کد خبر: ۶۹۷۹۶۹۴
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
رئیس جهاددانشگاهی مطرح کرد؛

طیبی گفت: ۸۰ درصد بودجه جهاددانشگاهی با حدود هفت هزار و ۵۰۰ نیرو از منابع فناوری‌های تولیدی تامین می‌شود.

تمرکز بر تولید فناورانه و برنامه‌های توسعه‌ای/ تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، هدف اصلی جهاددانشگاهی/ تامین ۸۰ درصد  بودجه‌ مجموعه از منابع فناوری‌های تولیدیبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سید حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی با بیان این‌که قصد همکاری در زمینه‌های مدیریت انتقال دانش، فناوری و مدیریت بهره‌برداری در قالب شرکت‌ها با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی را داریم، به معرفی برخی توانمندی‌های فنی جهاددانشگاهی پرداخت.

وی در همین زمینه به استحصال فلزات گران‌بها و محصولات جانبی از منابع ثانویه، کاتالیست‌ها به‌عنوان بحث‌های مهم در صنعت خودرو، تکنولوژی پرورش ماهی در قفس، ساخت ماشین بازیافت و زیست پالایی پسماند‌های نفتی، پاک‌سازی لکه‌های نفتی روی آب، تجهیزات دکل حفاری و تجهیزات خلا بالا و نیز ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی به‌ویژه در پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی جهاددانشگاهی اشاره کرد.

رئیس جهاددانشگاهی افزود: خوشبختانه سال گذشته به همراه ۲۵ نفر از نسل اول انقلاب این نهاد خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و توانمندی‌های خودمان را ارائه کردیم و به دنبال آن لیست ۳۱ فناوری جهاددانشگاهی را ارائه کردیم و توانستیم از صندوق توسعه ملی مبلغی را به توسعه‌ی این فناوری‌ها اختصاص دهیم.

وی یادآور شد: نگاه مجموعه‌ ما نگاه کاربردی به علم‌وفناوری است و معتقدیم کلیه استاندارد‌های صنعت باید رعایت شود که این استاندارد‌ها به‌تدریج به دست می‌آید. جهاد پایلوتی از توان کشور است و هر جا کار موثری انجام شده، ریسک معقول مدیران صنایع بوده است.

تمرکز بر تولید فناورانه و برنامه‌های توسعه‌ای

طیبی با بیان این‌که دغدغه‌های فعلی جامعه موجب شده تا جهاددانشگاهی محور برنامه‌های خود را تمرکز بر برنامه‌های توسعه‌ای و تولید فناورانه قرار دهد، گفت: همکاری مشترک با بخش‌های مختلف صنایع و معادن می‌تواند مسیر رونق و توسعه کشور را هموارتر کند.

وی کاربردی کردن فناوری و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان را هدف اصلی جهاددانشگاهی دانست و گفت: جهاددانشگاهی از ابتدای تشکیل تاکنون دستاورد‌های بسیاری داشته که همه این دستاورد‌ها نتیجه باور و اعتماد به توانمندی‌های داخلی است.

رئیس جهاددانشگاهی با بیان این‌که ۲۰ درصد بودجه‌ این نهاد از سوی دولت و ۸۰ درصد از منابع فناوری‌های تولیدی تامین می‌شود، افزود: این مجموعه در حال حاضر ۷۵۰۰ نیرو دارد.

طیبی گفت: عملکرد این مجموعه بر اساس نیاز‌های کشور برنامه‌ریزی می‌شود که بخشی از فعالیت‌ها بر اساس تشخیص جهاددانشگاهی و بخشی از طریق ماموریتی که از سوی دولت به این مجموعه واگذارشده، اجرا می‌شود.

وی در ادامه بر ضرورت به کارگیری توان داخلی تاکید کرد و افزود: بهره‌مندی از پتانسیل سه پارک علم‌وفناوری این امکان را به مجموعه می‌دهد که در حوزه‌های مختلف به‌ویژه حوزه‌های دانش‌بنیان و فناور محور گام‌های بزرگی بردارد که البته استفاده از پتانسیل‌های موجود اعتماد مدیران و تصمیم به‌موقع آن‌ها را می‌طلبد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر