کد خبر: ۶۹۹۵۲۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
رضایی در جلسه مدیریت بحران شهرستان مسجد سلیمان:

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بر امدادرسانی به آسیب دیدگان و بازسازی مناطق زلزله زده تاکید کرد.


زلزله مسجد سلیمان، نیازمند پوشش دقیق وقایع و کمک هموطنان است / نمی شود پرداخت خسارت ها، را موکول به آینده دور کردبه گزارش حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح سه شنبه ۱۸ تیرماه، در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان مسجد سلیمان که به منظور بررسی ابعاد خسارت‌های زلزله روز دوشنبه این شهرستان برگزار شد، بر امدادرسانی به آسیب دیدگان و بازسازی مناطق زلزله زده تاکید کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه فوق العاده شورای هماهنگی مدیریت بحران در فرمانداری شهرستان مسجد سلیمان، با تبریک دهه کرامت به شهروندان و مسئولان مسجدسلیمانی گفت: یکی از وظایف بنده این است که با حضور در جمع شما، از زحمات شما تشکر کنم. از آقای حاجی زاده و حجت الاسلام و المسلمین حجتی نیا تشکر ویژه دارم که با تمام وجود در این موضوع وارد شده اند.

رضایی گفت: امیدواریم که درد‌ها و آلام این مردم کمتر شود. انتظار داریم که رسانه‌ها به این حادثه بیشتر بپردازند. این حادثه نیازمند پوشش دقیق وقایع است تا کمک‌های خارج از استان به مردم این منطقه رهسپار شود. تا کنون به ۳۰۰۰ واحد مسکونی در شهر‌ها و روستا‌های منطقه آسیب وارد شده و حدود ۲۰۰ واحد دامداری و پرورش ماهی آسیب دیده است. بخشی از زیربنا‌ها و راه‌های روستایی تخریب شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این زلزله بزرگ تلفات جانی کمی داشته، اما مجموعه آسیب‌ها و خسارت‌ها کم نبوده و باید این آسیب‌ها را جبران کرد. رسیدگی به مجروحین و برقراری امنیت برای منازل مردم، در اولویت است. از نیروی انتظامی محترم می‌خواهم که دروازه‌های ورودی شهر را کنترل بیشتری کنند. در مرحله دوم، موضوع جبران خسارت‌ها است که باید ارزیابی خانه به خانه و همراه با تصویر اموال، خانه‌ها و واحد‌های صنعتی و تولیدی مستند شود. البته این ارزیابی گاهی بیش از دو سه هفته به طول می‌انجامد.

رضایی تصریح کرد: توصیه می‌کنم در مواردی که پیمانکار‌ها به وظایف خود عمل نکرده اند، با جدیت و دقت محاسبه و رسیدگی شود. همچین باید پیاده سازی طرح جامع شهر مسجد سلیمان باید پیگیری کنیم. این شهر دارای سابقه تاریخی خود را دارد که باید با اجرای طرح جامع، حفظ شود. البته نمی‌شود منتظر پیاده شدن طرح جامع ماند و پرداخت خسارت ها، را موکول به آینده دور کرد. رسیدگی به مردم باید در اولویت باشد.

وی افزود: مدت دو سال است که به این نتیجه رسیده ایم که با وجود مشکلات مختلف، خوزستان نیاز به یک شورای راهبردی دارد. در این شورا، مشکلات و چالش‌های شمال استان خوزستان به طور ویژه بررسی شده و به عنوان مثال ۴۰ هزار هکتار از مناطق شمالی استان را در مرحله دوم توسعه کشاورزی استان قرار داده ایم و ان شاءالله نتیجه خواهد داد. در نظر داریم ۲۰ حلقه از چاه‌های نفت قدیمی این شهرستان بازسازی کنیم و درآمد‌های آن را به این شهرستان اختصاص دهیم، زیرا با این بودجه‌های محدود، نمی‌توانیم کار بزرگی را برای مردم این منطقه انجام دهیم.

در ابتدای این جلسه، حجت‌الاسلام حیدر حجتی‌نیا، فرماندار شهرستان مسجد سلیمان، با تشکر از پیگیری‌ها و تماس‌های رضایی در خصوص زلزله اخیر گفت: در دقایق اولیه وقوع زلزله، شورای مدیریت بحران برگزارشد.

وی با اشاره به برخی خسارات وارده به منازل مسکونی، بیمارستان قدیمی شهر و سایر بنا‌ها گفت: برخی از منازل به خاطر آسیب‌های جدی، قابل بازسازی نیستند و پس لرزه‌های احتمالی ممکن است، خسارت‌های بیشتری به بار بیاورد.

در ادامه، حاجی زاده، معاون استاندار خوزستان، با ارائه گزارشی از زلزله ۵.۷ ریشتری روز گذشته و پس لرزه‌های آن، به اقدامات صورت گرفته برای ارزیابی خسارت‌ها و کمک به مجروحین زلزله اشاره کرد.

وی ادامه داد: ۱۱۴ مجروح در این زلزله داشتیم که با خدمت رسانی کادر درمانی، به صورت سرپایی به اکثر آسیب دیدگان کمک شد. در بخش خدمات رسانی که تلاش شده که برق و گاز در سطح شهر، قطع نماند. آب معدنی و پکیج‌های امدادی به مناطق آسیب دیده رسید و ارزیابی‌های بنیاد مسکن و شهرداری و راهداری ادامه دارد. برای برخی از مناطق، چادر‌های اسکان با بالگرد ارسال شده است.

همچنین مسئولین ادارات و سازمان‌های شهرستان، در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته برای خدمت رسانی به شهروندان این شهرستان گزارش‌های خود ارائه دادند.

رضایی قرار است روز سه شنبه، پس از بازدید از مناطق زلزله زده شهرستان مسجد سلیمان، به عیادت مجروحان تحت درمان این شهرستان بروند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر