کد خبر: ۶۹۸۰۲۰۳
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳
صهیونیست‌ها فاش کردند؛

اسرائیل توان ایجاد نیروگاه هسته‌ای جدید را ندارد و احدی هم قبل از امضای پیمان منع اشاعه هسته‌ای با اسرائیل در زمینه احداث نیروگاه همکاری نمی‌کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، منابع وابسته به رژیم صهیونیستی به وجود بیش از ۱۵۰۰ عیب در نیروگاه هسته‌ای دیمونا هشدار دادند.

وقوع حادثه‌ای مشابه چرنوبیل در خاورمیانه / ۱۵۰۰ عیب در نیروگاه دیمونا فاش شد

رای الیوم گزارش داد: فاش شدن عیوب نیروگاه دیمونا در جنوب رژیم صهیونیستی به عنوان قدیمی‌ترین نیروگاه هسته‌ای اسرائیل، نگرانی‌هایی درباره امنیت و سلامتش و نیز سرنوشت این نیروگاه به ویژه با توجه به اینکه رژیم صهیونیستی زرادخانه سلاح هسته‌ای خود را محرمانه نگه داشته، به وجود آورده است. بر اساس گزارش روزنامه صهیونیستی هآرتص، مطالعات جدید وجود ۱۵۳۷ عیب و مشکل در نیروگاه دیمونا در صحرای نقب در جنوب این رژیم را آشکار کرده است.

افزایش درخواست‌ها برای تضمین‌های جدید و ایجاد مرکز پژوهشی جدی، رژیم صهیونیستی را در مرحله‌ای قرار داده است که برای اولین بار به داشتن سلاح هسته‌ای اذعان کند.

رای الیوم گزارش داد: عوزی ایون یکی از دانشمندان اسرائیلی که در تاسیس نیروگاه دیمونا مشارکت داشته است درباره وقوع فاجعه شبیه چرنوبیل در روسیه در سال ۱۹۸۶، به علت شیوه ساخت دیمونا و انباشت زباله‌های خطرناکش و رفتار دروغ مسئولان اسرائیلی در این باره، هشدار داده است.

وی که از چندین سال قبل در راستای بستن این نیروگاه تلاش می‌کند، اما راه به جایی نبرده است بر ضرورت بستن این نیروگاه به دلایل امنیتی تاکید دارد و این نیروگاه را یکی از قدیمی‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای در دنیا دانسته است.

این دانشمند اسرائیلی از احتمال نشت هسته‌ای هر چند محدود این نیروگاه خبر داده و گفت: این نیروگاه هدفش را محقق ساخته و دیگر نیازی به آن نیست. ۵۵ سال از عمر این نیروگاه می‌گذرد و به نظر می‌رسد قدیمی‌ترین نیروگاه از نوع خود در دنیا باشد و نیروگاه‌های هم عمر آن به علت معیار‌های امنیتی بین المللی بسته شده اند. دلایل سیاسی سبب ادامه فعالیت دیمونا است از جمله در معرض خطر قرار گرفتن مشاغل هزاران نفر. علاوه بر آن ایجاد نیروگاه جدید مستلزم این است که اسرائیل به طور رسمی توان هسته‌ای خود را اعلام کند. اسرائیل توان ایجاد نیروگاه هسته‌ای جدید را ندارد و احدی هم قبل از امضای پیمان منع اشاعه هسته‌ای با اسرائیل در زمینه احداث نیروگاه همکاری نمی‌کند.

میخال روزین از حزب مرتز اسرائیل هم گفت: نیازی نیست که منتظر وقوع فاجعه‌ای باشیم تا تغییرات ایجاد شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر