کد خبر: ۶۹۷۹۷۵۶
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
کد خبر : ۶۹۷۹۷۵۶
معاون آموزشی وزارت بهداشت مطرح کرد؛

لاریجانی گفت: در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار ایران به عنوان برترین کشور اسلامی در زمینه تولیدات علمی در حوزه پزشکی معرفی شد.

ایران، برترین کشور اسلامی در زمینه تولیدات علمی حوزه پزشکیبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در مراسم آغاز استقرار پرونده الکترونیک سلامت اظهار کرد: با نگاهی به مسیر گسترش دانشگاه‌ها در کشور می‌بیینم که امروز نسبت به چند دهه گذشته، تعداد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به چهار برابر افزایش پیدا کرده و در آموزش پزشکی ۲ هزار رشته تخصصی آموزش داده می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر در ۱۲۰ رشته تخصصی و فوق تخصصی دانشجو پذیرش می‌کنیم و سالانه ۳۵۰۰ متخصص و فوق تخصص، فارغ التحصیل می‌شوند که سرمایه قابل توجهی در حوزه آموزش پزشکی محسوب می‌شوند.

لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۶۰ هزار دانشجو در حوزه پزشکی در رشته‌ها و سطوح مختلف با حدود ۲۰ هزار عضو هیات علمی، آموزش می‌بینند، گفت: در حال حاضر در حوزه پزشکی، ۴۸ آزمون پزشکی برگزار می‌شود که ۷۳ درصد آزمون‌ها کاملا الکترونیکی و ۲۷ درصد آن‌ها به صورت کاغذی برگزار می‌شود که با رفتن به سمت الکترونیکی کردن آزمون ها، صرفه جویی قابل توجهی مشاهده می‌شود.

وی درباره مقالات پزشکی گفت: ایران علی‌رغم تمامی مشکلات، در حوزه تولیدات علمی پزشکی، در رتبه پانزدهم قرار دارد، همچنین در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار ایران به عنوان برترین کشور اسلامی در زمینه تولیدات علمی در حوزه پزشکی معرفی شد.

لاریجانی افزود: چنانچه توجه کنیم، با اختصاص ۱۰ درصد اعتبارات پژوهشی و ۱۲ درصد اعضای هیات علمی، ۳۰ درصد تولیدات علمی کشور به حوزه پزشکی تعلق دارد.

وی با بیان اینکه در پنج سال گذشته حدود هزار پروانه اختراع در حوزه پزشکی ثبت شده است، افزود: زمانی که مصوبه آمایش سرزمین را به شورای انقلاب فرهنگی آوردیم، یکی از بهترین مصوبات در زمینه آموزش عالی کشور محسوب می‌شد و امروز، تنها حوزه‌ای که آمایش سرزمین را اجرا می‌کند، حوزه پزشکی است که برای کل کشور نیز تاثیرگذار خواهد بود.

دانشگاه‌ بستر ماموریت‌های ملی شود

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر ۸۵ ماموریت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور محول کرده ایم؛ دانشگاه‌ها باید بستری باشند تا ماموریت‌های ملی را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه حوزه استعداد‌های درخشان یکی از حوزه بزرگ و فعال در کشور است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، دانشگاه‌ها با نگاهی آینده نگر، در حال بررسی چگونگی راه اندازی و استقرار دانشگاه‌های نسل جدید در کشور هستند.

وی گفت: یکی از برنامه‌های حوزه آموزش پزشکی این است که تا سال ۱۴۰۴، هر کدام از اعضای هیات علمی، یک شرکت دانش بنیان دشته باشند.

نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر، بیان کرد: امروزه، این سند در کشور در حال اجرا است و در حوزه کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر به صورت فعال عمل می‌کنیم و در این زمینه، در مقایسه با کشور‌های جهان، جایگاه شناخته شده‌ای داشته و جزو رتبه‌های بالا در حوزه کنترل بیماری غیر واگیر محسوب می‌شویم. فشار خون یکی از ریسک فاکتور‌های ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر محسوب می‌شود و بسیج ملی کنترل فشار خون نیز در مسیر حرکت به سوی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر راه اندازی شده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر