کد خبر: ۶۹۷۱۲۵۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
کد خبر : ۶۹۷۱۲۵۳

حجت‌الاسلام قمی گفت: بخشی از فساد موجود به ضعف‌های سیستم نظارتی، بخشی به اشکالات سیستم قضایی و بخشی به مسئولان برمی‌گردد.

فساد موجود به ضعف در سیستم نظارتی، اشکالات سیستم قضایی و مسؤلان برمی‌گرددبه گزارش حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، یکصد و پانزدهمین قسمت از سری برنامه‌های بدون توقف، ۲۷ خردادماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت، حجت‌الاسلام «شیخ محمد قمی» رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این برنامه در پاسخ به این سؤال که «آیا فساد در کشور سیستماتیک و ساختاری است یا خیر» گفت: هر کدام از این‌ها بخشی از واقعیت است گاهی قانونی دقیق و متناسب و متناظر شرایط نبوده، گاهی خلأ قانونی داریم مثل اینکه بعضی جرم‌ها هست که جریمه آن با به قانون ۵۰ هزار تومان است و اصلا نمی‌شود اسمش را جریمه گذاشت خوب این می‌شود خلأ قانونی.

وی ادامه داد: یا بعضی از جا‌ها قانون به عرصه‌های نوظهور و پیچیده‌تر پرداخته، بعضی از قوانین‌مان در کشور برای سال ۱۳۰۹ است و خوب خیلی زمان از آن گذشته و حتما خلأ حقوقی و قانونی داریم. بعضی موارد قانون خوب، صادق، دقیق و متناسب با شرایط است، اما عزمی برای اجری آن نبوده حالا گاهی نظارت شده و گاهی هم نظارت نشده و گاهی هم اشکال از سیستم نظارتی و یا مدل نظارت یا اعمال نظارت بوده. منتهی من در مورد فساد سیستمی نکته‌ای را باید یادآور شوم که تفاهم بر سر تعریف فساد سیستمی باید صورت بگیرد یک کج‌تابی شاید این عنوان داشته باشد.

عضو شورای عالی فضای مجازی در تعریف فساد سیستمی گفت: فساد سیستمی یعنی اینکه در یک سیستم توسط پایه‌گذاران و مسؤلان اصلی سیستم در نظام ارزشی بنای اولیه بر فساد بوده و اصل و قاعده و بنا را بر فساد آفرینی گذاشتند مثل دوره پهلوی و فساد تشویق شده، در نظام ارزشی حاکمیت به کسی که فساد کرده جایزه می‌دهند و میدان فساد افزون‌تر را فراهم می‌کنند و اراده جمعی و اراده سیستمی بر فساد بوده و سیستم اراده کرده که فساد اتفاق بیفتد، غلبه فساد بر درستکاری بیشتر بوده یعنی اکثریت قریب به اتفاق موارد فساد صورت می‌گیرد و هیچ برخوردی با فساد نشده وهیچ نظارت و بررسی از طرف نظام ارزشی نشده و تقبیح نمی‌شود، امنیت برای مفسدین بسیار بالاست، یک سیستم درست شده که اراده‌اش بر فساد است و اغلب فساد می‌زاید و سیستم را به یک سیستم فاسد تبدیل می‌کند.

وی همچنین تصریح کرد: البته این را من بعید می‌دانم که بسیاری از منتقدین عقیده داشته باشند فساد کشور ما از این نوع باشد، ولی اینکه در این سیستم فساد هست حتما هست، بعضی از آن‌ها به خرده سیستم‌ها برمی‌گردد، برخی به قوانین، برخی به نظارت به مسؤل و به شخص خاص که تعدادش هم کم نیست، و آن‌قدر زشت و قبیح هست و در بعضی از موارد آن‌قدر آزاردهنده، بغرنج و تلخ هست که نمی‌توانیم به روی خودمان نیاوریم و صدای‌مان در می‌آید و و شاید نشانه‌ای از اینکه دارد برخورد می‌شود و از اینکه سیستم قضا هم دارد برخورد می‌کند هم بشود کشف کرد، اما حساسیت و دغدغه دوستان بر سر این است که اصلا این متناسب نیست با آرمان‌های ما، با حرف‌هایی که ما بر سر عدالت و قسط زدیم.

این مسؤل فرهنگی با تأکید بر اینکه الان خیلی از نمونه‌های فساد می‌بینیم، اما یکی از این موارد هم زیاد است، اضافه کرد: این تاب آوردنش برای ما سخت است، لذا باید ببینیم چند درصدش به ضعف در قوانین برمی‌گردد حتما قوانین باید ارتقاء پیدا کند، به روز و اصلاح شود، حتما بخشی از آن به ضعف‌های سیستم نظارتی، بخشی از آن به اشکالات سیستم قضایی و بخشی از آن به مسؤلانی برمی‌گردد که مبارزه با فساد در اولویت‌شان نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: مسؤلی به صراحت این جمله را گفته که «اصلا مسئله این نیست که ما برویم فساد را به تعبیری کشف کنیم و با آن دربیفتیم ما کارمان را انجام می‌دهیم اگر فسادی هست که خوب لازمه کار بوده و ممکن است در گوشه و کنار اتفاق بیفتد ما باید کار را به سرانجام برسانیم» شاید هم منظورش این نبود، اما جوانان مؤمن به او تاختند.

حجت‌الاسلام قمی با اشاره به اینکه پس دست کم در نظام ارزشی مسؤلان ارشد مملکت مثل فرمایشات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری تشویق فساد نیست، اظهار کرد: فرمان‌های چند ماده‌ای که صادر شده و تعابیر متعددی که از طرف حضرت آقا و حضرت امام (ره) استفاده شده و بدنه مردم و جوانان موافق فساد نیست، اما حق مردم است که به شدت از همین قدر از فساد هم که وجود دارد ناراحت و عصبانی باشند و لحظه‌ای آن را برنتابند و اصلا نتوانند با آن کنار بیایند و حتما هم باید به این فکر کرد که برای مبارزه با فساد از جمع‌های جوانانه کار‌های بزرگی برمی‌آید. اما شجاعت، هزینه دادن، تهور، بی‌باکی، طراوت و خلاقیت می‌خواهد و این‌ها اصلا از هر کسی برنمی‌آید، چون یک حرکت جوانانه است.

مدیر دوره‌های معرفتی اسلام ناب در پایان در پاسخ به این سؤال که «این درست نیست که همه پشت جوانان قایم شده و از آنان انتظار داشته باشند تا امور را اصلاح کنند» گفت: تقسیم وظائف دقیق است باید یادمان باشد یک سری از کار‌ها برعهده حاکمیت است، باید تشکیلات انقلابی راه بیفتد به جای اینکه جوانان و مردم کار خودجوش بکنند، آن‌ها هم باید تشکیلاتی کار کنند یک تشکیلات انقلابی، یک هسته مقاومت که راضی نمی‌شود به اینکه از کنار ماجرا بگذرد، در حاکمیت هم برای مبارزه با فساد تشکیلات انقلابی می‌خواهیم، مسؤل حاکمیتی باید در مقابل با فساد وظائفی انجام دهد بخشی از وظائف رسانه‌ای است، بخشی عمومی است و بخشی هم ممکن است علنی و عمومی و رسانه‌ای نباشد، رویه درست جوامع این است که جوامع و مردم در آن محور باشند. من موظم که از هر کس که دارد یک ارزش دینی را سر دست می‌گیرد حمایت کنم.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر