کد خبر: ۶۹۷۸۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
وزیر نیرو :

اردکانیان گفت: در صورتی که مردم میزان مصرف آب و برق خود را مدیریت کنند تابستان امسال بدون خاموشی خواهد بود.

تابستان امسال بدون خاموشی سپری می‌شود / کمبود ۴ هزار واتی برق برای تابستانبه گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه نشست مقابله و سازگاری با کم آبی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شدت مصرف انرژی در ایران بالا است و شاخص‌ها بد مصرفی را نشان  می‌دهند گفت: در سال‌های گذشته بین ۵ تا ۷ درصد رشد مصرف داشتیم و اگر این میزان مصرف برای رونق تولید و توسعه صنعت استفاده می‌شد بسیار موجه بود، اما متأسفانه به دلیل آنکه اقلیم ایران خشک و نیمه خشک است و مردم تمایل دارند در محیط‌های بسته درجه دما بین ۱۷ تا ۱۹ درجه باشد تمام این علائم نشانگر بد مصرفی مردم است.

اردکانیان با اشاره به اینکه اگر چاره‌ای برای این موضوع نشود گرفتار خواهیم شد گفت: در ۲ سال گذشته با همراهی مردم و همکاری دولت توانستیم مصرف را کم کنیم، اما آمار‌ها نشان می‌دهد که میزان مصرف برق و آب در ایران بالا است.

وزیر نیرو اظهار کرد: اگر دولتی‌ها خود میزان مصرف برق و آب را کنترل کنند باعث می‌شود که مردم هم این میزان مصرف را رعایت کنند. زمانی که مردم وارد یک محیط کار می‌شوند نباید شاهد تغییر فاحش دما بین داخل و خارج شوند و ادارات دولتی باید همواره یک دمای ثابتی را داشته باشند. دولتی‌ها هر چقدر بهتر در این حوزه عمل کنند، نیروگاه‌هایی که با پول مردم ساخته می‌شود  برای توسه صنعت و کشاورزی استفاده خواهد شد.


بیشتر بخوانید: تبدیل ایران از گران‌ترین مصرف‌کننده به ارزان‌ترین مصرف‌کننده آب از طریق یارانه‌های انرژی


وی گفت: کاهش مصرف و هزینه‌های ذخیره شده از این موضوع باعث می‌شود که بتوانیم برق را صادر کنیم و درآمد ناشی از این صادرات برای توسعه استفاده شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در طول ۶ سال گذشته ۱۱۰ کیلومتر خط انتقال توزیع در کشور ساخته شده است افزود: آمار‌ها نشان می‌دهد که هر سال ۱۸ هزار کیلومتر خط برق ایجاد کرده‌ایم و شبکه وسیعی ناشی از این میزان خطوط ایجاد شده که تمامی آن‌ها با استفاده از منابع داخلی و پول قبض مردم ساخته شده است.

اردکانیان تأکید کرد: منابع محدود است و هر چقدر بتوانیم درست مصرف کنیم ،به جای ساخت نیروگاه‌ها برای افزایش مصرف برق از این منابع در  توسعه صنعت و کشاورزی استفاده کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در نشست سازگاری با منابع آب، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی حضور فعالی داشته و بخشی از این برنامه برای استفاده از این وزارتخانه تهیه شده است.

وی گفت: خوشبختانه همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی همکاری بسیار زیادی دارند، اما متأسفانه بخش عمده‌ای از مصرف آب در حوزه کشاورزی استفاده می‌شود و در این زمینه باید وزارتخانه بتواند تدابیر لازم کنترل مصرف داشته باشد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در مرداد ماه سال گذشته برنامه‌ریزی‌های لازم برای تابستان سال ۹۸ انجام شده و ما شرایط آب و هوایی امسال را همانند شرایط آب و هوایی سال ۹۶ و ۹۷ ارزیابی کرده بودیم گفت: حدود  ۴ هزار مگاوات کمبود در  آب و برق داشته‌ایم که این کمبود ناشی از کم بارشی بود و در نتیجه کمبود تولید برق در سد‌های مخزنی که عمدتا در خوزستان قرار دارند برطرف شوند، اما حدود ۴ هزار مگاوات دیگر از ۸ هزارمگاوات کمبود وجود دارد.

اردکانیان با اشاره به اینکه افزایش مصرف غیر متعارف مردم در سال جاری به دلیل آنکه برخی تصور می‌کنند امسال مشکلی از لحاظ آب و برق وجود ندارد، باعث مصرف اضافه شده و همین موضوع سبب می‌شود که ما با کمبود برق در کشور مواجه شویم.

وزیر نیرو تصریح کرد: عادات بد مردم می‌تواند مشکل‌ساز باشد و باید به مردم هشدار دهیم که همانند سال‌های گذشته مصرف را کنترل کنند البته سعی کرده‌ایم تعدادی از واحد‌ها را زودتر به مدار بیاوریم و از این حیث اقدامات خوبی با همکاران صنعت برق صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: امیدواریم تابستان امسال بدون خاموشی سپری شود البته این به آن شرط است که مصرف را افزایش ندهیم و همانند سال‌های گذشته با کنترل بیشتر برق را استفاده کنیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: اگر رشد مصرف امسال نسبت به تابستان گذشته ۲.۵ درصد بیشتر نباشد امیدواری زیادی وجود دارد که تابستان امسال به لطف خدا به آسانی سپری شود.

اردکانیان افزود: متأسفانه امسال یک مقدار گرما زودتر شروع شده و این گرما فراگیر است در برخی از مناطق و اقلیم‌ها تنها در  بخشی از کشور گرما وجود دارد، اما در ایران این گرما فراگیر شده و اثرش بسیار زیاد است.

وزیر نیرو تأکید کرد: به ازای یک درجه افزایش دمای سراسری، اوج بار هزار و ۳۹۰ مگاوات افزایش می‌یابد در نتیجه از همه مردم درخواست می‌کنیم که در طول تابستان میزان مصرف خود را کنترل کنند تا شاهد خاموشی برق در اتاق عمل بیمارستان‌ها نباشیم.

وی با اشاره به اینکه تمهیدات بسیار زیادی در مقابله با  خاموشی در تابستان در دستور کار خود قرار داده‌ایم گفت: جلساتی با بخش صنایع برگزار و قرارداد‌هایی در این زمینه منعقد شده تا مصرف برق در واحد‌های تولید کنترل شده باشد همچنین وزارت نیرو با هر نوع استفاده غیر مجاز از برق طبق قانون برخورد شدیدی می‌کند.

انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر