کد خبر: ۷۰۰۳۱۱۵
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

سعادت گفت: کشاورزان به یک بازار امن نیاز دارند تا سود اصلی از تولید محصولات خود را به شکل شفاف و منطقی دریافت کنند.

کشاورز بازاری امن همچون بورس می‌خواهد/ تبدیل شدن به مرجع قیمتی رویا نیستمحمد باقر سعادت عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،   اظهار  کرد: کشاورزان در حال حاضر به یک بازار امن نیاز دارند تا سود اصلی از تولید محصولات خود را به شکل شفاف و منطقی دریافت کنند. بورس کالا با عرضه موفق زعفران و زیره سبز که مورد استقبال معامله گران نیز قرار گرفت، تا حدودی توانست این اطمینان را برای کشاورزان فراهم آورد که محصولات آن‌ها به دور از حضور دلالان و با قیمتی واقعی به فروش برسد و این اطمینان خاطر باید از طریق آشنایی تمام کشاورزان با سازوکار بورس در کل کشور ایجاد شود.


بیشتر بخوانید: عمده کالا‌های کشاورزی بورسی می‌شوند 


وی معتقد است، باید دیدمان نسبت به عرضه چند محصول و ساماندهی بازار داخلی از طریق بورس را وسیع‌تر کنیم به طوریکه اصلا دور از انتظار و رویا نیست که با حمایت دولت و مجلس، پس از عرضه پر حجم محصولات کشاورزی در بورس کالا، تالار صادراتی این بورس مملو از خریداران خارجی یا صادرکنندگان ایرانی شود که این اتفاق به عیار قیمت محصولات با کیفیت ایرانی را مشخص کرده و باعث شود بسیاری از کشور‌های دنیا با بورس ایران و نرخ واحد محصولات ایرانی آشنا شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه باید به ورود سایر محصولات کشاورزی که در صف عرضه در بورس کالا قرار دارند سرعت داد، افزود: بورس کالا در ایجاد کشف واقعی قیمت‌ها و رسیدن سود واقعی به کشاورزان تاثیر بسزایی دارد برهمین اساس وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند به گونه‌ای برنامه ریزی کند تا عرضه دیگر محصولات کشاورزی در بورس کالا را شاهد باشیم که سود این اتفاق به کشاورز و دولت برمی گردد.

نماینده مردم دشستان در مجلس تصریح کرد: بدون شک با افزایش عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا شاهد اصلاح و ساماندهی بازار داخلی و صادراتی محصولات کشاورزی در بستر بازار سرمایه خواهیم بود که نخستین اثرات این روند اصلاحی را در بازار زعفران کشور مشاهده می‌کنیم.

وی درباره اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا چه مزایایی می‌تواند برای کشاورز داشته باشد، گفت: باید توجه داشت در بخش کشاورزی انواع مشکلات از جمله تولید زیاد، کشاورزان خرد، واسطه‌های پرشمار، دادوستد کاملا سنتی، نبود شفافیت و نداشتن برآوردی از نیاز سالانه محصولات و برنامه‌ریزی برای تولید وجود دارد که عرضه محصولات کشاورزی در بستر بورس کالا می‌تواند بخش قابل توجهی از این مشکلات را مرتفع کند.

سعادت ادامه داد: ورود و معامله محصولات کشاورزی در بورس باعث می‌شود تا کشاورزان زودتر به مطالبات دست یابند و مشکل تاخیر در پرداخت مطالبات آن‌ها از بین می‌رود که این موضوع انگیزه‌ای دوچندان به کشاورزان برای تولید می‌دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس با اشاره به اینکه قیمت خرما در بازار واقعی نیست،  افزود: باید خرما در بورس کالا عرضه شود چرا که عرضه این محصول در بورس کالا موجب حذف دلالان در چرخه توزیع شده و قیمت‌ها واقعی و شفاف تعیین خواهد شد. به این ترتیب تولیدکنندگان خرما نیز از درج قیمت‌ها بر تابلوی بورس به سود واقعی شان می‌رسند و این وسط تنها واسطه‌ها هستند که با رونق معاملات کشاورزی در بورس متضرر می‌شوند.

نماینده مردم دشستان در پایان با بیان اینکه مجلس از ورود خرما و سایر محصولات کشاورزی به بورس کالا حمایت می‌کند، گفت: باید دیدمان نسبت به عرضه چند محصول و ساماندهی بازار داخلی از طریق بورس را وسیع‌تر کنیم به طوریکه اصلا دور از انتظار و رویا نیست که با حمایت دولت و مجلس، پس از عرضه پر حجم محصولات کشاورزی در بورس کالا، تالار صادراتی این بورس مملو از خریداران خارجی یا صادرکنندگان ایرانی شود که این اتفاق به عیار قیمت محصولات با کیفیت ایرانی را مشخص کرده و باعث شود بسیاری از کشور‌های دنیا با بورس ایران و نرخ واحد محصولات ایرانی آشنا شوند.

انتهای پیام/

حمایت مجلس از ورود خرما و سایر محصولات کشاورزی به بورس کالا

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر