کد خبر: ۶۹۷۲۳۷۰
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴
کد خبر : ۶۹۷۲۳۷۰

ولی‌عهد سعودی در تازه‌ترین مصاحبه‌اش از آنچه قبلا درباره و علیه ایران گفته بود عقب نشست.

چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از 2017 تا 2019به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، «محمد بن سلمان»، ولی عهد و وزیر دفاع سعودی در تازه‌ترین مصاحبه خود که با روزنامه الشرق الاوسط انجام داد و روز یکشنبه شانزدهم ژوئن (۲۶ خرداد) منتشر شد، اعلام کرد که دست کشورش برای صلح گشوده است.

بن سلمان در این مصاحبه در دو مورد این سخن را مطرح کرد. ابتدا جایی که از گذشته و از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ سخن گفت و گفت: بر خلاف این [رفتار‌های ایران]، دست پادشاهی سعودی همیشه برای صلح با ایران گشوده بوده تا منطقه و مردم آن از شر جنگ و ویرانی در امان بمانند.

دوم، جایی که به سفر اخیر «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن به تهران اشاره می‌کند که او در مقام «پیام‌رسان دولت آمریکا» به ایران آمد تا سران تهران را به مذاکره با آمریکا متقاعد کند. بن سلمان گفت: از نخست‌وزیر ژاپن برای نیات خوبش تشکر می‌کنیم. دست پادشاهی سعودی همیشه برای صلح دراز است تا امنیت منطقه و ثبات آن محقق شود.

مصاحبه بن سلمان با الشرق الاوسط ژوئن ۲۰۱۹

این سخنان را مقایسه کنید با زمانیکه در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ در مصاحبه با شبکه الاخباریه کشورش، زمانیکه هنوز، ولی عهد نبود، گفت: تلاش می‌کنیم که نبرد در ایران باشد نه عربستان .

او در این مصاحبه حتی امکان مذاکره و تعامل با ایران را رد می‌کند و در پاسخ به این سوال که «آیا در آینده، بر خلاف کار‌هایی که ایران در منطقه انجام می‌دهد، می‌توان شاهد گفت‌وگویی مستقیم با آن بود؟» گفت: «چگونه ممکن است با کسی یا رژیمی که معتقد است که رژیمش بر پایه ایدئولوژی افراطی است و در قانون اساسی‌اش ذکر شده و در وصیت [امام]خمینی آمده که باید بر مسلمانان جهان اسلام مسلط شوند و مذهب دوازده امامی مخصوص به خودشان را در همه جای جهان اسلام نشر دهند تا مهدی منتظر ظهور کند؛ چگونه می‌توانم قانع کنم [این فرد یا رژیم را]؟

۳ چهره متفاوت از بن‌سلمان مقابل ایران/ چرا مستی و توهم قدرت زیر عبای آمریکا یکباره از سر ولیعهد خام سعودی پرید؟

بن سلمان که امروز در یمن، سوریه و دیگر نقاط منطقه به مشکل خورده، و از نخست‌وزیر ژاپن برای تلاش جهت متقاعد کردن ایران به مذاکره تشکر می‌کند، آن روز حتی تفاهم با ایران را غیرممکن می‌دانست؛ «او افزود: چه منافعی میان من و او هست؟ چگونه با او تفاهم کنم؟ وقتی میان من و کشوری دیگر مشکلی هست، شروع می‌کنم به حل کردنش. مثلا اگر مشکلی اقتصادی باشد، ارتباطی هست که تو دنبالش می‌گردی و آنچیزی هست که ما می‌خواهیمش که چگونه تفاهم کنیم یا مثلا مشکلی سیاسی با روسیه هست که چگونه در سوریه تفاهم کنیم و ببینیم که منافع او چیست و منافع من چیست. باید دید چطور می‌توانیم در یمن تفاهم کنیم، منافعتان چیست. [اما]با این چطور تفاهم کنیم؟» (بن‌سلمان - دوم می ۲۰۱۷).

مصاحبه بن‌سلمان - می ۲۰۱۷ و سخن درباره انتقال نبرد به داخل ایران

بن سلمانی که در مصاحبه شانزدهم ژوئن ۲۰۱۹ می‌گوید، دست کشورش برای صلح گشوده است و خواستار جنگ در منطقه نیست، کسی است که در مصاحبه سال ۲۰۱۶، تفاوت میان حکومت ایران و حکومت سعودی را ماهوی و ریشه‌ای خوانده بود و بر همین اساس هرگونه تلاش برای تفاهم میان دو کشور را تلف کردن وقت قلمداد کرده و صراحتا سخن از «جنگ» به میان آورده و آن را تنها راهکار دانسته بود:

۳ چهره متفاوت از بن‌سلمان مقابل ایران/ چرا مستی و توهم قدرت زیر عبای آمریکا یکباره از سر ولیعهد خام سعودی پرید؟

«ما می‌دانیم که هدف اصلی رژیم ایرانیم. رسیدن به قبله مسلمانان هدف اصلی رژیم ایران است. ما منتظر نخواهیم شد که جنگ در عربستان در بگیرد، بلکه تلاش خواهیم کرد که جنگ نزد خودشان در ایران باشد نه در عربستان». (بن‌سلمان - دوم می ۲۰۱۷).

تهدید بن‌سلمان ژوئن ۲۰۱۷

حال چه اتفاقی افتاده که، ولی عهد جوان سعودی، بعد از دو سال، نه تنها لحنش را تندتر نکرد بلکه نظرش تغییر کرده و رژیمی را که قابل مذاکره و حتی مفاهمه نمی‌دانست، امروز دستش برای صلح با او دراز است و دیگر آن را به جنگ تهدید نمی‌کند بلکه از جامعه جهانی می‌خواهد که مقابل آن بایستد؟

در پاسخ، باید به اتفاقاتی اشاره کرد که در این دو سال افتاده است.

۱- بن‌سلمان زمانی که ایران را تهدید کرد، قرار بود دو هفته بعد میزبان دونالد ترامپ رئیس جمهور کشوری باشد که عربستان آن را ابرقدرت دنیا می‌داند و قرار است در این میزبانی، ناتوی عربی علیه ایران تشکیل شود.

۲- بن‌سلمان زمانی که ایران را تهدید کرد، قرار بود بزودی (یک ماه بعد) رسماً، ولی عهد کشورش شود (۳۱ خرداد ۱۳۹۶).

۳- طبق تهدید عربستان سعودی، قرار بود ایران از داخل ناامن شود. اتفاقاتی از جنس غائله دی ۱۳۹۶ یا آشوب مرتبط با فعالیت‌های دراویش در بهمن همان سال، ترجمه آن تهدید‌ها بود که قرار بود به نتیجه مطلوب برسد (اما نرسید).

۴- آمدن ترامپ و تشدید سیاست آمریکا علیه ایران با کمک کشور‌های عربی موسوم به «میانه‌رو».

این اتفاقات قرار بود ایران را تضعیف کند تا جایی که به شروط آمریکا و متحدانش عربی آن در منطقه تن دهد، اما اوضاع وفق مُراد بن‌سلمان پیش نرفت و اتفاقات دیگری افتاد:

۱- ناتوی عربی به دلیل اختلاف شدید با قطر به مانع جدی برخورد کرد و تا امروز ناکام مانده. این اختلاف نه تنها ناتو عربی را بر باد داد بلکه انرژی و هزینه هنگفت سیاسی و مالی به ریاض تحمیل کرده و تا امروز این اختلاف عمیق‌تر و شدیدتر شده است تا جایی که نتیجه عکس داده و روابط ایران با قطر بهتر از قبل شد و میان کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس نیز شکاف انداخت.


بیشتر بخوانید:ناکام ماندن سیاست خارجه جنگ‌طلبانه عربستان در برابر مقاومت / صلح‌طلبی به شیوه بن سلمان!


۲- وضعیت عربستان در جنگ یمن هر روز بدتر شده است. اگر یمنی‌ها در ابتدا در خاک خود دفاع می‌کردند امروز در مناطق جنوبی عربستان مثل نجران و جازان حضور دارند و وزیر دفاع یمن وارد خاک سعودی می‌شود و از نیروهایش بازدید می‌کند.

۳- حملات یمن به عربستان هر روز تشدید می‌شود. خطوط انتقال نفت، فرودگاه‌های نظامی و تأسیسات حیاتی عربستان حتی در عمق ۸۰۰ کیلومتری هدف موشک و پهپاد یمنی قرار گرفته و ضعف عملی پدافند آمریکایی عربستان بیشتر هویدا شده و ترس بیشتری ریاض را فراگرفته است.

۴- قرار بود آمریکا به سوریه حمله و ایران را از آنجا اخراج کند، اما در بهترین حالت با کمک انگلیس چند موشک به چند منطقه از پیش اعلام شده شلیک شد بدون آنکه خسارتی به بار آورد یا آسیبی به منافع ایران یا سوریه بزند. نمایشی بودن این اقدام آمریکا در سوریه برای همه روشن بود.

۵- قرار بود ایران تحت سیاست بازگشت تحریم‌ها دچار فروپاشی داخلی شود و در صورت لزوم آمریکا علیه ایران، گزینه نظامی را ولو محدود اجرایی کند، اما امروز بن‌سلمان در پی تنش‌های اخیر در منطقه دریافته است که چندان نباید روی اقدام نظامی آمریکا درباره ایران، حساب کند.

سفر ترامپ به عربستان؛ اولین سفر خارجی او - ۲۰۱۷

تغییر ارزیابی بن‌سلمان

تضعیف موضع عربستان سعودی در پرونده‌های منطقه‌ای مثل سوریه و یمن از یک سو و استقامت ایران در منطقه و مقاومت مقابل فشار اقتصادی آمریکا از سویی دیگر، ارزیابی محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی را تغییر داده است. او بعد از تنش‌های اخیر در منطقه و دریای عمان، امروز می‌داند که نباید روی تهدید‌های نظامی آمریکا علیه ایران حساب کند. می‌داند که افکار عمومی داخل عربستان امروز می‌پرسند که چطور آمریکا پول حمایت از عربستان را می‌گیرد، اما پهپاد‌های یمن هشتصد کیلومتر در عمق آسمان سعودی پرواز می‌کنند بدون آنکه پدافند آمریکایی مانع آنان شود.

اشاره ترامپ به فروش سودآور تسلحیاتی آمریکا به عربستان سعودی

بن سلمان می‌داند که برخی نخبگان سیاسی سعودی از اینکه ترامپ بر مذاکره با ایران اصرار دارد و حتی پیام به تهران فرستاده که حاضر است با مقامات ایران دیدار کند، نگرانند. آن‌ها باراک اوباما را به دلیل مذاکره با ایران سرزنش می‌کنند و برایشان قابل تحمل نیست که رئیس جمهور جمهوری‌خواه هم دم از مذاکره با ایران بزند و تهدید‌ها را از روی میز بردارد. این نگرانی آنقدر جدی است که «عبدالرحمن راشد» مدیر سابق شبکه العربیه دوم فوریه ۲۰۱۹ در یادداشتی با عنوان «اگر ترامپ با ایران مصالحه کرد، چه؟» در روزنامه الشرق الاوسط صراحتاً این نگرانی را ابراز کرد. الراشد با اشاره به تمایل ترامپ برای مذاکره با ایران و تنها ماندن کشور‌های عربی نوشت: هر احتمالی وجود دارد... اگر ترامپ تصمیم بگیرد که چرخش کند و با رژیم ایران مصالحه کند، اختلاف سعودی با تهران ادامه خواهد داشت... امید است که فشار‌ها از جمله فشار اقتصادی سبب توقف... ایران شود.

۳ چهره متفاوت از بن‌سلمان مقابل ایران/ چرا مستی و توهم قدرت زیر عبای آمریکا یکباره از سر ولیعهد خام سعودی پرید؟

اکنون ارزیابی‌های، ولی عهد سعودی تغییر کرده است. هر چند او و متحدانش هنوز به فشار‌های آمریکا بر ایران امیدوارند، اما می‌دانند که چندان نباید خوش‌بین باشند. ایران نه‌تن‌ها مقابل تهدید‌های آمریکا کوتاه نیامده بلکه نفوذش در منطقه حفظ شده، حضورش در سوریه تثبیت شده، حرفش در یمن مبنی بر اینکه ریاض موفق نخواهد شد تقریبا ثابت شده و مهم‌تر از همه، درخواست‌های مکرر کاخ سفید برای مذاکره را رد کرده که معنای این موضع، وجود ثبات و اطمینان در ارزیابی‌های راهبردی تهران در کوتاه‌مدت و میان‌مدت در داخل و خارج است.

مصاحبه بن‌سلمان با CBS - مارس ۲۰۱۸

۳ چهره متفاوت از بن‌سلمان مقابل ایران/ چرا مستی و توهم قدرت زیر عبای آمریکا یکباره از سر ولیعهد خام سعودی پرید؟

پس در چنین وضعیتی، بن‌سلمان برای پاسخگویی به سوالات داخلی در عربستان نمی‌تواند سقف تهدید قبلی را حفظ کند و در مصاحبه جدید، خود را زیر عبای آمریکا نشان می‌دهد و از جامعه بین‌الملل می‌خواهد که مقابل ایران موضع بگیرند؛ بنابراین طبیعی است، کسی که ابتدا به دلیل شناخت ناقصش از درون آمریکا و معادلات منطقه، تصور می‌کرد با پول می‌تواند آمریکا را به جان ایران بیندازد، اکنون با دریافت ضربات بیدارکننده بلکه شوک‌آور (مثل حمله یمن به خط لوله انتقال شرق به غرب عربستان و حمله موشکی به برج مراقبت فرودگاه أب‌ها و...) هشیار شده و اصطلاحاً مستی از سرش پریده و دم از صلح می‌زند و می‌گوید خواستار جنگ در منطقه نیست.

۳ چهره متفاوت از بن‌سلمان مقابل ایران/ چرا مستی و توهم قدرت زیر عبای آمریکا یکباره از سر ولیعهد خام سعودی پرید؟

منبع:فارس

انتهای پیام/

چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۶
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
اين نادان باعث نابود شدن آل سعود ميشه انشالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
ال سعود بدست اربابانشان نابود خواهند شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
عرب قابل اعتماد نیست. خش. دروغ گو. بد برخورد.
روح الله کرمی خواه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
سلام
لعنت خدا بر ال سعود و ال خلیفه
بن سلمان روباه مکاره زمانه هست که بعد از این اتفاقات می خواهد در لباس میش بازی کند بن سلمانی که دستش به خون بی گناه کودک و زن و مرد یمن الوده است نابودی ال سعود و ال خلیفه آرزومندیم.
روح الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
خیلی جامع وعالی بود با تشکر
مرگ بر ال سعود خائن
محمدحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
ظهور مهدی زهرا نزدیکه مثل روز روشن
بن سلمان و اذناب نابکارش بزودی از صفحه روزگار به فضل الهی محو خواهند ....همانطور که خداوند متعال دیگر حکام جابر گذشته را از بین برد تا مایه عبرت آیندگان گردند......
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
اسلام دین صلح وآشتی وتعامل وبرادری وبرابری ست.وماایرانیان درطول تاریخ ثابت کردیم همیشه خواهان صلح جهانی وآرامش وآسایش برای همه مردمان هستیم.امادرعین حال باظالمان ومنافقان وجنگ افروزان هرگزدست دوستی نمی دهیم..آل سعوداززمان ظهوردرحجازجزدشمنی وکینه ورزی علیه مسلمانان بخصوص شیعیان وتخریب اماکن مقدس ایشان وتحریم آنان ونوکری صهیونیسم وامپریالیسم سودی برای جهان اسلام نداشته.وحالا که احساس خطرکرده ومیدانندکه به احتمال قوی بزودی نابودخواهندشدشروع به مظلوم نمایی وفرافکنی کرده اند.اماکورخوانده اند. وعده خدانابودی ظالمان رابشارت داده.مرگ برآل سعودواسرائیل✌✌
R j
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
بن سلمان همچنین خودش را به ترامپ چسبانده بود که خیال میکرد پسر خالش دیگه نمی دونست که بعد خشک شدن شیرش ترامپ میندازتش بیرون انشاالله خدا تقاص خون شهدای منا را از این بی دینها می‌گیره
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
لعنت خدا بر شجره‌ی‌ خبیثه‌ی‌ملعونه‌
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
بسیار عالی متن
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
شاید میخواد یار جمع کنه مثل ترامپ .مثلا بگه ببینید ما خواستار دوستی هستیم ایران نمیخواد پس جنگ باید کرد
علی موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
مرگ بر آل سعود خاین
آنها باید روزی به خاطر کشتار بی رحم ملت یمن محاکمه بشوند
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
نابودی ال سعود نزدیک زنده باد ایران بزرگ
Arash
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
انشاالله بزودی امریکای جنایتکار فروپاشی شده و به نفس حق امام خامنه ای تا ۲۵ سال آینده اسرائیل وجود نخواهد داشت و به حق خون شهدا رژیم غاصب و قاتل صعودی جنایتکار نیز نابود خواهد شد و با ظهور حضرت حجت (عج) جهان پر از عدل داد خواهد شد ... نصرمن الله و فتح القریب انشاالله تعجیل در فرجش صلوات
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
نصر من الله و فتح قریب
ومکرو مکرالله والله خیرالماکرین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
وعده حق رهبری درباره با غنیمت گرفتن سلاح هسته ای عربستان گواه همه چیز هست...به خواب ببینند که امریکا فناوری سلاح هسته ای رو به عربستان بده چون خود امریکایی ها از تجهیز عربستان به سلاح هسته ای صد درصد نگرانن که این تحت برای حتی خود امریکا محسوب میشه؛حتی اینو مقامات امریکایی و کارشناسانشون ازعان کردن.
مریم شاه بیگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
با سلام
اربابش آمریکا که تاکنون هیچ غلطی نکرده دیگه حساب دستش اومد.بخصوص که امروز پهپاد آمریکایی نیز سرنگون شد بدست دلاور مردان سپاه که یک سوم هزینه پهپادامریکایی را هم سپاه قدس نداشت.
شکر خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
رژیم وهابی بی رحم و وحشی سعودی الان در بدترین مخمصه تاریخ قرار گرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
با سلام و ارادت
متن کامل وپرمغزی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
تمام تاج وتخت آلسعود به حمایت اربابش آمریکا بستگی دارد تا ابد باید بهش باج دهد وگرنه فاتحشون خونده است آمریکا هم خوب داره میدوشه ابن گاو شیرده رو بالاخره روزی شیرشون خشک یا کاهش خواهد یافت اون موقع کارشلن زار است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
مقاومت همیشه جواب میده و باعث پیروزیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
خدایا هزاران هزار بار از لطف تو شاکریم،شاکر...
ناظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
افسوس امیدوارم به حق حرمت بی بی فاطمه زهرا که خداوند انتقام
همه بی حرمتیهارا.ازآل سعود بگیرد
الآن هم وحشت به جانشان افتاده . شکر
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
امریکا واسراعیل وسعودیها هیچ غلطی نمیتوانند بکنن. هرچقدر که ما در تحریم باقی بمانیم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
و ظهور نزدیک است اگر مقاومت کنیم......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
مرگ بر ال سعود خبیث صهیونیستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
ملت ایران هیچگاه روی عربستان حسابی باز نخواهد کرد ما کشتار حجاج و کمک انان به صدام را فراموش نکرده و نمیکنیم و فعلا هم همراهی با اسراییل و ترامپ علیه ایران.
ما حساب های تسویه ناشده زیادی دا ریم که باید روی میز بباید
حاجی اهوازی
|
Germany
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
بن سلمان..ورقه سوخته ای است. که قبل از ولایت در دست امریکا سوخته شده..که بزودی بویش در خواهد آمد..
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
این استقامت ایران به لطف رهبری ومردمی انقلابیه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
بله دیگه اقتداریعنی اینکه صدای موشکی ها و پهپادهای یمن رو بشنوه و از ترس بگی دستمان برای مذاکره دراز است
نریمان
|
Germany
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
تاریخ همیشه ثابت کرده عرب ها هیچ زمانی در جهت منافع کشور ایران عمل نکرده و مخالف بوده.
در این برهه از تاریخ نیز مستثنا عمل نمی کنه و داره از بازی با کلمات استفاده می کنه
نصیروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۰
سلام.آل سعود باید بداند برای امریکا جز گاو شیرده چیزی نیست،این را ترامپ بارها گفته هست که عربستان برای ما گاو شیرده خوبی هست،ال سعود یک قوم افراطی مذهبی هست که اسمشان مسلمان هست ولی دستشان به خون هزاران مسلمان در یمن و سوریه و عراق اغشته شده است.
گلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
مرگ بر آل سعود خائن
ساسان اقتداری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
بن سلمان نادانی بیش نیست هنوز قدرت مقاومت ومردم ایران را ندیده سعودیها گاو شیر دهی هستند که بزودی توسط اربابشان آمریکا سربریده خواهند شد.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
بسیار جامع و عالی بود تشکر
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
من از همون اول گفتم // بن سلمان قاتل و جنایتکاره
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر