کد خبر: ۷۰۰۲۶۴۵
گروه : قزوین » قزوین
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۳
ریییس سازمان میراث فرهنگی کشور:

ریییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در دیدار با باغدارن قزوینی گفت: تجربیات تلخ گذشته مانع ایجاد تغییرات کوچک مانند ساخت اتاقک‌ها در باغستان سنتی این شهر شده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین ،  مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در پایان اولین روز از سفر خود به باغستان قزوین رفت و با تعدادی از نمایندگان باغداران و دو انجمن حمایت از حفظ این باغستان دیدار کرد و گفت: در تهران نظیر چنین باغ‌هایی را داشتیم، اما به علت صدور مجوز برای ساخت اتاقک‌ها برای اسکان باغدار و انبار از آن سوء استفاده شد و الان این باغ‌ها از بین رفته و تبدیل به ویلا‌های بزرگ شده است.

مونسان افزود: این تجربیات تلخ گذشته باعث شده تا دیگر اجازه ساخت و ساز‌های کوچک برای اسکان باغداران و یا انبار داده نشود.

وی به باغداران قول مساعد داد تا جلسه‌ای تشکیل شود و با حضور آنان برای این موضوع راه حلی پیدا کنند.

ریییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از زحمات انجمن‌های حمایت از باغستانی سنتی قزوین به خاطر جلوگیری از ساخت پل و تغییر مسیر آن که قرار بود به باغستان منتهی شود، قدردانی کرد.

مونسان با اشاره به ثبت ملی باغستان سنتی قزوین از باغداران خواست تا بایستند و باغستان را همچنان حفظ کنند.

استاندار قزوین هم در این نشست گفت: باغستان سنتی قزوین به علت سیل گیر بودن و پدیده اقتصادی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید در برنامه ریزی‌های خود به آن توجه کنیم.

زاهدی افزود: اگر باغستان سنتی از بین برود ریزگرد‌ها قزوین را نابود خواهند کرد و این موضوع نشان از اهمیت این پدیده طبیعی در شهر دارد.

وی اضافه کرد:، اما اگر باغستان هم توجیه اقتصادی برای باغدار نداشته باشد نمی‌توان آن را حفظ کرد.

استاندار گفت: برای حل مشکلات باغداران در زمینه حمل محصول به خارج از باغ و ساخت اتاقک باید یک فکر اساسی کرد.

در این نشست باغداران مشکلاتشان را با مونسان  معاون رئیس جمهور و ریییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در میان گذاشتند.

انتهای پیام/ک

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر