کد خبر: ۶۹۸۰۵۹۵
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

امسال هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین به سبب افزایش نامتعارف مصرف، صنعت برق را با چالش جدی روبه‌رو کرده است.

استخراج بیت کوین، قاچاق انرژی الکتریکی است/ هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین، صنعت برق را به چالش کشاندبه گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امسال هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین به سبب افزایش نامتعارف مصرف، صنعت برق را با چالش جدی روبه‌رو کرده است، چرا که این افراد با بهره‌گیری از سوخت فسیلی و هزینه یارانه‌ای صنعت برق اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که استخراج رمز ارز‌ها از جمله استخراج بیت‌کوین با سوخت فسیلی یارانه‌ای به سبب آنکه به صورت پنهانی و بدون پایش برق مصرفی است، نوعی قاچاق انرژی الکتریکی محسوب می‌شود، به همین دلیل دولت در حال تدوین نرخ و ضوابط لازم برای فعالیت و سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

با توجه به آنکه ارزان بودن قیمت برق زمینه را برای هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین به کشور فراهم کرده است، از این رو برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت، تعرفه‌های مربوط به این بخش باید توسط سرمایه‌گذاران ارز مجازی پرداخت شود تا برق کشور که به عموم مردم اختصاص دارد، هدر نرود.

همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: استخراج رمز ارز‌ها از جمله استخراج بیت‌کوین با سوخت فسیلی یارانه‌ای و با هزینه صنعت برق نوعی قاچاق انرژی الکتریکی است که اگر اقدام موثری در زمینه مصرف برق واحد‌های استخراج بیت‌کوین صورت نگیرد این امر به شدت برای صنعت برق مشکل‌ساز خواهد شد، چرا که تا حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات از توان تولید خود را باید صرف تأمین برق این واحد‌ها کنیم.

حال به سراغ کارشناسان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین وضعیت استخراج بیت کوین، تأثیر آن بر صنعت برق کشور و تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت با خبر شویم:

میزان مصرف انرژی در واحد‌های استخراج بیت کوین بسیار بالاست/ ضرورت افزایش تعرفه صادراتی برق

حسین امیری خامکانی، نایب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه استخراج بیت کوین به شدت برای صنعت برق مشکل ساز خواهد شد، اظهار کرد: اگرچه بنده اطلاع دقیقی از میزان مصرف انرژی برق واحد‌های استخراج بیت کوین ندارم؛ اما طبق اظهارات مسئولان در این صنعت، انرژی بالایی بدون مجوز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه هر یک از زیر بخش‌های خانگی، صنایع، کشاورزی و تجاری تعرفه خاص خود را دارد، افزود: اولویت‌بندی تأمین انرژی در هر یک از این زیر بخش‌ها ساز و کار خاص خود را دارد، به همین دلیل در مواقعی در ایام پیک مصرف با کمبود برق مواجه می‌شویم، در درجه اول تأمین برق بخش خانگی، صنایع و غیره اولویت اصلی به شمار می‌رود.


بیشتر بخوانید: افزایش نرخ صادرات برق یک راه برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت


 امیری خامکانی ادامه داد: طبق آمار و ارقام مطرح شده از سوی مسئولان، میزان مصرف انرژی در واحد‌های استخراج بیت کوین بسیار بالاست، از این رو افرادی که در این صنعت ورود کردند باید هزینه انرژی را بپردازند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی تصریح کرد: بنابر پیشنهاد وزارت نیرو تعرفه‌ای با نرخ صادراتی باید برای این افراد در نظر گرفته شود، چرا که آنها دستگاه‌هایی را وارد کشور می‌کنند و از حق مردم ما بهره‌مند می‌شود.

افزایش تعرفه یک راه برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت/ نرخ استخراج هر بیت کوین در جهان ۷ هزار دلار است

اسداله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه میزان مصرف برق واحد‌های استخراج بیت کوین به مراتب بیش از برق معمولی است، اظهار کرد: اگر سرمایه گذاران بیت کوین یا ارز مجازی بخواهند فعالیتشان تحت عنوان کار غیرقانونی مطرح نشود، از این رو باید مراحل قانونی را از ناحیه بانک مرکزی و سازمان‌های مربوط طی کنند.

وی افزود: باتوجه به آنکه میزان برق مصرفی در واحد‌های استخراج بیت کوین بیش از برق معمولی است؛ اما این بنگاه‌های تولیدی از تعرفه خانگی استفاده می‌کنند که برای جلوگیری از رانت برق ارزان قیمت باید تعرفه‌های مربوط به این بخش توسط سرمایه گذاران ارز مجازی پرداخت شود تا برق کشور که به عموم مردم اختصاص دارد، هدر نرود.

قره‌خانی با تأکید بر افزایش تعرفه برق واحد‌های استخراج بیت کوین بیان کرد: سرمایه‌گذاران ارز مجازی باید مقدار یارانه‌ای که برای انرژی پرداخت می‌شود، بپردازند، حال نمی‌دانیم وزارت نیرو به عنوان متولی امر چه مکانیزمی برای دریافت مابه‌التفاوت یارانه که در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد با انرژی که از کشور خارج می‌شود، طراحی کرده است.

سخنگوی کمسیون انرژی با بیان اینکه برق کشور به عموم مردم اختصاص دارد، بیان کرد: مسئولان ذی ربط با دریافت عوارض، مالیات، تعرفه، افزایش نرخ صادرات و غیره می‌توانند از رانت برق ارزان قیمت توسط سرمایه‌گذاران ارز مجازی جلوگیری کنند.

وی با بیان اینکه قیمت استخراج هر بیت کوین در جهان ۷ هزار دلار است، افزود: برای هر بیت کوین ۷۲ هزار کیلو وات ساعت، برق مصرف می‌شود که به اندازه مصرف ۲۸ مشترک است، به همین دلیل بنابر پیشنهاد وزارت نیرو تعرفه‌ای با نرخ صادراتی باید برای این افراد در نظر گرفته شود، چرا که آنها دستگاه‌هایی را وارد کشور می‌کنند و از حق مردم ما بهره‌مند می‌شوند.

قره‌خانی اعمال تعرفه برق صادراتی به خارج از کشور را راهکاری مناسب دانست و گفت: بیت کوین هر مزایایی که دارد، برای خودش است، این افراد با دستگاه خودشان از برق مجانی ما استفاده می‌کنند، در حالیکه وزارت نیرو تنها تأمین کننده برق مردم است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه واحد‌های استخراج بیت کوین انرژی زیادی از قبیل سوخت فسیلی یارانه‌ای و با هزینه صنعت برق مصرف می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به آنکه واحد‌های استخراج بیت کوین به سبب پرداخت قیمت نازل، هیچ منبع درآمدی برای وزارت نیرو و درآمد‌های عمومی ندارد، بنابراین این امر نوعی قاچاق انرژی محسوب می‌شود.

 استخراج بیت کوین ضربه مهلکی به صنعت برق کشور وارد می‌کند/ استخراج بیت کوین نوعی قاچاق انرژی الکتریکی است

هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه دولت از سال ۸۹ موظف به افزایش تولید انرژی است، اظهار کرد: براساس برنامه پنج ساله، دولت موظف شد سالانه ۵ هزار مگاوات برق تولید و انرژی کشور را تأمین کند، این در حالی است که تنها در سال ۸۹، روند تولید افزایش یافت و بعد از آن سیکل روند نزولی به خود گرفت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در پیک مصرف ۶۰ هزار مگاوات برق نیاز داریم، افزود: با توجه به تولید ۵۳ هزار مگاوات برق و کمبود تولید، چاره‌ای جز خاموشی نداریم که این امر به سبب تعطیلی ادارات، ضرر‌های آشکار و نهان زیادی وارد می‌کند.

خادمی با بیان اینکه واحد‌های استخراج بیت کوین به سبب مصرف انرژی بالا، برای دولت صرفه اقتصادی ندارد، گفت: با توجه به آنکه دولت برق را با یارانه در اختیار زیربخش‌های مختلف قرار می‌دهد، به همین دلیل ارائه هرگونه خدمات به زیر بخش‌های خانگی، تجاری، صنعتی و کشاورزی باید نرخ متفاوت داشته باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: قیمت ارزان برق در ایران موجب شده بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین به کشور هجوم آورند که ادامه این روند آسیب جدی به صنعت برق کشور می‌زند، از این رو قیمت‌گذاری متفاوت برای هر یک از بخش‌های تولیدی، تنها راه حل افزایش درآمد وزارت نیرو و جلوگیری از سوءاستفاده از برق تولیدی کشور برای استخراج ارز مجازی است.

وی هجوم سرمایه‌گذاران بیت کوین به برق ارزان قیمت کشور را ناشی از برخی خلأهای قانونی و کمبود نظارت‌ها دانست و گفت: با توجه به آنکه سرمایه سرمایه‌گذاران به سمت و سویی می‌رود که ضمن سودهی فراوان، هزینه تولید آن بسیار پایین است، به همین دلیل زمانی متوجه آسیب استخراج ارز مجازی می‌شویم که دیگر زمان را از دست داده‌ایم.

به گفته خادمی، در شرایطی که ظرفیت تولید برق کشور پایین است، سرمایه‌گذاران به سبب ارزان بودن قیمت برق در ایران، اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند و این امر آسیب جدی به صنعت برق کشور وارد می‌کند. در حالیکه اگر ظرفیت تولید برق در ۶ سال گذشته را افزایش داده بودیم، در شرایط فعلی علاوه بر تأمین برق در داخل، پتانسیل صادرات داشتیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: قیمت و تعرفه استخراج بیت کوین باید به گونه‌ای باشد که برای کشور صرفه اقتصادی داشته باشد و در غیر این صورت باید با استفاده از هر ابزاری از قاچاق انرژی الکتریکی جلوگیری کرد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
هر روز شاهد گرونی هستیم چرا واقعا ؟
ایرانیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
سلام من تازه میخواستم ببینم این بیت کوین قانونیه یا نه ؟
جوابشما به پیامکی که فرستاده بودم منو سردرگمم کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
به نظر من غيرقانوني نيست کارتو بکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
این همه انرژی تو این مملکت هست و البته فروش انرژی هم که جزو اولین تحریما بوده و هست . اگر جاهای مشخصی که سرد سیر هستن و مازاد برق دارن برای این ماینرها مشخص می کردن تا ماین کنن (و برای مردم مشکل درست نکنن و البته از یارانه هم استفاده نکنن) یک نوع تبدیل انرزی به ارز می شد به حساب آورد یا نوعی دور زدن تحریمها
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
اقا 3سال پیش چرا کسری برق داشتیم از نمایندگان مجلس خبری نبود مگه بنزین هم سوخت یارانه نیست چرا نماینده مجلس گیر نمیده به طرح خوروهای فرسوده حالا واسه 7 درصد افزایش برق ملت بیدار شدن اقا چرا توان نیروگاهی افزایش نمیدید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
اره والا گل گفتي
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
منم حساب دارم دارن التماس میکنند بیا بازی کن.خخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
بانک مرکزی با برنامه ریزی مناسب میتونست با ارائه گواهی رسمی هم نظام مندش کنه هم درآمدی برای کشور درست کنه بعنوان یک شغل به رسمیت شناخته بشود و باعث اشتغال هزاران نفر بشه ! ضمنا" ارزهای ایجاد شده رو بصورت کیف پولی رسمی در اختیار بگیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
بابا این افراد را شناسایی و دستگیر کنید ما پارسال که برق جیره بندی شد در گرمای جنوب پختیم اینها همه اخلال در امر کشور هست شناسایی کنید این کارها خیانت به کشور هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
به جای مبارزه کاش یه راهی بیندیشیم
با ارز دیجیتال راحت میشه تحریم رو دور زد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
عجب اینم از اون حرفها بودا.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
دقیقا همينطوره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
يهو بگين برق ميخاد گرون بشه ديگه
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
گرون که شده
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
بیت کوین بزرگترین کلاهی است که آمریکا سر افراد میگذارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
عزیزم مال آمریکا نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
ربطي به آمريکا نداره
ناشناس
|
France
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
اگز استخراج بیت کوین ارزش افزوده داشته باشد چرا باید جلوی آن را گرفت؟ اتفاقا اگر برای ما ارزانتر در می آید راه مقابله به استکبار و مقاومت استخراج کلان بیت کوین هست و بعد به دست گرفتن نبض بازار دیجیتال. این درست همان چیزی است که مسئولین متوجه نمی شوند که چطور از فرصتها می توان استفاده کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
احسنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
شهرک صنعتی اشتهارد .در اکثر شهرکهای صنعتی دارن فعالیت میکنن .به ظاهر سوله خالیه ولی برق داره مصرف میشه . 90 درصد ریخته گری ها هم بخشی از کارخونه رو اجاره دادن به اینها چون معلوم نمیشه که واقعا برق تو کوره مصرف میشه یا استخراج بیت کوین .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
با توجه به تحریم های ایران میتونستیم همه مردم وارد چرخه کسب ارز کنیم و درآمدهای کشور رو چندین بالا ببریم ! آیا مفهوم تولید ملی نکرده ؟ آیا زمان اون نرسیده که ما دیدگاهمون در مورد خلق ثروت تغببر بدیم !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
متاسفانه نظام اقتصادی کشور هیچ برنامه ای برای ارزی که در آینده جایگزین تمام ارزها خواهد شد ندارد ! عصر دیجیتال ارز دیجیتال خواهد داشت ! در چند سال اینده تمامی ارزها به ارز دیجیتال تبدیل میشوند و مبنای ارزش گذاری قرار میگیرند ! متاسفانه کشور ما میتونست از این فرصت بهره ببره و تمامی محدویتهای ارز و چرخش مالی جهانی رو برطرف کنه و به یک فرصت بزرگ دست پیدا کنه ! متاسفانه به دلیل نداشتن سواد کافی تصمیم گیران وضعیت سردرگمی داریم !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
یک راست بگید می خواهیم برق رو از این گران تر کنیم دیگه این بهانه ها چیه ؟ مردم چی کار کنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
بیچاره شدیم برق هم گرون تر میشه . موندم باید از شمع استفاده کنیم یا چیز دیگه ای هم هست؟
ناشناس
|
Canada
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
تمام سو استفاده این کلاه برداری ها از ایرانیان .اول بخاطر عدم اطلاعات و دوم باور کردن به رسانه های خارج از ایران است .اون ور اب .چونکه پول در اوردن سخت است .برای کلاه برداری و گول زدن سراع ایرانیان میایند .چونکه از قانون اونور میترسند ولی خارج از محیط تشان خلاف میکنند و نباید جوابگو به کسی باشند .تمام کلاه برداری ها از اینجا شروع میشه و بعد بجای ها دیگه میره .خیلی باید هوشیار باشید .تمام شون تله برایتان باز کرده اند
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
این عدالته که بعضیها با داشتن رانت و دوست و آشنا بیشترین استفاده رو از یارانه برق کنند و پولهای باد آورده بزنن جیب اونم در شرایطی که الان مشکل کمبود برق داریم
بیطرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
چه جالب یک سری دارن ارز دیجیتال تولید میکنن که خودش نوعی ارز خارجی به حساب می یاد و تو تحریم کمک به ملت ایرانه .یک سری به بهانه برق میخوان جیب خودشون را پر کنن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
باید جلو استخراج بیت کویین را بگیرند.
اگر خود دولت دست اش تو کار نباشه(یعنی خود دولتم داره از برق برای استخراج بیت کویین استفاده میکنه) باید سریع جلو استخراج بیت کویین را بگیرند
چگونه:با ورود به محل جاهایی که تصاعدی مصرف برقشان زیاد است افراد را میتونه شناسایی کنه وجریمه کنه
من خیلی از دوستام را میشناسم که تو این بیکاری دارند استخراج بیت کویین میکنند باید دولت جلوشا بگیره
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر