کد خبر: ۶۹۷۴۷۰۷
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
خطیب جمعه قم:

آیت الله اعرافی گفت:خبر‌هایی از مناطق سیل‌زده به گوش می‌رسد که به وعده‌های داده‌شده در رسیدگی به مردم درگیر عمل نمی‌شود.

رسیدگی مطلوب به مناطق سیل زده نمی شود/ایران جنگ‌طلب نیستبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛ آیت‌الله  اعرافی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه در مصلی قدس در ادامه مباحث مربوط به خانواده سالم و اسلامی اظهار داشت: در منطق اسلام در زمینه‌سازی‌ها و تمهیدات تربیتی تأکیدات زیادی شده است، برای مقدمه‌چینی در ارتباط باتربیت فرزند، مهم‌ترین شرط انتخاب صحیح همسر است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: رعایت ضوابط در اصول ارتباطی بین زن و مرد، مقدمه تربیت صحیح فرزندان را به وجود می‌آورد، اصل تغذیه و غذای سالم در شخصیت و تربیت فرزند مورد تأکید و تأیید تمام کارشناسان است.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: پدر و مادر درصورتی‌که دوران حاملگی، شیردهی و بعدازآن در دوران بعد از تولد، رژیم غذایی سالمی را رعایت کنند به‌صورت طبیعی و قطعی در تربیت و شکل‌گیری شخصیت فرزند مؤثر است.

امام‌جمعه قم با اشاره به تأکیدات فرا مکتبی اسلام در رابطه باتربیت فرزند تصریح کرد: برای تربیت صحیح فرزند، غذایی که پدر و مادر و فرزند مصرف می‌کنند باید حلال بوده و از راه مشروع تأمین‌شده باشد، درصورتی‌که غذایی پدر و مادر در دوران قبل از انعقاد نطفه و بعد از تولد فرزند از مال حرام جمع شده باشد، در تربیت فرزند و شکل‌گیری مخرب و منفی پدر و مادر و فرزند تأثیر مستقیم دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: غذای حرام موج روانی مستمری در آینده فرزند در سطح فردی و اجتماعی دارد، کسب حلال و حرام در فقه اسلام از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار بوده و احکام دقیقی در رابطه با اشتغال و کسب درآمد تدوین‌شده است.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: مال حرامی که از راه‌های غیر مشروع مانند کم‌فروشی در مسئولیت، اختلاس و ... به دست بیاید در تربیت فرزند تأثیر مخرب و غیرقابل جبرانی ندارد، علم امروز هنوز به ابعاد مخرب اثر غذای حرام دست پیدا نکرده، اما تعالیم دینی پرده از اثر واقعی آن‌ها و موج ضد اخلاقی آن‌ها برداشته است.

وی ادامه داد: مال حرام در شخصیت فردی، رفتار اجتماعی و همچنین آینده نسل فرد تأثیر گذاشته و امنیت شخصیتی و اخلاقی فرد، خانواده و نسل وی را در دنیا و آخرت نابود می‌کند، بخش مهمی از نابه‌هنجاری‌های اجتماعی نیز به‌دلیل لقمه‌های ناپاک و حرام است.

امام‌جمعه قم در خطبه دوم نماز جمعه این هفته شهر مقدس قم نیز با اشاره به اهمیت مسئله تقوا بیان کرد: تقوا درمان درد و جان انسان است، تقوا شفای بیماری‌های قلبی و جسمی فرد است، تقوا شوینده چرک‌های دل و قلب است، با بازگشت به تقوا، اضطراب و تشویش‌های دل انسان به امنیت و آرامش مبدل می‌شود.

وی ادامه داد: تبلیغ دینی برای الهام‌بخشی و اثربخشی همواره باید نوسازی و بازسازی شود، تبلیغ دین بیش از همه بر‌عهده تمام مردم است و مردم باید بیشترین دغدغه را نسبت به دین داشته باشند، در کنار این حوزه و دستگاه‌های فرهنگی مسئولیت بسیار سنگینی در ارتباط با تبلیغ دین دارند، نظام رسمی و دستگاه دولت نیز در حوزه تبلیغ دین و زمینه‌سازی اجرای دین مسئول است، در منطق اسلام دولت، هم مسئول معیشت جامعه است.

‌مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با انتقاد از تعطیلی جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به‌صورت مستمر برگزار و مصوبات آن اجرا شود.

وی بیان کرد: آن چیزی که می‌تواند عدالت را در جامعه پیاده کند قوه قضاییه سالمی بوده که عدالت‌پروری را در خود نهادینه کند، کاهش پرونده‌های ورودی و مبارزه قاطع بامفاسد اقتصادی و اداری باید به‌صورت جدی در قوه قضاییه دنبال شود.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: ایران در ۴۰ سال گذشته در مهار مواد مخدر بیشترین اثرگذاری را در سطح دنیا دارد، اما نهاد‌های بین‌المللی هنوز به این حق بزرگ و ماندگار جمهوری اسلامی به‌درستی پی نبرده‌اند.

وی ادامه داد: همگانی‌شدن ورزش و افزایش سرانه‌های ورزشی با رعایت اصول اسلامی و دسترس بودن امکانات ورزشی برای تمام مردم باید اقدام‌های بیشتری در سطح استان قم صورت بگیرد، چهره معنوی شهر مقدس قم باید حفظ شود، مشاهده کوچک‌ترین هنجارشکنی‌های اخلاقی و رفتاری در قم قابل‌قبول نیست.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با نخست‌وزیر ژاپن گفت: این دیپلماسی نماد دیپلماسی مستقل و عزتمندانه در برابر مستکبران جهان بود، این دیدار نمادی از دیپلماسی اثرگذار و عقلانیت بود.

وی عنوان کرد: کشف و انحلال شبکه بزرگ جاسوسی آمریکا در فضای سایبری کشور و هدف‌گیری پهباد فوق سری و پیشرفته آمریکا دو اقدام بزرگی بود که اشراف نهاد‌های اطلاعاتی و دفاعی کشور را به رخ جهانیان کشید، ایران آمادگی دارد تا هر تهاجم به ایران اسلامی را باقدرت و شجاعت دفع کند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: ایران اهل جنگ نیست، اما مدافعان قوی و شجاعی است، کشور ما امروز در جایگاه مدافع است، ایران جنگ‌طلب نیست، اما در عرصه دفاع از کیان خود آماده هرگونه تقابل و ایثاری است، جبهه مقاومت اسلامی در برابر تجاوزات آمریکا سکوت نخواهد کرد.

آیت‌الله اعرافی گفت: خبر‌هایی که از مناطق سیل‌زده به گوش می‌رسد نگران‌کننده است، به وعده‌های داده‌شده در رسیدگی به معیشت و زندگی مردم درگیر عمل نمی‌شود.

انتهای پیام/ ش

خطبه‌های نماز جمعه قم در ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر