کد خبر: ۶۹۷۱۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
جعفریان مطرح کرد؛

استاد جراحی بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: شیوع کبد چرب در کشور نگران کننده و متوسط پیوند کبد حدود ۴۵ سال است.

انجام سالانه صد پیوند کبد در بیمارستان امام خمینی (ره)به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، علی جعفریان استاد جراحی بیمارستان امام خمینی (ره) در نخستین کنگره ملی پیوند عضو با اشاره به درصد بالای موفقیت پیوند‌های انجام شده در این مرکز جراحی اظهار کرد: میزان بقای یک‌ساله در معتبرترین مراکز دنیا ۸۵ تا ۹۰ درصد است و این شاخص در مرکز پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) به همین میزان بوده و از این نظر با دنیا رقابت داریم.

وی گفت: میزان بقای پنج ساله در دنیا حدود ۷۵ درصد و در مرکز ما ۷۷ درصد است و به طور سالانه صد پیوند کبد در این بیمارستان انجام می‌شود.

وی ۲۵ درصد پیوند‌های مرکز پیوند این بیمارستان را کبد دانست و افزود: این آمار با توجه به شیوع کبد چرب در کشور بسیار نگران کننده و متوسط پیوند کبد حدود ۴۵ سال است.

مضرات مصرف بی‌رویه دارو‌های گیاهی غیر استاندارد

جعفریان با بیان اینکه سه گروه از بیماران برای درمان به پیوند کبد نیاز دارند، توضیح داد: گروه اول بیماران مبتلا به سیروز مزمن کبدی، گروه دوم بیماران مبتلا به سیروز مزمن که دچار شرایط حاد و در اورژانس بستری می‌شوند و گروه سوم بیمارانی که بدون هیچ زمینه‌ای دچار نارسایی کبد می‌شوند که تعداد زیادی از مواردی که مواجه می‌شویم افرادی هستند که دارو‌های گیاهی غیر استاندارد را به صورت بی‌رویه مصرف و با نارسایی حاد مصرف می‌کنند که بیش از پنجاه درصد این افراد پیش از انجام پیوند از دنیا می‌روند.

استاد جراحی بیمارستان امان خمینی (ره) تصریح کرد: در این شرایط، درصورتی که در بستگان درجه یک بیمار دهنده آماده وجود داشته باشد پیوند، در اسرع وقت برای بیمار انجام می‌شود و در غیر این صورت باید منتظر دهنده مرگ مغزی باشیم.

جعفریان گفت: مجوز انجام پیوند برای بیماران خارجی از دهنده زنده، که جز‌و بستگان درجه یک بیمار باشد از سوی وزارت بهداشت به این مرکز داده شده و در آینده این ظرفیت فعال‌تر خواهد شد.

بر‌ای پیوند به تایید مراجع نیاز داریم

وی به اولین پیوند کبد در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: اولین پیوند کبد در فروردین ۹۸ طی سه ساعت و نیم با موفقیت به پایان رسید و بیمار در ساعت ۹ شب اول فروردین به بخش مراقبت‌های ویژه پیوند منتقل شد.

جعفریان ادامه داد: پیوند در کشورما درآمدزا نیست، اما در سایر کشور‌ها درآمدزاست و اگر مراجع پیوند ناشی از مرگ مغزی را تایید کنند، ما این پیوند را به راحتی انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر