کد خبر: ۷۰۰۲۶۸۳
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۲
در برنامه تیتر امشب مطرح شد؛

یک نماینده مجلس گفت: با ساماندهی وضع مالیات می‌توان وابستگی بودجه به درآمد نفت را کاهش داد.

بررسی محورهای اصلاح ساختار بودجه/کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفتی با ساماندهی وضع مالیاتبه گزارش  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، رحیم زارع، نماینده مردم شهرستان‌های آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه امری ضروری بود و همه بر آن توافق داشتند، گفت: در زمان بررسی و تصویب بودجه ۹۸ حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از درآمد‌های نفتی در نظر گرفته شد و این درحالی بود که در کنار آن حدود ۸۸۱ هزار میلیارد تومان یارانه‌های آشکار و پنهان پرداخت می‌شود.

زارع افزود: این رقم حدود ۵ برابر درآمد نفتی لحاظ شده در بودجه است و اگر بخواهیم سرانه یارانه پرداختی به مردم را محاسبه کنیم مبلغی حدود ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌شود. این درحالی است که همین درآمد نفتی لحاظ شده در بودجه نیز محقق نمی‌شود.

این  نماینده مجلس واگذاری بخشی از پروژه‌های عمرانی به مردم و خارج کردنشان از شمول دولت را یکی از راه‌های کاهش هزینه‌ها دانست و گفت: با ساماندهی وضع مالیات نیز می‌توان وابستگی بودجه به درآمد نفت را کاهش داد و در صورت محقق شدن برنامه‌های مالیاتی، رقمی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان عاید دولت می‌شود.

در ادامه فرید موسوی، یکی از نمایندگان تهران در مجلس، مولد سازی درآمد‌های پایدار، بهسازی نظام مالیاتی و اصلاح نظام یارانه‌ها را ۳ محور عمده اصلاحات دولت در ساختار بودجه خواند و گفت: یکی از اشکالات این برنامه‌ها این است که گویی دولت همه آرزو‌های خوب توسعه‌ای را بیان کرده و امیدوار به اجرای مواردی است که برخی از آن‌ها سالهاست امکان اجرا ندارند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش سازمان برنامه و بودجه در زمینه اصلاح ساختار بودجه که با رویکرد قطع وابستگی به نفت، تهیه شده است، آن را فاقد قابلیت اجرای صددرصد دانست و افزود: به گمان من آنچه که ارائه شده، برنامه مورد نظر سازمان برنامه و بودجه است و هنوز تبدیل به برنامه دولت نشده است.


بیشتر بخوانید: جزئیات ۴ محور اصلاح ساختار بودجه + نمودار
زارع نیز با بیان اینکه بعد تئوریک این برنامه پررنگ‌تر از امکان اجرایی آن است، گفت: ما در سال ۸۱ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و این کسری بودجه در سال ۹۷ به بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: اگر فروش نفت ما صفر باشد کسری بودجه سال ۹۸ به ۱۰۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد و این رقم در سال ۹۹ به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد که از یارانه‌ای که فقط برای بنزین پرداخت می‌شود، بیشتر است.

موسوی بار دیگر این طرح را یک متن تئوری توصیف کرد و افزود: متاسفانه برای اجرای آن نیز اراده و اجماعی نیست.

نمایندگان تهران و آباده، اصلاح نظام اخذ مالیات را از مهمترین راهکار‌ها برای افزایش درآمد‌های دولت دانستند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر