کد خبر: ۶۹۷۱۷۶۹
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: در کلان شهر اصفهان ایجاد وحدت رویه و مدیریت واحد شهری در مدیریت بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی الزامی است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،  حسین امیری معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان در جمع مدیران حوزه خدمات شهری با اشاره به اینکه در برنامه ریزی و مدیریت شهری توجه به ایمنی و امنیت بسیار حائزاهمیت است، خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل از مهم‌ترین رویکرد‌ها و راهبرد‌ها در حوزه مدیریت بحران شهری است و به منظور کاهش آسیب‌ها و افزایش توان سیستم، توجه به اقدامات پدافند غیرعامل ضروری است.

وی با بیان اینکه امروزه برنامه ریزی و اقدام به منظور کاهش خسارات جانی و مالی همچنین ایجاد ایمنی در زیر ساخت‌های شهری از مهم‌ترین اقدامات در طراحی و برنامه ریزی شهری است، اظهار داشت: اقدامات پدافندغیر عامل در شهرسازی نتایج مهمی از جمله افزایش ایمنی شهر و شهروندان در برابر تهدیدات، کاهش تلفات جانی، کاهش خسارات ساختمانی و تأسیسات شهری، کاهش هزینه‌های بازسازی و مرمت شهر در شرایط بحرانی را در بر دارد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل آمادگی برای مقابله با حوادث طبیعی و غیرطبیعی است، تصریح کرد: در برنامه ریزی شهر‌ها آگاهی از مسائل پدافندغیرعامل ضروری است و باید مناطقی که در صورت بروز بحران، آسیب پذیر هستند مانند نیروگاه‌های برق، سد‌ها و دیگر مکان‌هایی که تأسیسات زیربنایی شهر می‌باشند، همچنین مکان‌های عمومی شهر که در مواقع بحران تیررس خطر هستند، شناسایی شوند.

امیری افزود: در کلان شهر اصفهان با وجود بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت و ۲۰۰ محله با تراکم زیاد، همچنین افزایش روند مهاجرت، تهدید مراکز بالقوه خطرناک صنعتی و غیرصنعتی، بافت سنتی و وجود بازار‌های قدیمی، فرسودگی تأسیسات، وجود ترافیک در هسته مرکزی شهر در صورت وقوع حادثه، دارا بودن شرایط کوهستانی و مواردی از این قیبل ایجاد وحدت رویه و مدیریت واحد شهری در مدیریت بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی الزامی است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: باید با تعاملات درون و برون سازمانی، برنامه ریزی، پشتیبانی و تصمیم گیری‌های لازم اقدامات ضروری در زمینه کاهش آسیب پذیری کلان شهر اصفهان و افزایش مقاومت زیرساخت‌های شهری به هنگام وقوع حادثه ایجاد شود.

امیری با بیان اینکه برخی پدافند غیرعامل را یک واژه نظامی تلقی می‌کنند در صورتی که یک مسئله مهم و ضروری در زندگی اجتماعی و شهری است، اظهار داشت: برخی تهدیدات ناشی از اقدامات دشمن نیست بلکه مکان یابی غلط و نزدیکی با نقاط خطرزا، باعث بروز خطراتی در شهر‌ها می‌شود که باید آن‌ها را شناسایی و برای رفع آن‌ها برنامه ریزی کرد.

وی افزود: توجه به اصول پدافندغیرعامل در مکان یابی مراکز، تمرکززدایی از زیرساخت‌ها و مراکز حیاتی شهر همچنین ایجاد و توسعه فضای امن شهری از مهم‌ترین راهبرد‌ها برای ارتقای سطح ایمنی شهر به حساب می‌آید.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه مفاهیم پدافند غیرعامل باید در جامعه نهادینه شود، خاطرنشان کرد: آحاد جامعه باید با این واژه آشنا شوند تا در مقابل حوادث طبیعی و سوانح مقاوم شده و آموزش ببینند. همچنین باید از بروز اتفاقات جلوگیری کرد و در صورت وقوع خسارت آن را به حداقل رساند که ترویج این مقوله نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد.

امیری با اشاره به اینکه رسانه‌ها نقش مهمی در فرهنگ سازی در سطح جامعه دارند، اظهار داشت: پدافند غیرعامل یک مقوله پیشگیرانه برای تسهیل در مدیریت بحران و شناسایی تهدیدات غیرطبیعی است.

وی عمده‌ترین هدف پدافند غیرعامل را در حال حاضر، ایمن سازی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت‌های موردنیاز مردم دانست و افزود: امروزه مردم به محیط آرام درون شهر‌ها همچنین ایمنی و آسایش کافی احتیاج دارند در نتیجه با نهادینه کردن پدافند غیرعامل به صورت یک برنامه ریزی اصولی و طراحی در توسعه پایدار، زیرساخت‌هایی ایجاد می‌شود که در ذات خود ایمنی دارند.
 
انتهای پیام/ی
 
 

پدافند غیرعامل گامی مهم در مدیریت بحران

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر