کد خبر: ۶۹۷۸۵۰۷
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
در جریان صحن علنی مجلس؛

نماینده زابل از پاسخ‌های رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در بنگاه‌های کوچک و متوسط ایران قانع شد.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حبیب الله دهمرده در صحن علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، ۳ تیرماه) مجلس شورای اسلامی، از رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره بنگاه‌های کوچک و متوسط ایران گفت: در ایران نیز نقش این بنگاه‌ها در ایجاد اشتغال و کاهش فقر غیرقابل چشم پوشی است، در دوره ۶۸-۹۴ حدود ۹۴ درصد واحد‌های صنعتی را بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط تشکیل داده و حدود ۷۹ هزار واحد صنعتی کوچک در کشور داریم که برای ایجاد اشتغال در کشور سودمند است و برای سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز مناسب می‌باشد.

وی افزود: متاسفانه شاخص کسب و کار و صنایع کوچک ایران طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۹ بین ۱۹۰ کشور رده ۱۷۳ است که این شرایط همخوانی با اقتصاد مقاومتی ندارد.

دهمرده تصریح کرد: با این شاخص می‌توان دریافت که عملکرد وزارت صمت مناسب نبوده است. سیستان و بلوچستان یک نقطه بسیار مهم است و برای جلوگیری از کوچ مردم همه مسئولان اتفاق نظر دارند، اما به احداث صنایع کوچک برای اشتغال نیاز داریم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: تنها شهرک صنعتی زابل، شهرک صنعتی محمدآباد است که همه بنگاه‌های آن تعطیل است و در سال ۹۳ کلنگ زنی تنها کارخانه لاستیک آن زده شد، اما هیچ اتفاقی رخ نداد و همایشی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت برگزار شد و گفتند با سرمایه گذاری داخلی و خارجی مشکلات این واحد تولیدی حل می‌شود.

وی افزود: در آن مقطع آقای رحمانی به عنوان قائم مقام وزیر وقت از محل کارخانه لاستیک بازدید کرد و گفت: عقب ماندگی‌ها جبران شده و صنایع ریسندگی و بافندگی نیز در کنار آن ایجاد می‌شود، اما هنوز اتفاقی رخ نداده است، سایر افرادی که با شوق و ذوق بسیار جهت سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان اقدام کرده اند، اما به دلیل کم کاری‌ها دچار مشکل شدند.

دهمرده اظهار داشت: تحریم‌های داخلی به مراتب بیشتر از تحریم‌های خارجی اثر منفی می‌گذارد، ۸۰ درصد مشکلات فعلی ناشی از سوء مدیریت داخلی است و اگر از سرمایه‌ها به خوبی استفاده می‌شد با این نقدینگی ویرانگر مواجه نمی‌شد.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند بیان کرد: چرا در شرایط تحریم دخانیات ایران مصون از تحریم‌ها است و کارخانه‌های آمریکایی و اروپایی تولید سیگار بیش از ۱۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات سیگار دریافت کردند.

وی افزود: از سال ۹۶ به مدت ۲ سال سند و منشوری برای وزارت صمت وجود ندارد و انتشار اطلاعات در این وزارتخانه نیز ضعیف است، همچنین ساختار اطلاع رسانی وزارت صمت که برای شفاف سازی ایجاد شده اکنون منحل شده و بلاتکلیفی در نظارت بازار و مبارزه با انحصارگران مشاهده می‌شود همچنین سیاست‌های تنظیم بازار مبهم است.

دهمرده ادامه داد: عملا میلیارد‌ها دلار ارز برای تامین کالا‌های اساسی تخصیص یافته، اما کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی به مردم تخصیص نیافته و با قیمت ارز آزاد به دست مردم می‌رسد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: برای عبور از تحریم‌ها برنامه‌ای ارائه نشده است و سازمان توسعه تجارت نیز ۸ ماه با سرپرست اداره شده است علیرغم اینکه نیرو‌های کارآمدی برای تصدی این پست وجود داشت.

دهمرده اظهار داشت: از فرمایشات وزیر قانع نشدم، اما باید قولی بدهد که در خانه ملت ضبط شود که در یک ماه آینده در منطقه سیستان شخص وزیر حضور یافته تا کم کاری‌ها جبران شود، از هیات رئیسه می‌خواهم قول‌های وزرا را پیگیری کند، زیرا از تجربه ۴ سوال از وزیر خود رضایت ندارم.

دهمرده در پایان از پاسخ‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت قانع شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر