کد خبر: ۷۰۰۱۴۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ مطرح شد؛

کارشناس اقتصادی گفت: با کنترل رشد نقدینگی و نرخ تورم در آینده می‌توان نرخ ارز را مدیریت کرد.

بررسی عوامل ایجاد ثبات در بازار ارز/مدیریت بازار ارز با کنترل رشد نقدینگی و نرخ تورمبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، تیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: بانک مرکزی از مهرماه سال پیش برای ثبات ارز مجموعه اقداماتی را شروع کرد تا به رقم نرخ ارزی برسد که بتوان بازار را کنترل و مدیریت کند.

وی افزود: نرخ بنیادی احتمال کمتر از نرخ تعیین شده است بنابراین بانک مرکزی تاثیر عوامل سیاسی و تشنج‌های منطقه بر نرخ ارز را نیز برنامه ریزی کرده است.

رحمانی درباره پیش بینی بازار ارز گفت: با کنترل رشد نقدینگی و نرخ تورم در آینده می‌توان نرخ ارز را کنترل کرد و مدیریت بازار می‌تواند جلوی شوک‌های وارده به بازار ارز را بگیرد. برنامه ریزی و هدف گذاری‌ها در تورم می‌تواند نرخ بنیادی ارز را کنترل کند. 

وی ادامه داد: اگر مدیریتی در بازار نباشدعوامل سیاسی و تنش‌های بین المللی تاثیر گذار بر اقتصاد می‌تواند نوساناتی در بازار ایجاد کند بنابراین نباید اجازه داد نرخ ارز تغییر و رشد کند.

کارشناس مسائل پولی و بانکی تصریح کرد: سیستم‌های چند نرخی سبب تغییر الگوی مصرف و استفاده از منابع می‌شود. بانک مرکزی در شرایط دشوار به دنبال تعیین نرخی بوده که ناسازگار با نیرو‌های بازار نباشد.

وی تاکید کرد: در شرایط تحریم کنترل خروج سرمایه نیز لازم است و بانک مرکزی سعی کرده برای جلوگیری از رانت فاصله‌ها را کم کند.

وی افزود:بازار متشکل ارزی ایده‌ای برای کنترل بازار ارز بوده است. استفاده از اسکناس در بازار متشکل ارزی نیاز‌های ارزی صادرکنندگان را تامین می‌کند. بانک‌ها و صرافی‌ها بازار‌های عمده‌ای برای شکل دادن نرخی به بازار اسکناس است تا نیاز‌های وارداتی تامین شود.

رحمانی درباره سامانه نیما گفت: این سامانه برای ثبت صادرات و تامین نیاز واردکننده است.


بیشتر بخوانید: جزئیات بسته ارزی جدید /بازار متشکل ارزی از نوسانات قیمت جلوگیری می کند
در ادامه  احمدی کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: بانک مرکزی با برنامه ریزی و مدیریت ضمن ثبات نرخ ارز ذخایر خود را نیز افزایش داد.

وی افزود: جهش نرخ ارزی به سرکوب نرح ارز در سال ۹۶، سیاست گذاری‌ها در تخصیص نرخ ارز، جمع ایرادات در تحریم تشدید می‌شود و نرخ ارز را به نرخ امروزی می‌رسد.

احمدی گفت: دمسئله مهم مدیریت نرخ‌های کلیدی اقتصاد است که نرخ ارز یکی از نرخ‌های کلیدی اقتصاد است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در سال‌های گذشته نرخ‌های دستوری را دیکته کرده ایم و این موجب سوء مصرف شده است. 

وی افزود: برای ثبات در نرخ ارز لازم است نرخ‌های کلیدی دیگر اصلاح شود. تغییر نرخ ارز در سامانه نیما موجب تشویق صادرات کنندگان شده است.

احمدی گفت: کشور‌های همسایه در شرایط تحریم به عنوان ظرفیت‌های جابجایی نرخ ارز برای کشور ما هستند بنابراین نباید لنگرگاه ارزی را در یک جا متمرکز کرد و برای رسیدن به نقطه تهاتری بهتر است لنگرگاه ارزی در داخل کشور باشد.

وی ادامه داد: زمانی که کالا قاچاق می‌شود و واردات قاچاق بیشتر است یعنی ارز ارزان است بنابراین یکی از راهکار‌ها برای تثبیت نرخ ارز استفاده از تشویق‌های صادراتی به جای تنبیه صادراتی است.

احمدی گفت: علت اصلی رانت و برنگشتن ارز حاصل از صادرات این است که سوبسید را اول داده ایم بنابراین یکی از بهترین راه‌ها این است که سوبسید در انتهای کار به صادر کننده داده شود.

احمدی با تاکید بر اینکه برای کاهش نرخ ارز باید به دنبال ثبات بازار باشیم گفت: سامانه نیما به بازار متشکل ارزی کمک خواهد کرد و به صورت مکمل عمل می‌کند. این بازار نیاز به تقویت زیرساخت‌ها برای ضعیف شدن ابزار تحریمی دارد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی با مدیریت ویژه بازار متشکل ارزی را در نقطه‌ای قرار داده که با آرامش کامل به ثبات نرخ ارز کمک کند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر