کد خبر: ۶۹۸۰۵۳۶
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
کد خبر : ۶۹۸۰۵۳۶
گروه : زنجان » زنجان

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان زنجان از برداشت ۸۰ تن گل محمدی در استان زنجان خبر داد.

برداشت  ۸۰ تن گل محمدی در استان زنجانمدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان زنجان در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،گفت: در راستای سیاست­های وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه کشت محصولات و گیاهان با نیاز آبی پایین، سازمان جهاد کشاروزی استان جایگزین کردن و کاشت محصولات کم­ آب­خواه به جای محصولات پر مصرف و از طرفی تولید اقتصادی این گونه محصولات را در برنامه کاری و ترویجی خود قرار داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه کشت گل محمدی اشاره کرد.

بهنام اوجاقلو عنوان کرد: درختچه‌های گل محمدی کم توقع و بسیار مقاوم است و با شرایط آب و هوای نامساعد اقلیمی و خاکی سازگاری بالایی داشته و در برابر کم آبی نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان طی چهار سال اخیر با هدایت و هدفمندسازی یارانه نهال و اقدامات ترویجی و برنامه­ های اجرایی متناسب، توانسته است نکات مربوط به کاشت، داشت و برداشت و فرآوری و مزیت­هایی از قبیل اشتغال‌زایی پایدار و نیز ارزش صادراتی بالای این محصول را به گروه هدف و کشاورزان به نحو مطلوبی اطلاع‌رسانی کند به طوری که هم‌اکنون کشت گل محمدی با استقبال بسیار خوبی از سوی کشاورزان در مناطق مختلف استان مواجه شده است.

اوجاقلو با بیان اینکه سال زراعی جاری تعداد ۱۶۷ هزار اصله نهال گل­ محمدی یارانه­دار در شهرستان‌های استان زنجان در بین متقاضیان توزیع شده است، افزود: کشت این تعداد نهال منجر به احداث حدود ۱۰۰ هکتار گلستان گل محمدی در استان شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه تلاش و پیگیری دست اندر­کاران استانی و مجریان شهرستانی موجب شده تا سطح زیر کشت گل محمدی در استان به بیش از ۱۶۰ هکتار برسد، بیان داشت: سطح گلستان‌های بارده استان در حال حاضر حدود ۳۰ هکتار است که با در نظر گرفتن متوسط عملکرد این محصول در استان پیش‌بینی می‌شود حدود ۸۰ تن محصول گل­‌تر از این گلستان‌ها روانه واحد‌های فرآوری و بازار مصرف شده است.

وی ادامه داد: بسته به آب و هوای منطقه، برداشت گل­ محمدی در مناطق مختلف استان زنجان از نیمه دوم اردیبهشت شروع و تا اواخر خرداد ماه ادامه پیدا می‌کند و در هر منطقه طول مدت گلدهی آن معمولاً ۲۰ تا ۳۰ روز طول می‌کشد.

اوجاقلو میزان عملکرد گل محمدی در استان را به طور متوسط ۲.۷ تن در هکتار اعلام و تصریح کرد: به دلیل جدیتی که در زمینه ترویج و برنامه­ های اجرایی در استان وجود دارد پیش‌بینی می‌شود سطح زیر کشت گل­محمدی طی سال‌های آتی در استان زنجان افزایش قابل توجهی داشته باشد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه گیاه گل محمدی در مناطق کوهپایه‌ای که دارای خاک فقیر با بافت متوسط و یا دارای سنگریزه هستند به خوبی به عمل می­آید، افزود: حدود ۳۰ هکتار از توسعه کشت امسال در استان در اراضی شیبدار و دیم روستا‌های امند و ماری در شهرستان زنجان صورت گرفته است.

انتهای پیام/ن
 
 

استقبال کشاورزان استان زنجان از کشت گل محمدی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر