محیطی که در آن زندگی می‌کنیم موجب افزایش سلامت می‌شود.

وی با اشاره به مراحل حوزه سلامت افزود: در مرحله پیشگیری اولیه ما عامل بیماری را از بین می‌بریم و یا با واکسیناسیون در مقابل بیماری مقاوم می‌شویم، در پیشگیری ثانویه غربالگری کرده و بیماری‌هایی مانند فشار خون و یا سرطان را در مرحله اول تشخیص می‌دهیم، مرحله بعد درمان است، مرحله چهارم توان‌بخشی بوده و مرحله پنجم نیز خدمات مربوط به زندگی قبل از مرگ است.

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: ما متعهد شدیم که به پوشش همگانی سلامت تا سال ۱۴۰۴ برسیم، در این حالت همه جامعه بدون هیچ تبعیض جنسیتی، اقتصادی، مکانی و قومیتی و بدون محدودیت باید بتوانند خدمات سلامت را دریافت کنند.

وی بیان کرد: یکی از شعار‌های ما این است که در پوشش همگانی سلامت هر کسی به‌اندازه توانش پرداخت کند، ولی به اندازه نیازش خدمات بگیرد، شعار نظام سلامت ایران و سازمان جهانی بهداشت این است که هیچ اقدامی در حوزه سلامت نباید انجام شود مگر اینکه اول فقرا از آن بهره‌مند شوند.

حریرچی گفت: حوزه سلامت در درمان خیلی پرمراجعه است و هر ایرانی به‌طور متوسط ۱۰.۳ بار در طول یک سال با نظام سلامت مواجهه دارد، به‌طور مثال با جمعیت یک میلیون و ۸۷۰ هزاری لرستان سالانه ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار بار مواجهه با نظام سلامت داریم.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اهداف حوزه سلامت گستردگی پیچیده‌ای دارد و ۸.۱۴ درصد درآمد ناخالص ملی ما صرف حوزه سلامت می‌شود، هزینه‌ای که در حوزه سلامت می‌شود از مجموع انرژی بیش‌تر است پس مسئولان باید به حوزه سلامت به دلیل کثرت مراجعه و اهمیت اقتصادی آن توجه کنند.

حریرچی اظهار داشت: آنچه را که در قدم اول از رئیس جدید علوم پزشکی می‌خواهیم این است که حداقل ۸۵ تا ۹۰ درصد خدمات مربوط به سلامت در خود استان ارائه شود، نه اینکه مردم لرستان به استان‌های مجاور و یا تهران مراجعه کنند. بسیار ناراضی و شرمنده‌ام از اینکه خدمات درمان یک لر دلاور در تهران انجام شود.

وی با اشاره به رفع مشکلات فرهنگی مردم در حوزه درمان و کمبود امکانات افزود: متأسفانه در جامعه پزشکی ترجیح به گزینه‌کارکردن و کیس‌های پیچیده را به جایی دیگر ارجاع‌دادن است.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه تا یک یا ۲ هفته بعد لیست بیماران بیمه‌شده لرستان که خارج از استان درمان می‌شوند تهیه شود، عنوان کرد: مقامات استانی به‌ازای هر بیماری که از استان خارج می‌شود از ما مطالبه کنند؛ درصد جمعیت زاگرس‌نشینی که برای درمان به تهران مراجعه می‌کنند زیاد است حتماً باید این موضوع برای هموطنان لر در استان خودشان با پزشکان لر حل شود، ما در لرستان احساس می‌کنیم که کمبود پزشک عمده‌ای نداریم.

وی با تأکید بر اینکه همه ما مسئول هستیم و شرمندگی برای ماست اگر کسانی به‌دلیل مسئله مالی دچار اشکال در دریافت خدمات درمان شود، بیان کرد: یکی از سه عامل مهمی که در خیلی از کشور‌ها موجب نارضایتی اجتماعی می‌شود حوزه سلامت است؛ از رئیس جدید علوم پزشکی لرستان می‌خواهیم که خدمات پنجگانه و اهداف چهارگانه نظام سلامت در استان تأمین شود.

حریرچی با اشاره به اهداف چهارگانه نظام سلامت گفت: مردم در نظام سلامت اگر به ما مراجعه می‌کنند باید مورد تکریم قرار بگیرند، ما خجالت می‌کشیم که تعدادی از پرستاران و یا پزشکان ما ارتباط چشمی با بیمار برقرار نمی‌کنند.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: عملکرد دانشگاه علوم‌پزشکی لرستان باید شفاف و بدون تبعیض باشد، اگر در لرستان با نرخ بالای بیکاری به‌کارگیری نیروی انسانی انجام می‌شود حتماً باید عادلانه و از طریق انتشار آگهی با مجوز انجام شود.

حریرچی با بیان اینکه کار دانشگاه علوم‌پزشکی مستقل و البته در تعامل با دستگاه‌های اجرایی دیگر انجام می‌شود، اظهار داشت: هدف اصلی ما سلامت بوده و سیاست تا زمانی از نظر ما مهم است که موجب افزایش سلامت مردم شود، بسته به شایستگی‌ها و کارایی‌ها فراجناحی هستیم و به هیچ‌کسی هم دهن‌کجی نمی‌کنیم.

وی افزود: ما واقعاً غصه‌دار هستیم که شهر خرم‌آباد و لرستان با زیبایی‌ها و امکانات عقب افتاده، در حوزه سلامت پیشرفت‌هایی حاصل شده، ولی از نظر ما به هیچ‌وجه کافی نیست.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به ضرورت همدلی مردم برای پیشرفت عنوان کرد: در استان لرستان شاید ۲۰ کاندیدای ریاست دانشگاه علوم‌پزشکی را اعلام کردند که وقتی با هرکسی تماس می‌گرفتیم یکی از خوبی‌های و تعدادی هم چیز‌های منفی از همدیگر می‌گفتند.

وی بیان کرد: در استان لرستان که ما می‌خواستیم رئیس دانشگاه علوم‎پزشکی را بررسی کنیم، یک مدیرکل برای وزارتخانه و یک رئیس دانشگاه هم برای یک استان دیگر انتخاب کردیم، متأسفانه در بعضی از استان‌ها که با هرکسی تماس می‌گرفتیم یک نفر تعریف می‌کرد این فاجعه است، در این صورت پیشرفت نمی‌کنید. شما باید دست همدیگر را بگیرید و با هم رو به‌جلو حرکت کنید، این هم حق شماست و هم استعداد آن را دارید.

انتهای پیام/پ

اهداف حوزه سلامت گستردگی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر