کد خبر: ۶۹۷۹۵۲۷
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶

شیوه مداحی، نوحه‌خوانی، مولودی‌خوانی و مناجات‌خوانی مرحوم استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی به شماره ۱۸۳۰ به ثبت ملی رسید.

شیوه نوحه‌خوانی «سلیم موذن‌زاده اردبیلی» ‌ثبت ملی شدبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، آیین رونمایی از ثبت ملی میراث ناملموس شیوه مداحی استاد سلیم موذن‌زاده همزمان با همایش ملی شورای ثبت میراث ناملموس کشور ظهر امروز در سالن همایش کتابخانه بیضا اردبیلی برگزار شد.

در این مراسم مدیرکل دفتر ثبت آثار و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور، ثبت ملی و جهانی آثار را با هدف احیا، صیانت و معرفی گسترده آن‌ها دانست و تصریح کرد: ثبت ملی موجب همدلی و حفاظت از آثار و ثبت جهانی نیز موجب توسعه تعاملات کشور می‌شود.

مصطفی پورعلی با تاکید به اینکه در ثبت آثار فرصت‌های قانونی و مطلوبی جهت صیانت از آثار ملموس و ناملموس فراهم می‌شود، افزود: در بخش آثار ناملموس، ثبت اثر می‌تواند به ترویج و معرفی غنای فرهنگی یک منطقه منجر شده و همدلی در حفاظت از اثر فرهنگی را فراهم سازد.

وی با بیان اینکه شیوه مداحی استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی کم‌نظیر و بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی این استان است گفت: نقش معنوی و مذهبی استان اردبیل همچنان که از نامش سرزمین مقدس پیداست بی‌بدیل و غیر قابل انکار است.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: سلیم موذن‌زاده از مداحان به نام کشور بوده و اصول مداحی از عصر صفوی تا دوره معاصر را حفظ کرده که ثبت شیوه مداحی وی ادای دینی به صدای آسمانی و تعلیمات و خدمات وی دارد.

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل نیز در این مراسم به اهمیت آثار ناملموس اشاره و تصریح کرد: آثار ناملموس شامل آداب و رسوم، باورها، موسیقی، اعتقادات، صنایع دستی و سنت‌ها حیات معنوی جامعه را تشکیل می‌دهند.

نادر فلاحی گفت: اردبیل به دلیل واقع شدن در مسیر جاده قفقاز محل برخورد تمدن‌ها و فرهنگ‌ها است و آثار ناملموس متنوعی در این استان در طول تاریخ شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه یکی از این گنجینه‌ها مداحی و شیوه منحصر به فرد استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی است، اظهار کرد: سلیم موذن‌زاده از گنجینه‌های معنوی استان است که به دلیل تسلط بر دستگاه‌های موسیقی به عنوان چهره شاخص در سطح ملی و بین المللی شناخته شده است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری اردبیل نیز در این مراسم به وجود آثار متنوع در این استان اشاره کرد و گفت: نزدیک به هزار اثر در استان اردبیل به ثبت ملی رسیده است.

بهروز ندایی ثبت آثار ناملموس همچون مداحی سلیم موذن‌زاده اردبیلی را یکی از اقدامات شاخص در تثبیت و معرفی هرچه بیشتر این گنجینه معنوی دانست و به ضرورت مطالعه و ثبت ملی نوای «زینب، زینب» وی نیز تاکید کرد.

همچنین پیشکسوت میراث فرهنگی کشور در این مراسم میراث معنوی را جان مایه میراث‌های ملموس دانست و گفت: اندازه و وسعت یک میراث ناملموس در ثبت آن اهمیت چندانی ندارد بلکه در مقابل اثرگذاری تعیین کننده است.

محمد میرشکرایی با اشاره به جشن نوروز افزود: به عنوان مثال اثری مانند نوروز که از چین تا مدیترانه گسترده است، اثربخشی بالایی دارد و چنین آثاری زمینه ۲ ساز وحدت بخشی و هویت بخشی یک منطقه هستند.

انتهای پیام/ب

لوح ثبتی با حضور مسئولان استانی و کشوری رونمایی شد

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر