کد خبر: ۶۹۸۰۶۳۲
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸
کد خبر : ۶۹۸۰۶۳۲
گروه : زنجان » زنجان

مدیرکل صدا و سیمای زنجان بحران کم آبی را مهمترین معضل و پدیده عصر حاضر دانست و گفت: اگر به این موضوع مهم توجه ویژه‌ای صورت نگیرد می‌تواند بحران‌های اجتماعی را در تعامل با تحولات اقلیمی تشدید کند.

تاکید بر هم افزایی بیشتر برای فرهنگ سازی در جهت حفظ و احیای منابع آبی استان زنجانبه گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با مدیرکل صداوسیمای دیدار کرد.
 
مدیرکل صدا و سیمای زنجان در این دیدار با تاکید بر تدوین ساز و کار ملی مواجهه با کم آبی تصریح کرد: در کشور ما به دلیل استفاده از شیوه‌های سنتی برای آبیاری محصولات کشاورزی هدر رفت آب در این حوزه بسیار بالا است و باید به سمت استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی و تصفیه فاضلاب‌ها برای تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی و فضای سبزحرکت کنیم. 

وی با اشاره به اینکه کشور ما به لحاظ بهره برداری از منابع انرژی از جمله آب در وضعیت نامطلوبی قرار دارد اظهار داشت: باید در راستای فرهنگ سازی عمومی برای اصلاح الگوی مصرف گام‌های جدی‌تر و موثرتری از سوی مسئولین امر برداشته شده و از ظرفیت بالای رسانه ملی و استانی در این راستا بهره گیری مناسبی صورت گیرد.

رئیس رسانه استانی ترویج استفاده از ارقام مقاوم و کشاورزی سازگار با محیط زیست و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را از محور‌های برنامه‌های آموزشی مرکز اعلام و بر آمادگی رسانه استانی بمنظور برنامه سازی گسترده با مشارکت نهاد‌های ذیربط در این حوزه تاکید نمود.
مدیر عامل شرکت آبفای استان هم با قدردانی از دقت نظر رسانه استانی در ترویج استفاده بهینه از منابع آبی استان افزود: امسال علی رغم افزایش ۳ درصدی مشترکان شاهد کاهش یک درصدی مصرف هستیم که از نتایج فرهنگ سازی رسانه‌ای است.

آقای جزء قاسمی با اعلام افزایش ۲۴ درصدی نزولات جوی استان نسبت به بازه زمانی بلند مدت گفت: اگرچه در پهنه بندی خشکسالی، امسال بارندگی‌های خوبی داشتیم لیکن بحران خشکسالی همچنان پا بر جا بوده منابع آبی زیرزمینی همچنان رو به کاهش است.

وی مصرف آب شرب شهری استان را معادل ۶ درصد اعلام کرد و افزود: عمده‌ترین مصرف کننده آب بخش کشاورزی است که باید با همکاری صدا و سیما فرهنگ سازی گسترده برای مدیریت بهره برداری از منابع آبی در این حوزه صورت گیرد.
 
انتهای پیام/ن
 

ضرورت استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر