کد خبر: ۶۹۷۳۵۲۴
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در قم:

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با تاکید بر لزوم روحیه جهادی مدیران گفت:مدیریت تکنوکراتیک از جمله دلایل اصلی ناکارآمدی است.

مدیریت تکنوکراتیک از دلایل اصلی ناکارآمدی است/برجام یک کجراهه بودبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛محمد جواد لاریجانی،دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه شامگاه چهارشنبه طی سخنانی در همایش بصیرتی با عنوان" مقاومت در سطح داخلی، منطقه‌ای و بین المللی در برابر تهدید و تحریم" که به همت مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم در سالن همایش پژوهشکده باقرالعلوم (ع) برگزار شد، با بیان این که در پدید آمدن وضعیت بغرنج اقتصادی امروز و تشدید تحریم‌ها، دو عامل فتنه اقتصادی و نیز اُفت شدید کارآمدی بسیار موثر بوده است، اظهار داشت: عین فتنه سال ۸۸، فتنه اقتصادی یک واقعیت مسلمی است که رخ داده و مرکز فرماندهی آن در کاخ سفید است و این جریان ایادی داخلی هم دارد و در آن از انواع مکانیسم‌ها نیز بهره می‌برند.

وی افزود: به تعبیر امیرالمومنین (ع) باید چشم فتنه را درآورد و لذا در فتنه اقتصادی اخیر شاهد بگیر و ببند‌هایی بودیم که لازم هم بود چرا که فتنه را با توصیه نمی‌توان علاج کرد، اما در خصوص مسئله نبود کارآمدی که متاسفانه در نظام اقتصادی ما سابقه دارد، علاج آن بگیر و ببند نیست، بلکه بخشی از ریشه این مشکل به نوع نگاه دولتمردان فعلی به خصوص آقای رییس جمهور برمی گردد.

مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به نوع نگاه تکنوکراتیک رئیس جمهور و دولتمردان گفت: برجام محصول چنین نگاهی است که البته ارتباط با بحث ناکارآمدی در عرصه داخلی هم دارد و این در حالی است که مشکلات کشور نه با تکنوکراسی بلکه با وجود مدیران با روحیه جهادی و بسیجی حل می‌شود.

وی افزود: مدیران باید با رویکرد جهادی خود در صحنه و نه پشت میز‌ها به مدیریت اقتصادی بپردازند و در این خصوص دنبال حقوق و مزایا و ... نباشند بلکه به حداقل‌ها قانع باشند.

وی با بیان این که مدیریت تکنوکراتیک کشور از جمله دلایل اُفت کارآمدی است، گفت: متاسفانه در طول چهل سال برخی مدیران کشور اکسیده شده اند و گویا دیگر چرخ هایشان کار نمی‌کند.

لاریجانی ادامه داد: مسلم است که همه ما به دنبال آبادانی ایران هستیم و نیت‌ها خوب است، اما این که چگونه این مساله صورت گیرد، بسیار مهم است و ما معتقدیم که اگر نگاه و رویکرد امام ورهبری دنبال شود، بسیاری از مشکلات کشور از جمله در عرصه اقتصادی رفع می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که از نگاه امام خمینی (ره)، سلطه بیگانگان و دوری از اسلام ناب محمدی (ص) از جمله دلایل اصلی عقب افتادگی ملت ما در قرون اخیر بوده است، اظهار داشت: تاکید بر اهمیت استقلال اقتصادی و نیز ارایه دکترین مقاومت از سوی امام راحل برای چاره اندیشی در این خصوص بوده است، اما از نگاه دولت فعلی، پیشرفت ایران به این است که ما باید در سیستم جهانی مندرج شویم تا به این وسیله سرمایه‌ها به کشور ما بیاید و با آمدن تکنولوژی به رشد و توسعه برسیم.

وی اضافه کرد: البته برای اندراج در سیستم جهانی مقدماتی لازم است از جمله این که دعوای خود را با کدخدا حل کنیم و تئوری برجام برای این بود که اساساً این مشکل حل شود، اما دیدیم که آن‌ها به دنبال حل مشکل نبوده و نیستند، بلکه می‌خواهند ما از داشته‌های خود دست بکشیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همچنین با بیان این که ما در جمهوری اسلامی ایران، عقلانیت سیاسی را دنبال کرده و می‌کنیم، گفت: اسلام در همه شئون ما معنا دارد و اساساً ایجاد یک نظام مدنی جامع بر اساس اسلام از تجربه‌های جمهوری اسلامی بوده است و مهم‌تر این که در مکتب اهل بیت (ع) اسلام همیشه تازه و زنده است و حلال و حرام آن همیشه معنا دارد.

وی افزود: خود امام راحل تاکید داشتند که اسلام دین جامعی است که متکفل همه چیز می‌شود و آن‌ها که تجربه جمهوری اسلامی ایران و موفقیت‌های آن در عرصه بین الملل و منطقه‌ای را دیدند، دیگر نمی‌خواهند که این تجربه تکرار شده و به جا‌های دیگر صادر شود.

وی بیان داشت: به خصوص پس از جریانات داعش، جهان اسلام نسبت به مکتب اهل بیت (ع) توجه بیشتری کرده و امروز در کشورهایی، چون مصر مقالاتی در این باب نوشته می‌شود و گفته اند که شیعه موفق بوده است.

لاریجانی گفت: به لطف الهی توجه به مکتب اهل بیت (ع) نه فقط در دنیای اسلام بلکه خارج از آن نیز بسیار بیشتر شده است.

وی افزود: انتظار غربی‌ها این بود که جمهوری اسلامی ایران، بعد از چهل سال تهدید و فشار و تحریم به کشوری ضعیف و بی تاثیر و خاموش تبدیل شود، اما چشمشان را که باز کردند با یک قدرت منطقه‌ای مواجه شدند و این‌ها فکر می‌کردند که با ایجاد نظم جدید در خاورمیانه کسی جرات نکند جلوی آن‌ها بایستد، اما به لطف الهی جمهوری اسلامی منطق مقاومت را در بسیار توسعه داد و این برای تفکر غربی بسیار خطرناک است.

مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که برجام یک کجراهه بود، تصریح کرد: در حال حاضر یک کار بسیار عالمانه باید صورت گیرد تا ببینیم اصلاً مذاکرات برجامی چه بوده و اسنادش چگونه است و چرا اتفاق افتاده بدون آن که ابتدائاً کسی را بخواهیم سرزنش کنیم.

وی با اشاره به این که هدف اولیه تحریم، تضعیف توانمندی‌های علمی و فناورانه ما بوده است، گفت: آن‌ها در مقطع کنونی به دنبال اختلال جدی در سیستم اقتصادی کشور هستند تا این مساله باعث نارضایتی مردم شود، اما از آن سو ما باید بدانیم که بزرگ کردن بیش از حد تاثیر تحریم‌ها در اقتصاد کشور نیز اشتباه است.

محمد جواد لاریجانی همچنین ابراز داشت: غربی‌ها فکر می‌کردند که در جریان جنگ تحمیلی و تحریم نظامی ایران ایران تضعیف می‌شود، اما قضیه برعکس شد و ایران به یکی از قدرت‌های مهم نظامی منطقه و جهان تبدیل شد و در بحث اقتصادی نیز برخی از اندیشمندان جبهه دشمن این نظریه را مطرح کرده اند که اگر فشار اقتصادی بیشتر شود و آن‌ها مقاومت کنند، ایران در آینده به قدرت عظیم اقتصادی تبدیل می‌شود.

وی افزود: ما از تحریم نباید بترسیم اگر با نگاه جهادی و روحیه بسیجی به دنبال رفع نقاط ضعف خود باشیم و رویکرد مقاومت را دنبال کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همچنین گفت: در حال حاضر ما هیچ تعهد قانونی به برجام نداریم و حتی اگر روزی ده بار بگوییم که به برجام متعهد هستیم دیگر برجامی وجود ندارد که بخواهیم از آن منتفع شویم.

وی اضافه کرد: تعهدی که چندین بند مهم آن به خاطر خروج از آمریکا حذف شده و از سویی اروپایی‌ها هم به بقیه تعهداتش در عمل پایبند نیستند چه فایده‌ای برای ما به همراه دارد و مقام معظم رهبری از همان آغاز به تفصیل در جلسات خصوصی و عمومی این هشدار‌ها را دادند، اما با این حال ما به این وضع رسیدیم.

لاریجانی گفت: دولتی‌ها فریب باغ سبز غربی‌ها در مذاکرات برجام را خوردند و حال آن که قرار بود که با برجام چرخ اقتصاد و چرخ سانتریفیوژ‌ها با هم بگردد، اما این طور نشد.

انتهای پیام/ش

همایش مقاومت  در برابر تهدید و تحریم در قم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر