کد خبر: ۶۹۷۰۶۸۰
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰

چند روز پیش یک سیارک دوتایی از کنار زمین عبور کرد، محققان با مطالعه بر روی این سیارک، برای مقابله با نزدیک‌ شدن سیارک‌های خطرناک، آماده می‌شوند.

عبور یک سیارک دوتایی از کنار زمین و آمادگی ناسا برای مقابله با سیارک‌های دیگربه گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، عبور سیارک‌ها از کنار زمین امری بدهی است، در منظورمه شمسی تخته سنگ‌های سرگردان بسیاری وجود دارد که به عنوان سیارک شناخته می‌شود، گاهی این سیارک‌ها در تعداد بالا به دور یک سیاره مانند زحل یا مشتری می‌گردند یا آن که برخی به صورت جداگانه و متفرقه در یک مسیر مشخص و گاهی نا مشخص در حرکت هستند. سیارک‌ها تا زمانی که تهدیدی برای زمین نباشند، خطرناک نیستند، برخی سیارک‌ها در مسیر خود از فاصله نزدیکی نسبت به زمین عبور می‌کنند که همین مورد احتمال برخورد آن‌ها با سیاره زمین را افزایش می‌دهد، برخورد سیارک‌ها با زمین بسته به بزرگی و سرعت آن‌ها می‌تواند وقایع مختلفی را رقم بزند و گاهی منجر به یک فاجعه شود.

به تازگی سیارک ۱۹۹۹ KW4 از کنار زمین عبور کرد، البته این سیارک تنها نبوده و به همراه قمر خود به نزدیکی زمین رسید که این مورد خود از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد این سیارک است. این سیارک در ۲۵ می‌به نزدیک‌ترین فاصله خود از زمین رسید و رصدخانه جنوبی اروپا توانست تصاویر خوبی از آن به ثبت برساند، این رصدخانه در روز دوشنبه هفته گذشته تصاویر این سیارک و قمر آن را منتشر کرد، بر اساس این تصاویر سیارک ۱۹۹۹ KW4 دارای برآمدی در خط مرکزی خود است و قمر آن نیز شکل نامنظمی دارد. این رصدخانه تاکنون سیارات زیادی در خارج از منظومه شمسی کشف و ثبت کرده و دارای یک تلسکوپ بسیار بزرگ کروی شکل است، به همین جهت یکی از معدود تلسکوپ‌های جهان برای دریافت تصاویر با کیفیت از سیارک‌ها به شمار می‌رود و تصاویر ثبت شده با این تلسکوپ نیز کفیت بسیار بالایی دارد.

عبور یک سیارک دوتایی از کنار زمین و آمادگی ناسا برای مقابله با سیارک‌های دیگر

این سیارک دوتایی هرچند در دسته سیارک‌های پرخطر قرار می‌گیرد، اما با فاصله‌ای ایمن از کنار زمین عبور کرد، محققان به دنبال افزایش دانش در مورد سیارک‌ها و حرکت آن‌ها هستند تا بتوانند در مواقع خطر خود را برای نزدیک شدن سیارک‌ها به زمین آماده کنند، سیارک ۱۹۹۹ KW4 نمونه بسیار خوبی برای انجام تحقیقات و بررسی‌های مورد نیاز بود، زیرا این سیارک به سیارک دوتایی Didymos شباهت فراوانی دارد، دانشمندان معتقد‌اند سیارک Didymos در آینده می‌تواند به عنوان یک تهدید برای کره زمین شناخته شود.

عبور یک سیارک دوتایی از کنار زمین و آمادگی ناسا برای مقابله با سیارک‌های دیگر

ناسا در تلاش است تا آزمایش تغییر جهت سیارک دوتایی Didymos را انجام دهد، به طوری که با ایجاد یک انفجار در قمر این سیارک در سال ۲۰۲۲، آن را کمی از مسیر خود منحرف کرده تا دیگر به سمت زمین حرکت نکند. البته این طرح در حال حاشر بیشتر به فیلم‌های تخیلی شباهت دارد، اما درواقع برنامه اصلی ناسا برای مهار این سیارک همین است، البته هنوز باید صبر کرد تا دید سیارک Didymos در ادامه مسیر خود به زمین نزدیک می‌شود یا خیر.


بیشتر بخوانید:آئودی A8 Horch خودرویی الگوبرداری شده از مرسدس بنز میباخ +تصویر 


انتهای پیام/

عبور یک سیارک دوتایی از کنار زمین

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر