کد خبر: ۶۹۸۰۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰

علی زرافشان گفت:اسنادی توسط مرکز اسناد و کتابخانه ملی خریداری می شود که از نظر تاریخی، اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی به شفاف تر شدن تاریخ ایران کمک کند.

چگونه اسنادمان را به مرکز اسناد و کتابخانه ملی بفروشیم؟علی زرافشان معاون اسناد مرکز اسناد و کتابخانه ملی  در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص خرید عقدنامه های قدیمی مردم توسط این مرکز گفت: یکی از وظایف معاونت اسناد در مرکز اسناد و کتابخانه ملی این است که اسنادی را که به گذشته تاریخی ایران مربوط می شود و در اختیار دوستان بوده یا توسط دولت تهیه شده است، جمع آوری کند.این اسناد هم از طریق ارائه اسناد به سازمان اسناد و کتابخانه ملی و هم از طریق دریافت آن از دستگاه های دولتی به مرکز اسناد و کتابخانه ملی منتقل می شود.مرکز اسناد و کتابخانه ملی  بخشی از اسناد در دست مردم را خریداری می کند که این اسناد از نظر تاریخی، اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی اطلاعاتی دارند که به شفاف شدن تاریخ ایران کمک می کند.

کدام عقدنامه ها توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی خریداری می شود

وی افزود: در مجموعه اسنادی که مرکز اسناد و کتابخانه ملی جمع آوری می کند معمولا تنوع زیادی وجود دارد.از جمله آن ها می توان به عکس و اسنادی اشاره کرد که حاوی  فرامینی است که در گذشته صادر شده یا مربوط به شخصیت های برجسته کشور است.

زرافشان گفت:یکی از مواردی که معمولا در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ارزیابی و خریداری می شود عقدنامه های قدیمی است که ارزشمند هستند. این عقدنامه ها یا ارزش هنری دارند یا اینکه در کاغذهای نفیس نوشته شده اند و در اطراف آن طراحی ها و تهذیب های زیبایی وجود دارد یا اینکه با خط بسیار زیبایی نوشته شده اند؛ گاهی هم محتوای عقدنامه ها با توجه به دوره  زمانی آن بازگو کننده آداب و رسوم و فرهنگ آن دوره است.

معاون اسناد مرکز اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به انواع عقدنامه هایی که توسط مرکز اسناد و کتابخانه ملی خریداری می شود، اظهار داشت: عقدنامه ها دو نوع هستند؛ یکی عقدنامه های رجال و شخصیت های تاریخی که در این عقدنامه ها کارهای هنری قوی تری نسبت به عقدنامه های دیگر دیده می شود، بخش دیگر عقدنامه های مردم عادی است که این عقدنامه ها از لحاظ مردم شناسی و تاریخی واجد ارزش هستند.اگر مردم در منزلشان چنین اسنادی دارند آن ها را به مرکز اسناد و کتابخانه ملی بیاورند تا ما آنجا اسنادشان را بررسی می کنیم که اگر اسنادشان ارزش داشته باشد توسط مرکز اسناد و کتابخانه ملی خریداری می شود.

چگونه اسنادمان را در اختیار مرکز اسناد و کتابخانه ملی قرار دهیم

وی با اشاره به اینکه بخشی از اسنادی که در اختیار مرکز اسناد و کتابخانه ملی قرار می گیرد به این مرکز اهدا می شود، بیان کرد: در طول سال ها مرکز اسناد و کتابخانه ملی اسنادی را از خانواده شخصیت های بزرگ دریافت کرده است. مردم اگر به محل این مرکز که در اتوبان شهید حقانی قرار دارد به آرشیو ملی و اداره خرید اسناد مراجعه کنند همکاران ما اسناد را از مردم تحویل می گیرند. این اسناد توسط کارشناسان مرکز در کمیته ای که از صاحب نظران اسناد شناس تشکیل می شود بررسی و تعیین قیمت می شود بطوریکه قیمت اسناد به مراجعه کننده اعلام و  وجه آن به وی داده می شود.

زرافشان گفت:کسانی که اسنادشان را در اختیار مرکز اسناد و کتابخانه ملی قرار می دهند دو گروه هستند؛ یکی افرادی که از خانواده ها و خاندان ها هستند که اسناد را در منزلشان نگه داری می کنند برخی هم با مراجعه به این خانواده ها اسناد را از آن ها خریداری می کنند و به نوعی واسطه گری را میان این خاندان ها و مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام می دهند. آن ها اسنادشان را به این مرکز می آورند و ما از آن ها خریداری می کنیم. برخی افراد هم برحسب علاقه ای که به جمع آوری مجموعه ها دارند به جمع آوری اسناد می پردازند که این افراد هم پس از اینکه مجموعه آنها کامل شد اسناد را در اختیار مرکز اسناد و کتابخانه ملی قرار می دهند.

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر