کد خبر: ۶۹۹۷۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱

قصد داریم برایتان از پدیده‌ای جدید میان جوانان دم‌بخت صحبت کنیم که بیهوده موجب افزایش هزینه جشن عروسی‌شان می‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  تصاویر خاطره‌انگیز و هزینه‌های خیال‌انگیز در مراسم فرمالیته! این خلاصه پدیده‌ای تازه در بازار خدمات جشن‌ها و مراسم است. پدیده‌ای که عنوان «عکاسی فرمالیته» را یدک می‌کشد و زوج‌ها تنها برای این‌که بهترین عکس و فیلم را از روز عروسی‌شان داشته باشند، گاهی مجبور می‌شوند دو بار هزینه عروسی بدهند! در عکاسی فرمالیته که معمولا چند روز قبل از مراسم اصلی برگزار می‌شود، مراسم عروسی منهای میهمانان اتفاق می‌افتد تا توسط عکاسان و فیلمبرداران کارگردانی شود و آلبوم و فیلم ویژه‌ای برای عروس و داماد تهیه شود. این مراسم اضافه به این معنی است که شما باید دو بار هزینه آرایشگاه را بدهید، دو بار لباس تهیه کنید، دو بار سالن اجاره کنید و ماشین گل بزنید و...


بیشتر بخوانید:جزئیاتی جدید از نحوه پرداخت وام ازدواج/ دیگر نیازی به چند ضامن نیست!


پدیده تازه‌ای که هزینه ازدواج‌تان را دو برابر می‌کند /  عروسی جعلی فقط برای عکاسی و فیلمبرداری!

جالب است که بدانید بازار عکاسی فرمالیته آن‌قدر داغ شده است که ظفر یاوری، عضو هیأت‌مدیره انجمن عکاسان به «شهروند» می‌گوید از هر سه عروسی در تهران یکی عکاسی فرمالیته را انجام می‌دهد.

این بازار پردرآمد باعث شده است که عکاسان به ساخت دکور‌های ویژه در حد شهرک‌های سینمایی روی بیاورند! دکور‌های تاریخی، فانتزی و تخیلی و... که در سوله‌های بزرگی که در اختیار عکاسان است، ساخته می‌شود. عکاسان فرمالیته علاوه بر دکور‌های پیش‌ساخته شده، عروس و داماد را به لوکیشن‌هایی مانند باشگاه‌های سوارکاری یا ساحل دریا و دریاچه‌ها می‌برند. برخی از آن‌ها حتی خدمات عکاسی‌شان را در لوکیشن‌هایی خاصی مانند زیر دریا و با لباس غواصی انجام می‌دهند که هزینه تولید این نوع فیلم و عکاس‌ها را گاهی تا ٢٥٠‌میلیون تومان بالا می‌برد.

تبلیغات وسوسه‌کننده برای عکاسی فرمالیته

کافی است در شبکه‌های اجتماعی هشتگ عکاسی فرمالیته را جست‌وجو کنید تا به صفحه عکاسان و تبلیغات وسوسه‌کننده‌شان برسید.
یکی از سایت‌ها این‌گونه درباره عکاسی فرمالیته نوشته است: عکاسی فرمالیته دقیقا شبیه‌سازی روز عروسی شماست، شما در یک روزی که نه فامیل‌تان جمع هستند و نه آشنایی، به همراه همسرتان عروس و داماد می‌شوید، آرایش می‌کنید، لباس عروس می‌پوشید و دقیقا هر کاری که روز عروسی انجام می‌دهید را چند روز قبل مو به مو انجام می‌دهید. به این مراسم می‌گویند روز فرمالیته پیش از مراسم عروسی با این تفاوت که زمان بیشتری برای عکاسی و ساخت کلیپ در اختیاردارید؛ از ۱۰ صبح تا غروب آفتاب که بهترین زمان برای عکاسی است.

یکی دیگر نوشته شما در عکاسی فرمالیته این فرصت را دارید که آرایش و لباس عروسی‌تان را امتحان کنید. شاید آرایشی که برای شما توسط میکاپ آرتیست‌تان در نظر گرفته شده باب میل‌تان نباشد، پس شما زمان دارید که همه چیز را تغییر دهید.
کافی است به عنوان یک مشتری با مراجعه به این سایت‌ها و شبکه‌های مجازی قیمت یک عکاسی فرمالیته را بخواهید. جدای از هزینه حداقل ٣‌میلیون تومانی اجاره لباس، ٥‌میلیون تومان هم برای آرایش عروس و البته داماد در آن روز کنار بگذارید. با احتساب کرایه ٥٠٠‌هزار تومانی و گل‌آرایی یک‌میلیون تومانی ماشین عروس، عکاسی فرمالیته در کمترین حالت حدود ١٠‌میلیون تومان هزینه بیشتر روی دست شما می‌گذارد.

ترفند زوج‌ها برای صرفه‌جوییدر مراسم فرمالیته!

سعید که پارسال چند روز قبل از مراسم اصلی عروسی خود، عکاسی فرمالیته را تجربه کرده است، در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «برای فرار از خستگی روز عروسی ناچار شدیم که چند روز قبل کار‌های مربوط به عکاسی روز عروسی را انجام دهیم، اما اگر قرار بود همه چیز مثل روز عروسی باشد، عکاسی فرمالیته هزینه سنگینی روی دست‌مان می‌گذاشت. به خاطر همین سعی کردیم با ترفند‌هایی هزینه‌های خود را پایین بیاوریم؛ به‌عنوان مثال بی‌خیال اجاره ماشین و گل‌آرایی آن شدیم یا در هنگام مراجعه به آرایشگاه نباید بگویید که عروس هستید و به عنوان یک مشتری ساده آرایش روز عروسی خود را به آرایشگر‌ها بسپارید و چیزی حدود یک‌میلیون تومان برای آن هزینه کنید.»

او ادامه می‌دهد: «اگر این کار‌ها را بکنید عکاسی فرمالیته برای‌تان حدود ٣‌میلیون تومان آب می‌خورد.».
اما یکی دیگر از از عکاسان لاکچری فرمالیته رقم‌های متفاوتی را برای این نوع از خدمات اعلام می‌کند: «ما برای هر عکسی که به صورت مدل از عروس و داماد می‌گیریم، بدون هزینه چاپ و صرفا برای نمایش عکس ۲۰۰ تا ۲۵۰‌هزار تومان می‌گیریم؛ عروس و داماد در این عکس‌ها می‌توانند مدل مو، آرایش و تن‌خور لباس را ببینند.»

او اضافه کرد: «هزینه فیلم مدلینگ هم از ۳‌میلیون تومان شروع می‌شود و اگر فیلم لوکیشن‌های خاص داشته باشد به ۱۰‌میلیون می‌رسد.»

تهرانی‌ها بیشتر عکاسی فرمالیته انجام می‌دهند

از هر ٣ عروس و داماد یک نفر به سراغ عکاسی فرمالیته می‌روند. این را یکی از اعضای هیأت‌مدیره انجمن عکاسان به «شهروند» می‌گوید و ادامه می‌دهد: «البته این رفتار بیشتر در بین پایتخت‌نشین‌ها مرسوم است و در شهرستان‌ها تعداد کمی حاضرند دوبرابر برای لباس و آرایشگاه وعکاسی هزینه کنند.»

پدیده تازه‌ای که هزینه ازدواج‌تان را دو برابر می‌کند /  عروسی جعلی فقط برای عکاسی و فیلمبرداری!

در حالی عکاسی فرمالیته در کمترین حالت ١٠‌میلیون تومان خرج روی دست زوج‌های جوان می‌گذارد که ظفر یاوری می‌گوید که هیچ قیمت مشخصی برای خدمات عکاسی وجود ندارد و تمامی قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا و توافق طرفین تعیین می‌شود.
او با بیان این‌که بیش از ٥٠ مدل مختلف خدمات در صنف ما وجود دارد و هر یک از این خدمات بسته به نحوه انجام آن قیمت متفاوتی دارد، ادامه داد: «لازمه این حرفه، هنر و خلاقیت است و وجه دریافتی را نوع هنر صورت‌گرفته در کار مشخص می‌کند، چون عکاسان و فیلمبرداران آن‌چنان نفعی از فعالیت و نوع کار خود در جامعه ندارند به تناسب نوع خدماتی که ارایه می‌دهند، هزینه دریافت می‌کنند.»

همین دست اظهارات و فقدان تعرفه مشخص باعث شده که یکی از عکاسی‌های مشهور تهران برای انجام خدمات عکاسی و فیلمبرداری شب عروسی و عکاسی فرمالیته چیزی حدود ٥٠‌میلیون تومان از مشتری خود پول طلب کند یا حتی یک آتلیه در سایت خود بدون هراس از اعلام چنین قیمت‌های عجیبی، پکیج فیلمبرداری و عکاسی عروسی را ١٧‌میلیون و ٨٠٠‌هزار تومان قیمت بزند تا زوج‌های تجمل‌گرا را جذب خدماتی از قبیل تصویربرداری با هلی‌شات کند.

تعرفه‌های عکاسی لوکس مراسم عروسی در حالی این‌گونه بدون سقف اعلام می‌شوند که هر فرد نسبتا آشنا با عکاسی و فیلمبرداری می‌داند که هزینه اجاره و در نظر گرفتن استهلاک لوازم و دستمزد کاربران تجهیزات یک‌پنجم این رقم‌ها نیز نمی‌شود و باقی این چند ده‌میلیون تومان‌ها از جیب لاکچری‌پسند‌ها روانه جیب آتلیه‌دارانی می‌شود که نور نظارت اتحادیه و نهاد‌های تعزیراتی بر آن‌ها تابیده نمی‌شود!

بازی با کلمات برای گرفتن پول بیشتر

وقتی به منوی خدمات برخی از عکاسی‌های معروف شهر مراجعه می‌کنید، با اصطلاحاتی مواجه می‌شوید که شاید تا به حال نشنیده باشید. اصطلاحی که وقتی لیست بلندبالای آن‌ها را جلوی چشم‌تان می‌گذارند، راحت‌تر مجاب می‌شوید که پول بیشتری پرداخت کنید. یکی از این سایت‌ها که با تخفیف ٣٠‌درصدی هزینه فلیمبرداری و خدمات جانبی آن را ٢٣‌میلیون تومان اعلام کرده است، در منوی خود حدود ٦٠ خدمات را قید کرده است. خدماتی که بسیاری از آن‌ها جزو ملزومات فیلمبرداری است که در تمامی فیلمبرداری‌های عروسی از آن‌ها استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال این آتلیه عکاسی و فیلمبرداری در حالی استفاده از دوربین GOPRO ٤K را به عنوان یکی از خدمات ویژه خود معرفی می‌کند که به گفته بخشی یکی از فعالان این صنف، این روز‌ها بیشتر فیلمبردار‌ها از این دوربین‌های کوچک که قابلیت نصب روی خودرو یا فیلمبرداری داخل آب را دارند، استفاده می‌کنند.

استایلایز مووی کم از دیگر خدماتی است که در نگاه ساده متمایز به نظر می‌رسد، درواقع تنها قطعه‌ای است که داخل خود دوربین‌های فیلمبرداری نصب شده و امکان فیلمبرداری بدون لرزش را به فیلمبردار می‌دهد.

فیلمبردار فوق حرفه‌ای دروغ سرکیسه‌کردن شما

تبیلغات وسوسه‌کننده برای عکاسی فرمالیته در حالی رخ می‌دهد که یکی از عکاسان معروف پایتخت به «شهروند» می‌گوید: «خدماتی که توسط یک فیلمبردار با قیمت ٥٠‌میلیون تومان ارایه می‌شود، با فیلمبرداری ١٠‌میلیون تومانی تفاوت چندانی ندارد.»
او ادامه می‌دهد: «به‌عنوان مثال یکی از همکاران من که در پاسدران دفتر دارد و اتفاقا هزینه‌ای که از مشتریان خود دریافت می‌کند، دوبرابر قیمت اعلامی من است، همان فیلمبرداری را برای مشتریان خود می‌فرستد که من می‌فرستم؛ اما وقتی از او در رابطه چرایی بالابودن قیمت‌ها سوال بپرسید، پاسخ می‌دهد فیلمبرداری که من استفاده می‌کنم، فوق حرفه‌ای است و نمونه آن را در تهران کم خواهید دید.»

این عکاس می‌گوید: «یک عکاس یا فیلمبردار وقتی می‌خواهد قیمتی به مشتری خود ارایه دهد، هزینه‌های همچون اجاره مغازه و آتلیه را هم در محاسبات خود لحاظ می‌کند و در بیشتر مواقع وقتی به آتلیه و فلیمبرداری‌های شمال تهران مراجعه می‌کنید، تنها پول دفاتر لوکس و لاکچری را پرداخت می‌کنید و خبری از خدمات ویژه و متمایز نیست.»

منبع: روزنامه  شهروند

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
من باورنمی کنم الان نون خوردن را به زوور می توان جورکرد خرج عروسی دیگه پیشکش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
این ها دردست عده ایی کم ، وآن هم بچه پولدار وآقازاده هاست که می تونند چنین پول هایی خرج کنند؟؟!!! اکثرجوانان برای تهیه حهیزیه وحلقه ووو درمانده هستند ودرانتظار؟؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
هر وقت میخوای ببینی یکی در مورد ازدواج این حرف ها رو قبول داره بهش بگو من خواستگار دخترت هستم تمام این کارا رو هم خرج اضافی میدونم و انجام نمیدونم.ببین چی میگه.اگه نگفت لازم نکرده.خب چه کاریه دخترمو این همه بزرگ کردم سختی بکشه؟پیش خودم مجرد بمونه بهتره تا اینجوری ازدواج کنه.من به جون خودم اینو شنیدم که میگم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
متاسفانه ما ایرانی‌ها مخصوصا قشر مرفه تو همه چیزای منفی تو دنیا اولیم و یکیش هم خودشیفتگی و نمایش برای دیگران. واقعا ما چرا اینجوری هستیم. عقل ما این وسط کجا رفته.
Maede
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
خخخخ بخدا مهم نیس من خودم تازه عقد کردم برا عقدم هرچی گفتن بگیر گفتم ن این کارا عقده ای بازی رو نشون میده ما کع چیزی کم نداریم پ نمیگیریم اینا برامون خوشبختی نیس
پاسخ ها
فاطمه
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
بارک الله ب شما، متاسفانه بخش مهمی از مردممون جرات و جسارت کافی برای کنار گذاشتن این کارای رو ندارن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
برا دادن وام راحتتر و ایجاد شغل و درامد برا زوجها فکری کنید ضمنااتحادیه عکاسی اگه چیزی بنام نظارت داره باید جلو اخذ پول اضافه رو بگیره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
پول نداریم
شادان
|
United States
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
ازدواج چی هست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
پولمون کجا بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
کلاً شده چشم هم چشمی و کلاس برا بقیه گذاشتن هیچ جای دنیا اینجوری نیست. بجای اینکه اینجوری خودنمائی میکنید برید توی تولید و کار آفرینی خودتون را نشون بدین
شرم آوره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
ببخشید این عبارت (هیچ جای دنیا اینجوری نیست) رو از کجا آوردید؟! مدرک دارید؟!!! نمی دونم چرا برخی از مردم دوست دارن فکر نکرده همه مشکلات را فقط به ایرانی ها نسبت دهند!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
ناشناس۱۶:۰۰ مگه شما دیدی که چنین چیزایی بوده یا نه؟؟مدرک داری که تو دنیا بجز ایران همچین مراسمهایی بوده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
عروسی نگیرید الان اشتباه عروسی گرفتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
فکری به حال وام ازدواج جوانان بکنید
بانک مرکزی گفت یه ضامن معتبر
رفتم بانک کشاورزی میگه بانک مرکزی برای خودش گفته، معتبر رو من تشخیص میدم و باید دوتا بیاری..خداییش این چه سیستمیه..کی به اینا رسیدگی میکنه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
چه مسخره!!که چی بشه مثلا؟خب تو که عروسی میگیری آتلیه و فیلمبرداری هم داری دیگه دوبار چرا باید اینکارو کرد؟
علیرضا قربانزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
زمانی که ما دهه شصتی ها بچه بودیم بزرگ ترها ازدواج میکردن و الان هم که ما بزرگ شدیم کوچکتر ها ازدواج میکنن . خدا پس نوبت دهه شصتی ها کی هستش ؟
یه سری جوون واسه خاطر مسخره بازی کلی پول فیلمبردار و اون مخلفاتی که شما گفتید رو میدن یه سری بدبخت هم واسه پنج میلیون پول پیش خونه که ندارن بدن بلاتکلیف موندن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
این دیگه چه کاریه هر روز یک چیزی رو مد میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
پولداری با بی خردی که امر مقدس عروسی رو به صورت بازی های بچه گانه در آورده همیشه آرزو میکنیم که پولدار شویم ولی الان آرزو میکنیم اگر قرار است با پولداری مغزمان فندقی شود بسان یک کودک که عقلش رسا نشده امید که هیچوقت با چنین پولهایی پولدار نشویم
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
این مراسم ه خیلی کم در تهران برگزار میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
ازدواج کجابوده گرونی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
ازدواج کجابوده
مگه بااین هزینه هامیشه دیگه ازدواج کرد؟
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
اونایی که دارن ۲۵۰ میلیون هزینه این کارارو پرداخت کنن قطعا این مبلغ در زندگی آنها مبلغ قابل توجهی حساب نمیشه و اینکه گفته شده از هر سه زوج یکی این کار رو انجام میده باید دید ملاک ارزیاب کدوم قسمت شهر بوده والا امروز اکثر زوج ها برای همون عروسی معمولی و رهن و اجاره هستن
پاسخ ها
فاطمه
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
آفرین، دقیقا هم برای من سوال شده، یعنی یک سوم تهرانی ها اونقدر پولدارن که دنبال این مسخره بازیها می رن؟ اکثر مردم تو اصل هزینه ازدواج موندن
ج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
والا با این گرانی کسی جرات نمی کنه ازدواج کنه والا
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
یک عمر قسط خرج عروسی بدن.
به این میگن ساده ..به این میگن سو استفاده عده ای از پولدارها.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
اخه یعنی چی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
وضع مردم اینقدر خوبه که مخارج عروسی شون سر به فلک میکشه .
بعضیا فقط بیچارگیها و بدبختی ها را می بینن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
متاسفم این مدل عروس و داماد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
پناه بر خدا. چه کارهایی مد میشه
نوبوك
|
Singapore
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
اونهايي كه چند سال زن بچه دارن شغل داشتن الان اخراج شدن دارن طلاق ميگيرن خيلي هاشونم گرفتن
پاسخ ها
باران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
البته بقیه رو هم بگین ک کمی مایه دار شدن خیانت پیشه کردن درحق همسری ک چندین سال با فقر مالی و نقص های اخلاقی ش ساختند !
حالا اکثر طلاقها بخاطر خیانت شوهر مایه دار هس ک البته روزگاری مایه دار نبوده !
ناشناس
|
Singapore
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
تحمل گرایی در این اوضاع گرانی و تحریم جامعه به نظرم یه کار بی خود ی است. خدا کنه آخر این همه تجمل گرایی جدایی نشه.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر