کد خبر: ۶۹۷۰۳۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از شیوع بیماری لمپی‌اکسین در کشور ایران، اقلیم کردستان و عراق خبر داد.

به گزارش    گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،امید حاج‌محمدی مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از شیوه بیماری لمپی‌اکسین در کل کشور ایران، اقلیم کردستان و عراق خبر داد و گفت : لمپی‌اکسین یک بیماری ویروسی پوستی است که با آغاز فصل گرما، میزان شیوع آن در گاو‌ها و گوساله‌ها افزایش می‌یابد.

وی گفت : بیماری شامل تب، آبریزش از چشم‌ها، افزایش ترشحات بینی و حلق، بی‌اشتهایی، کاهش تولید شیر و ظهور ندول‌های جلدی (ضایعات پوستی به شکل برجستگی‌های دانه مانند) است که ممکن است تمامی بدن را بپوشاند.

وی نظافت و بهداشت جایگاه دام را برای جلوگیری از شیوه این بیماری خیلی مهم دانست و گفت: سم به وفور موجود است، دامداران باید یک لیتر سم را در ۱۰۰ لیتر آب حل کرده و جایگاه دام را سمپاشی کنند.

حاجی‌محمدی سم‌پاشی جایگاه و بدن دام را هر ۲۰ الی ۲۵ روز یک‌بار الزامی اعلام کرد و افزود: دامداران برای سم‌پاشی بدن دام لازم است یک لیتر سم را در یک‌هزار لیتر آب حل کنند و بدن دام را با آن سم‌پاشی کنند.

وی تصریح کرد: ۳۰ درصد سم‌پاشی جایگاه دام را دامپزشکی به‌صورت رایگان انجام می‌دهد که تاکنون ۵۰ درصد جایگاه‌ها سم‌پاشی شده است.

این مسؤول از دامداران خواست، برای سم‌پاشی جایگاه و بدن دام هزینه کنند تا از بروز بیماری جلو‌گیری شود.

وی با بیان اینکه لمپی‌اکسین در واقع بیماری مشترک بین انسان و دام نیست، افزود: این بیماری در تماس با دام‌های بیمار، تشی آلوده و از طریق گزش حشرات (پشه‌ها و مگس‌های خونخوار) منتقل شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از بیماری زردی بین دام خبر داد و اظهار داشت: بارندگی فراوان و گرما سبب تکثیر حشرات که ناقل بیماری زردی و آبله گاوی هستند شده است، ماه گذشته در ثلاث بابا‌جانی و جوانرود ۲ نفر درگیر بیماری مشترک انسان و دام (تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو) شدند که با اقدام به موقع بهبود یافتند.

حاجی‌محمدی در خصوص نحوه انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو، گفت: دام و موش میزبان این بیماری و کنه واسط ناقل آن است، این بیماری سبب خونریزی داخلی می‌شود و اگر کنترل نشود، منجر به مرگ نیز می‌شود.

وی ضمن تاکید بر کنترل کشتار قاچاق، از مصرف کنند‌گان خواست هر نوع گوشت قرمز و سفید را از مراکز معتبر تهیه کرده و به تاریخ مصرف و تولید توجه لازم را داشته باشند.

حاج محمدی هشدار داد: به هیچ عنوان با کنه تماس نداشته باشند و از ترکاندن کنه دام جدا خودداری کنند، در مواقع ترکاندن کنه کوچکترین خراش سبب انتقال بیماری می‌شود .

 

 

انتهای پیام/د

لمپی‌اکسین یک بیماری ویروسی پوستی

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر