کد خبر: ۶۹۷۸۴۵۹
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
ذوالقدر در نشست خبری مطرح کرد؛

رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی از پیگیری قطعنامه چندجانبه گرایی علیه سیاست‌های آمریکا خبر داد.

قاسمی///برگزاری نشست بین‌المجالس آسیایی در اصفهان/ قطعنامه چندجانبه گرایی در برابر سیاست‌های آمریکا را پیگیری می‌کنیمبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سیده فاطمه ذوالقدر، رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی در حاشیه صحن علنی امروز(دوشنبه، ۳ تیرماه) در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به برگزاری نشست کمیته سیاسی مجمع بین‌المجالس آسیا در روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری در اصفهان گفت: کمیته امور سیاسی مجمع بین‌المجالس آسیا یکی از مهمترین کمیته‌هایی است که همواره در آن قطعنامه‌های مختلف مربوط به مسائل آسیا، تقویت صلح در منطقه و شیوه‌های پارلمانی مؤثر از طریق همکاری بین پارلمان‌های کشور‌های مختلف آسیایی بحث می‌شود.

وی تصریح کرد: از آنجا که موضوع فلسطین یکی از مسائل مهم آسیا به شمار می‌رود، همواره یک قطعنامه را در نشست این کمیته به خود اختصاص می‌دهد و امسال نیز با توجه به سیاست‌های اخیر آمریکا در مورد فلسطین قطعاً قطعنامه ویژه‌ای در محکومیت این اقدامات صادر خواهد شد.

رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی با بیان اینکه در این مجمع ۵۶ عضو وجود دارد که ۴۲ عضو دائم و ۱۴ عضو ناظر هستند، اظهار کرد: قرار است، کمیته سیاسی مجمع بین‌المجالس آسیا در ایران برگزار شود و از آنجا که آمریکا به دنبال منزوی کردن ایران است، برگزاری این کمیته در شهر اصفهان، پیام‌های مختلفی را خواهد داشت که بیانگر دیپلماسی پارلمانی ایران فعال است.

ذوالقدر همچنین افزود: از دیگر مسائلی که قرار است در کنار برگزاری این نشست دنبال شود، تشکیل کارگروهی برای ایجاد پارلمان واحد آسیایی است که در حاشیه این اجلاس این کارگروه نیز فعالیت خواهد داشت. همچنین قرار است جوانب مختلف این موضوع سنجیده شود.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۱۰ کشور برای حضور در این کارگروه اعلام آمادگی کردند، گفت: قطعاً تشکیل آن زمان بر بوده و نیاز به پژوهش‌های زیادی دارد. از سوی دیگر در این نشست قرار است، قطعنامه پیشنهادی ایران در رابطه با چند جانبه‌گرایی و تقویت همکاری چند جانبه در برابر سیاست‌های اخیر آمریکا در فلسطین، کره شمالی و آمریکای لاتین مطرح شود و ایران قطعنامه چند جانبه گرایی را دنبال خواهد کرد.

در ادامه نشست، محمدرضا مجیدی، دبیر کل مجمع مجالس آسیایی با اشاره به برگزاری این اجلاس گفت: مجمع مجالس آسیایی از سال ۲۰۰۶ شکل گرفته است و میزبانی این مجمع در تهران است. ما در نشست آتی که در روز‌های چهارشنبه و پنج شنبه در اصفهان با حضور ۲۰ کشور برگزار می‌شود، چند دستور کار مهم داریم.

وی افزود: همچنین هشت پیش نویس قطعنامه در این نشست مورد بحث قرار می‌گیرد و در نهایت به تصویب می‌رسد تا پس از تصویب در نشست شورای اجرایی مجمع در ترکیه مصوب شوند.

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی با بیان اینکه مجمع بین‌المجالس آسیایی دارای ۴ رکن کمیته فرهنگی و اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و توسعه پایدار و کمیته اداره مالی می‌شود، گفت: قرار است، کمیته سیاسی این مجمع در هفته جاری در اصفهان تشکیل جلسه دهد.

مجیدی همچنین اظهار کرد: امروز دیپلماسی پارلمانی به عنوان دیپلماسی مکمل نقش مهمی در روابط بین‌المللی دارد. در کنار دیپلماسی هر کشور باید دیپلماسی مکمل و پارلمانی برای تنظیم روابط مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر