کد خبر: ۶۹۸۰۶۰۲
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان:

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از ثبت ۱۲ اثر میراث معنوی استان گیلان در فهرست آثار ملی خبر داد.

۱۲ اثر میراث معنوی گیلان ثبت ملی شدبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار ناملموس کشور که روز سه شنبه و چهارشنبه ۴ و ۵ تیرماه در اردبیل و با حضور اعضای کمیته عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در حال برگزاری است، ثبت ۱۲ عنوان اثر ناملموس استان گیلان در فهرست میراث ملی کشور مورد موافقت قرار گرفت.

وی با اشاره به ارائه ۱۲ پرونده از سوی استان گیلان، ادامه داد: پس از بررسی آثار میراث معنوی توسط داوران همایش مورد تأیید قرار گرفت که در نتیجه واجد ارزش ثبت ملی شناخته شد.

امیر انتخابی افزود: پرونده‌های الکاوه بازی، بازی مرغانه جنگ، آئین کت را گیشه، مهارت جوراب بافی گیلان، مهارت پخت تیان حلوا خشکبیجار، خورش ترش واش، سیاه پلو لنگرود، بادمجان شکم پر، پنیر برشته، کال کباب، باقلاوابیج، مهارت نوغانداری و ابریشم کشی سنتی از جمله این پرونده‌ها بود.

وی همچنین گفت: پس از ثبت یک اثر ناملموس در فهرست میراث ملی کشور، ضرورت دارد همه ساله نسبت به برگزاری جشنواره‌های استانی و محلی در پیوند با احیای و زنده نگهداشتن آئین، سنت یا شیوه سنتی آماده‌سازی یک نوع خوراک در گستره محلی، روستا، شهر یا شهرستان اقدام شود.

امیر انتخابی بر لزوم توجه به تشکل‌های مردم نهاد در این زمینه تأکید و تصریح کرد: تشکل‌های مردم نهاد نیز باید با فعالیت در این حوزه‌ها، نسبت به معرفی و شناسایی این دسته از آثار و مواریث ارزشمند معنوی که محصول ارزشگذاری و همت گذشتگان است، تلاش کنند.

منبع مهر

انتهای پیام/ف

ثبت ۱۲ اثر میراث معنوی استان گیلان در فهرست آثار ملی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر