کد خبر: ۶۹۷۷۵۲۹
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
تاریخ انتشار : ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
کد خبر : ۶۹۷۷۵۲۹

سرمربی تیم فوتبال ماشین سازی تبریز در خصوص مسائل مختلف فوتبال توضیحاتی را ارائه داد.

رسول خطیبی سرمربی جدید تیم فوتبال ماشین سازی تبریز در گفت و گو با خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد موضوعات مختلفی، چون سرمربیگری اش در لیگ برتر، بحث بازیکن پروری، حضور در تیم‌های مختلفی، چون تراکتورسازی، استقلال تهران و شرایط تیم ملی فوتبال ایران توضیحاتی ارائه کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

خطیبی: می‌خواهیم با ماشین سازی جز ۱۰ تیم بالای جدول باشیم/ در حال حاضر نمی توان در مورد عملکرد ویلموتس اظهار نظر کرد

در مورد دوره‌هایی که فعلا حضور دارید و در کمپ تیم‌های ملی نیز تشکیل می‌شود، توضیحاتی ارائه می‌دهید؟

یکی از مزایای این دوره این شروع آن پیش از آغاز فصل فوتبالی می باشد، متود‌های جدید آموزش داده می‌شود که تاثیر خود را در لیگ برتر فوتبال می‌گذارد. از فدراسیون فوتبال، ماجدی، محصص و کمیته فوتبال نیز بابت برگزاری این کلاس‌ها تشکر می‌کنم.این دوره پرو لایسنس نام دارد که دوره تکمیلی کورس‌های پیشین است که پیش از آن در آن به زبان انگلیسی در کلاس‌ها شرکت کرده ایم.

تیم‌های تبریزی به شما اعتماد می‌کنند و زمان‌هایی که تیم در بحران است، رسول خطیبی با انگیزه و تجربه خود تیم را از بحران خارج کند، از نظر شما این شرایط چگونه به شما کمک کرد تا هواداران فوتبال تبریز همچین تفکری نسبت به شما داشته باشند؟

ماشین‌سازی تیمی بود که من از ابتدا سرمربیگری را در آن آغاز کردم. این تیم بازیکنان خیلی بزرگی در دهه شصت، داشته و همیشه حداقل سه الی چهار بازیکن از تیم ماشین سازی در تیم ملی فوتبال ایران حضور داشته اند. اما حدود ۱۴ یا ۱۵ سال بود که به خاطر مسئله حامی مالی از فوتبال دور بود.

او ادامه داد: کار بزرگی انجام دادیم که توانستیم بعد از سال ها به لیگ برتر باز گردیم. یکی از بهترین روز‌های زندگی من مربوط به زمانی بود که به همراه تیم ماشین سازی به لیگ برتر صعود کردیم. پس از این اتفاقات باز هم تیم دچار مشکلاتی شده بود. اما از وقتی زنوزی وارد ماشین سازی شد و به تیم شخصیت بخشید امکانات و شرایط تیم خیلی بهتر شد.

نظر شما در مورد عملکرد رضا مهاجری و فیروز کریمی که پیش از شما در تیم ماشین سازی به عنوان سرمربی فعالیت می‌کردند، چیست؟

رضا مهاجری و نصیرزاده برای تیم زحمت کشیدند و توانستند رتبه سیزدهم جدول را کسب کنند، اما از نظر من ماشین سازی استحقاق کسب رتبه بهتر را داشت، کریمی نیز در بخش دفاعی موثر عمل کرد. هدف اصلی ما این است که با بازیکنان جدیدی که در تیم حضور پیدا خواهند کرد، رتبه تک رقمی جدول لیگ برتر را بدست آوریم. اگر به این مهم دست پیدا کنیم کار بزرگی کرده‌ایم. امیدوارم به برنامه اصلی که داریم در آخر فصل دست پیدا کنیم.

خطیبی: می‌خواهیم با ماشین سازی جز ۱۰ تیم بالای جدول باشیم/ در حال حاضر نمی توان در مورد عملکرد ویلموتس اظهار نظر کرد

 به آسیایی شدن همراه با ماشین سازی فکر می‌کنید؟

فوتبال ایران غیر قابل پیشبینی است. به غیر از چند تیم که خرج کلان می‌کنند، اکثر تیم‌ها در لیگ برتر تقریبا در یک سطح قرار دارند. اگر اتفاقات غیر قابل پیشبینی رخ ندهد، بله ما نیز شانس آسیایی شدن داریم.

 پس از اینکه بازیکنانی مثل شاهین ثاقبی و سامان نریمان جهان را در ماشین سازی به خدمت گرفتید این گمانه زنی صورت گرفت که در لیگ نوزدهم روی خط حمله تیم حساب ویژه‌ای باز کرده اید، این قضیه صحت دارد؟

سامان و شاهین در تراکتور زیر نظر خودم بازی می‌کردند و حالا که تجربیات بالایی کسب کرده اند آن‌ها را به ماشین سازی آوردیم. با این حال یارگیری ما در بخش حمله همچنان ادامه دارد چرا که تیم‌های من به سبک هجومی بازی می‌کنند.

در فوتبال ما گفته می‌شود رسول خطیبی جز مربیانی است که به کشف استعداد‌ها شهرت دارد و بازیکنان زیادی را تحویل فوتبال ایران داده است، نظر شما در این باره چیست؟

من در سال‌های گذشته به بازیکنان جوان اعتماد کردم و حدود نوزده بازیکن تبریزی در لیگ‌های مختلف در حال بازی هستند. سه الی چهار نفر از این بازیکنان شرایط آرمانی خود را حفظ کرده اند و در لیگ برتر حضور دارند، برخی نیز از شانس خود استفاده لازم را نبردند. اما من بر این باور هستم نسل سال ۹۸ شرایط به گونه‌ای بود که همه فوتبالیست‌ها در تیم ملی به زبان آذری سخن می‌گفتند و باید این نسل مانند سال ۹۸ حفظ شود. اما اگر ما آن زمان فردی مثل کی‌روش را داشتیم جز هشت تیم برتر جام جهانی می‌شدیم. امیداوارم ۲ الی ۳ بازیکن بومی جدید به فوتبال کشورمان از طرف تیم ما معرفی شود. هر سرمربی که در تیمی برای مدتی کار می‌کند، باید از خود یادگاری به جای بگذارد. من نیز سعی کردم یادگاری از خود به جای بگذارم و امیدوارم این بار نیز ماندگار شویم.

در این مدت پیشنهاد سرمربیگری تیم فوتبال استقلال تهران را داشته اید؟

وقتی افشار زاده مدیرعامل وقت باشگاه استقلال بود از من درخواست کرد و برنامه از من خواست تا به استقلال بروم، اما، چون در تراکتورسازی بودم به خاطر این تیم پیشنهاد استقلالی ها را قبول نکردم.

در یارگیری‌های این فصل هدف شما در ماشین سازی حفظ بازیکنان و شاکله تیم است یا خیر؟

فعلا ما می‌توانیم روی حدود هشت بازیکن برای لیگ نوزدهم حساب ویژه باز کنیم چرا که قرارداد اکثر بازیکنان تمام شده و همین امر کار ما را به مراتب سخت‌تر از گذشته می‌کند. سعی می‌کنیم همین ۸ بازیکن حفظ شود و چند بازیکن جدید را اضافه کنیم.

به محمد حسین کنعانی زادگان که به تازگی در تیررس باشگاه پرسپولیس تهران قرار گرفته، شما و باشگاه ماشین سازی پیشنهادی ارائه کرده است؟

کنعانی زادگان خیلی برای این تیم ماشین سازی زحمت کشیده است. اما وی بازیکن ملی پوش بوده و فعلا بازیکن آزاد محسوب می‌شود و پیشنهاداتی نیز دریافت می‌کند. در هر حال ماشین سازی شرایط فراهم کردن پول قرارداد وی را نداشت و او رفتنی می‌شود.

خطیبی: می‌خواهیم با ماشین سازی جز ۱۰ تیم بالای جدول باشیم/ در حال حاضر نمی توان در مورد عملکرد ویلموتس اظهار نظر کرد

در مصاحبه‌های اخیر خود گلایه‌هایی در مورد توجه رسانه‌ها به ۲ تیم استقلال و پرسپولیس تهران داشتید، نظر شما در اینباره چیست؟

رسانه‌ها تمام تمرکز خود را روی این ۲ تیم گذاشته اند در حالی که تیم هایی، چون تراکتورسازی، سپاهان، فولاد و ... نیز تلاش می‌کنند. توجهات این چنینی ظلم به فوتبال است چرا که تیم‌های دیگر بازیکن پروری را آغاز می‌کنند و تحویل استقلال و پرسپولیس می‌دهند.

 آیا علاقه‌مند هستید مجددا به عنوان سرمربی به تیم تراکتور برگردید؟

هواداران فوتبال تبریز چه در تیم ماشین سازی و چه در تیم تراکتورسازی، همیشه به خاطر لطفشان مرا شرمنده کرده اند. برای اولین بار به طور جد می‌گویم، باور کنید سال گذشته ۳ پیشنهاد و امسال نیز ۴ تا از تیم‌های مختلف دریافت کردم، اما به خاطر موفقیت تیم و خوشحالی هواداران به تیم شهر خودم برگشتم، امیدوارم محبت مردم را جبران کنم. برای من فرقی ندارد در تراکتور باشم و یا در ماشین سازی حضور پیدا کنم. برای مصطفی دنیزلی سرمربی جدید تیم تراکتور نیز آرزوی موفقیت دارم.

 به نظر شما مصطفی دنیزلی در تیم تراکتور به موفقیتی دست پیدا خواهد کرد؟

همه چیز دست سرمربی نیست. سال گذشته اتفاقاتی در فوتبال افتاد که باعث شد حتی تراکتوری که در کورس قهرمانی بود، سهمیه آسیایی هم نگیرد. برخی اتفاقات دست سرمربی نیست. امیدوارم دنیزلی با تجربه و کلاس کاری خاص خود یه موفقیت دست یابد.

در مورد هجمه انتقاداتی که به زنوزی وارد است و در مورد اینکه مالکیت ۲ تیم ماشین سازی و تراکتور را به طور همزمان در دست دارد، چه نظری دارید؟

این‌ هجمه ها از طرف تیم‌های پایتخت نیشن و رسانه‌ها وارد شده است. زنوزی برای فوتبال شمال غرب ایران خیلی زحمت می‌کشد. اگر بخواهیم اینگونه به قضیه نگاه کنیم باید توجه کرد وزارت ورزش نیز ۲ تیم استقلال و پرسپولیس را در اختیار دارد. شرکت‌های تراکتورسازی و ماشین سازی از یکدیگر متفاوت هستند. زنوزی نه در تراکتور عضو هیئت مدیره است و نه در ماشین سازی، زنوزی بیشتر تمرکر خود را روی تراکتور گذاشته است. باید توجه کرد ماشین سازی هولدینگ مخصوص به خود را دارد و از این طریق کسب درآمد می‌کند. ظلم است که به کسی که برای خوشحالی ۳۰ میلیون ترک زبان زندگی خود را وقف کرده است، برچسب این چنینی بچسبانیم.

در مورد آینده نگری زنوزی در فوتبال ایران و استفاده از تجربیات بازیکنان و کادر فنی ماشین سازی در تراکتور، چه ایده‌ای دارید؟

 این فکر بدی نیست و اگر حرفه‌ای باشد ایده زنوزی جواب می‌دهد و بهترین فکر را می‌کند.

عملکرد ۸ ساله کی روش چطور بود؟ ما به اهداف فوتبال ملی مان با حضور این سرمربی رسیدیم؟

با کی روش به اهداف حرفه‌ای که داشتیم رسیدیم، اما بزرگترین عیب این سرمربی کسب جام بود که محقق نشد. موفقیت تیم ملی به بینش فکری بازیکنان بر می‌گردد که اکثر آن‌ها نیز لژیونر هستند و به صورت حرفه‌ای در حال بازی کردن هستند.

نظر شما در مورد انتخاب مارک ویلموتس به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال چیست؟

افرادی بهتر از ویلموتس هم می‌توانستند به فوتبال ما راه پیدا کنند. از نظر اسمی کی روش در سطح بهتری قرار داشت. بعد از حدود ۱۰ بازی می‌توان عملکرد او را مورد بررسی قرار داد و در حال حاضر نمی‌توان در مورد وی صحبتی کرد.

سرمربی ماشین سازی در انتها در ارتباط با درگذشت علی ولد پیشکسوت و بازیکن سابق تیم ماشین سازی تبریز گفت: او سابقه بالایی در تیم ماشین سازی داشتند و جز بزرگان تیم محسوب می‌شوند، درگذشت وی را به خانواده این مرحوم و هواداران تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم روح ایشان در آرامش باشد. امیدوارم خداوند به خانواده این مرحوم صبر عطا کند.


بیشتر بخوانید:

کنعانی زادگان تا ۷۲ ساعت دیگر پرسپولیسی می‌شود

۲ بازیکن جدید به تیم فوتبال ماشین سازی تبریز پیوستند

تمدید قرارداد بهزادی‌کریمی و زنده‌روح با ماشین‌سازی


انتهای پیام/

اظهارات خطیبی در رابطه با مسائل مختلف فوتبال ایران

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
آقای خطیبی فقط ادعا داره همین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
خطیبی کم گند زده به فوتبال آذربایجان میخواد امسال کاملش کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
وزیر ورزش به بازیکنای این دو تا تیم وقتی توی رقابتهای داخلی پیروز بشند جایزه برای یک بازی میده؟ ولی زنوزی به بازیکنای ماشین سازی در صورت برد استقلال که با تراکتور در حال رقابت بود قول پاداش داده بود این اگر تخلف نیست پس چیه؟
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر