کد خبر: ۶۹۷۸۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
کد خبر : ۶۹۷۸۶۴۷
برای ایمن شدن سرمایه گذاران در مقابل ریسک صورت گرفت؛

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، از تدوین دستورالعمل فروش تعهدی و تصویب آن در هیئت مدیره سازمان بورس خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سنا؛ محسن خدابخش گفت: بحث فروش تعهدی که در کمیته فقهی سازمان بورس با مکانیزم عقد وکالت طراحی شده، اخیرا تحت عنوان فروش تعهدی مورد تایید قرار گرفته است.

وی افزود: دستورالعمل فروش تعهدی در مراحل نهایی است و تا زمانی که به سرانجام می‌رسد، سرمایه گذاران می‌توانند از ابزار‌های دیگری مانند آتی سبدها، استفاده و خود را در مقابل ریسک ایمن کنند.

خدابخش با بیان اینکه یکی از الزامات موفقیت ابزار‌های مالی کلاسیک نیاز‌های فنی و نرم افزاری است، گفت: سازمان در حال ایجاد تدارکات فنی در این زمینه است تا بتواند هرچه زودتر فروش تعهدی را در بازار سرمایه راه اندازی کند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: قرارداد فروش تعهدی، امکان سودآوری مناسب از فرصت‌های بازار را فراهم و به عنوان ابزار پوشش به فعالان بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

خدابخش در پاسخ به این سوال که هم اکنون به جز ابزار فروش تعهدی چه ابزار مالی دیگری در دست طراحی است، گفت: در حال حاضر تمرکز اصلی روی بحث فروش تعهدی خواهد بود؛ اما هر زمان بورس‌ها ابزار‌های جدید و هیبرید را برای طرح در کمیته فقهی پیشنهاد دهند پس از تدوین دستور العمل و تصویب در هیات مدیره به تناسب اعلام خواهیم کرد.

وی افزود: هم اکنون بازار سرمایه هم اختیار معاملات و هم قرارداد‌های آتی تک سهم وقرارد‌های آتی که روی کالا‌های فیزیکی مانند زعفران تعریف شده و هم قرارداد‌های آتی سبد سهام را دارد، بنابراین با لحاظ کردن مشتقات، با فروش تعهدی این سبد کامل خواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر