کد خبر: ۶۹۷۳۵۴۳
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۲

یورونیوز در گزارشی به معرفی مناسب‌ترین کشورهای اروپایی برای زندگی خانوادگی بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از سوی اتحادیه اروپا و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یورونیوز، براساس داده‌های جمع‌آوری شده از سوی اتحادیه اروپا و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در سال ۲۰۱۶ میلادی، بهترین و بدترین کشورهای اروپایی برای زندگی خانوادگی مشخص شدند.

طبق آخرین گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) سوئد بهترین و سوئیس بدترین کشورهای اروپایی برای زندگی خانوادگی هستند.

بهترین و بدترین کشورهای اروپایی برای زندگی خانوادگی + نمودار

شاخص‌های مختلفی از جمله مرخصی زایمان با حقوق برای مادران و پدران و همین طور دسترسی به مهدکودک و کودکستان پیش از سن مدرسه در نظر گرفته شده است.

سوئد، نروژ و ایسلند برای داشتن سیاست‌های مناسب زندگی خانوادگی در صدر این جدول قرار دارند. سوئیس، یونان، قبرس و انگلیس نیز به عنوان بدترین کشور‌ها در این زمینه شناخته شدند.

با وجود رتبه‌بندی کلی، تفاوت‌هایی در شاخص‌های موجود میان کشور‌های اروپایی وجود دارد. به عنوان مثال استونی با ۸۵ هفته مرخصی زایمان با حقوق برای مادران در رتبه اول این شاخص قرار دارد. مجارستان با ۷۲ هفته و بلغارستان با ۶۵ هفته در جایگاه دوم و سوم هستند. پرتغال، سوئد و لوکزامبورگ نیز رتبه اول تا سوم بیشترین مرخصی زایمان با حقوق برای پدران را دارند.

در زمینه امکان ثبت‌نام کودکان زیر سه سال در مهدکودک، ایسلند، نروژ و سوئد پیشتازند. همچنین بیش از ۹۷ درصد کودکان ایسلندی، بلژیکی و سوئدی امکان شرکت در کودکستان را پس از سه سالگی و تا پیش از آغاز دبستان دارند.

هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف با توجه به آمار منتشر شده از دولت‌ها خواسته است تا به مساله مرخصی زایمان اهمیت بیشتری بدهند چرا که بخش اعظم رشد ذهنی و روانی کودکان در سال‌های اولیه زندگی آن‌ها رخ می‌دهد و سلامت آنان در شکل‌گیری جوامع آینده نقش قابل توجهی دارد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر