کد خبر: ۶۹۷۱۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
سخنگوی سازمان حفظ نباتات در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

میر گفت: بنابر آخرین آمار، سطح مبارزه شیمیایی با ملخ‌های صحرایی در سطحی حدود ۶۳۵ هزار و ۲۶۰ هکتار در ۸ استان جنوبی کشور صورت گرفته است.


آخرین جزئیات مبارزه علیه موج دوم ورود ملخ‌های صحرایی/خسارت جدی به باغات و مزارع وارد نشده استمحمدرضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضع هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور اظهار کرد: بنابر آخرین آمار، سطح مبارزه شیمیایی با ملخ‌های صحرایی در سطحی حدود ۶۳۵ هزار و ۲۶۰ هکتار در ۸ استان جنوبی کشور صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان با ۱۷۷ هزار و ۳۹۰ هکتار بالاترین سطح مبارزه را به خود اختصاص داده است، افزود: استان کرمان با ۱۵۲ هزار و ۱۶۷ هکتار، هرمزگان ۱۲۸ هزار و ۸۱۰ هکتار، خوزستان ۳۵ هزار و ۶۱۰ هکتار، بوشهر ۹۹ هزار و ۲۰ هکتار، فارس ۳۴ هزار و ۷۷۳ هکتار، کهگیلویه و بویر احمد ۷ هزار و ۲۰۰ هکتار و خراسان جنوبی ۲۹۰ هکتار رتبه‌های بعدی مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی را به خود اختصاص داده اند.

میر با اشاره به اینکه از ابتدای بهمن تاکنون ۱۶۰ ریزش در استان‌های جنوبی کشور صورت گرفته است، بیان کرد: طبق پیش بینی‌های فائو مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی تا اواسط شهریور در کشور ادامه خواهد داشت، اما از الان نمی‌توان آمار دقیقی را برای تعداد ریزش‌ها پیش بینی کرد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات ادامه داد: با توجه به مبارزه مطلوب علیه آفت ملخ صحرایی که توسط وزارت جهاد کشاورزی استان‌ها و سازمان حفظ نباتات صورت گرفته، این آفت به سایر استان‌ها نفوذ نکرده است و به عبارت دیگر ۶ استان کشور حجم بالای مبارزه را به خود اختصاص داده اند، چرا که سطح مبارزه در استان‌های خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویر احمد بسیار ناچیز است.


بیشتر بخوانید:  آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ‌های صحرایی/ دسته جدید ملخ‌های صحرایی ۲ هفته آینده وارد کشور می‌شود


به گفته این مقام مسئول، تا اواسط شهریور پیش بینی می‌شود که سطح مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی حداقل به ۸۰۰ هزار هکتار برسد.

وی درباره آخرین وضعیت ورود موج دوم ملخ‌های صحرایی به کشور گفت: در چند روز گذشته با ورود موج جدید ملخ‌ها شاهد ریزش‌های دیگر در ۸ استان جنوبی کشور بودیم، همواره پیش بینی می‌شود این ریزش‌ها ادامه یابد. اما به سبب آنکه مقصد نهایی موج جدید ریزش‌ها کشور هندوستان و پاکستان است، از این رو ملخ‌ها وارد مرحله تخم گذاری در کشور نمی‌شوند.

میرادامه داد: سازمان حفظ نباتات با جدیت تمام نسبت به مبارزه علیه موج دوم ملخ‌ها اقدام می‌کند، چرا که افزایش عملکرد ما و کشور‌های هندوستان و پاکستان علیه مبارزه با موج دوم ملخ‌های صحرایی موجب شده که در دی و بهمن با دسته جات کمتری در مسیر بازگشت این ملخ‌ها به سمت ایران و شبه جزیره عربستان روبرو شویم.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین جزئیات خسارت آفت ملخ صحرایی به باغات و مزارع کشور بیان کرد: با توجه به حساسیت موضوع و سطح مناسب مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی، خسارت جدی به باغات و مزارع نداشتیم و تنها مقدار جزئی خسارت به باغات مرکبات استان هرمزگان وارد شده است که در حال جمع بندی آمار نهایی خسارت هستیم. اما در مجموع میزان خسارت در برابر حجم مبارزه بسیار ناچیز است.

وی درباره آخرین وضعیت تخصیص اعتبارات گفت: با توجه به استمرار ریزش ملخ‌های صحرایی، وزیر جهاد کشاورزی ضمن تشریح موضوع خواستار دریافت اعتبارات دیگر شد که ظاهرا سازمان برنامه و بودجه با تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر به مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی موافقت کرده، اما تاکنون اعتباری به حساب سازمان واریز نشده است.

میر با اشاره به اینکه روند مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی متوقف نشده است، تصریح کرد: با وجود عدم دریافت اعتبارات جدید، اما سازمان حفظ نباتات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی را از اعتبارات سازمان و به صورت خرید نسیه سموم از واردکنندگان و فروشندگان ادامه می‌دهد.

جای هیچگونه نگرانی مبنی بر هجوم آفت ملخ مراکشی نیست

سخنگوی سازمان حفظ نباتات در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضعیت مبارزه با هجوم ملخ‌های مراکشی به نوار شمالی کشور گفت: طبق روال همه ساله در این مناطق با آفت ملخ مراکشی روبه‌رو هستیم، امسال تنها به سبب شرایط آب و هوایی و بارش‌های اخیر جمعیت و حجم این آفت در نوار شمالی کشور بیشتر شده است.

میر با اشاره به اینکه قدرت تخریبی ملخ‌های مراکشی کمتر از ملخ‌های صحرایی است، بیان کرد: اگرچه امسال به سبب شرایط مساعد آب و هوایی، حجم آفت ملخ بومی در نوار شمالی کشور بیشتر شده است، اما این آفت کاملا تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. بنابراین تنها در شرایطی که  وارد فاز خسارت می‌شوند، علیه آن‌ها باید مبارزه صورت گیرد تا خسارتی به باغات و مزارع وارد نشود.

این مقام مسئول با بیان اینکه ملخ مراکشی در نیمه شمالی کشور تحت کنترل است، افزود: طبق روال همه ساله در این مناطق با آفت ملخ مراکشی روبه‌رو هستیم، امسال تنها به سبب شرایط آب و هوایی و بارش‌های اخیر جمعیت و حجم این آفت در نوار شمالی کشور بیشتر شده است، اما  به سبب آنکه این آفت کاملا تحت کنترل است، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

میر در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در تامین آفت کش و سموم مورد نیاز برای مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی و مراکشی وجود ندارد، بیان کرد: سموم مورد نیاز کشور برای مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی و مراکشی در ۲ بخش تکنیکال و ماده موثره و سموم آماده مصرف وارد کشور می‌شود، اخیرا محموله‌های جدیدی وارد شده است که بنابر نیاز استان‌ها در اختیارشان قرار می‌گیرد و هیچگونه کمبودی در این زمینه نداریم.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
خدا شانس بده تو تهران افت پروانه است استانها جنوبی ملخ ولا پایتخت نشینان افتهاشون هم لاکچریه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
مقابله با این موارد نیاز مند تحقیق وپژوهش بیشتر است وفقط با سم پاشی که روش قدیمی است مسر صحیح نیست زیرا خود عوارض جانبی دیگری دارد برایمثال بررسی فیزیکی این حضره نشان خواهد داد که انها از چه طیف فرکانس صوتی فرار میکنند ویا با چه درجه حرارتی هم ساز نیستند ویا موارد دیگر طبیعی که میتواند بادایجاد امواج صوتیخاص در برخی مناطق با حرکت انها مقابله شود
سعيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
كشاورزا دارن گريه مي كنن،بعد اقايون ميگن خسارت جدي نديده!!!!
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر